Omladinske razmene i volontiranje kao priprema za budući posao
Jeftiniji vid putovanja, razmena iskustva, ali i priprema za prelazak iz perioda studiranja u svet rada, neke su od glavnih prednosti omladinskih razmena i volontiranja, ali ih i pored toga mladi u Srbiji, smatra članica niške organizacije Proaktiv Milena Milošević, ne koriste koliko je to moguće.
Kroz volontiranje, objašnjava Milošević, mladi dobijaju priliku da se usavršavaju i da stiču nove veštine, koje im mogu pomoći kada dođe trenutak za prelazak iz razdoblja obrazovanja u svet rada.
Iako mladi ne koriste programe onoliko koliko je to moguće, smatra Milošević, u poslednje vreme je nešto više onih koji se odvaže da se upuste u avanturu van granica naše zemlje. U Donjoj Toponici mladi iz čitave Evrope radili i u baštama; foto: Faceebok Grupa Kobra
Ne koriste koliko je ustvari moguće. Nekako imam utisak da se mladi dosta često i plaše da se upuste u tako nešto. Da li je to zbog manjka neke nezavisnosti, pa se onda boje, ali često i nemaju informacije - pojašnjava Milošević.
Najlakši za apliciranje iz Srbije su treninzi, omladinske razmene i evropski volonterski servis. Ipak, verovatno najtraženiji programi razmene su oni koji se odnose na studiranje. Prema podacima priručnika Argumenti za Evropu, od 2014. do 2017. godine Srbiji je u ove svrhe odobreno skoro 27 miliona evra, što je više nego u bilo kojoj zemlji u regionu Zapadnog Balkana.
Od 2004. godine omogućeno je i studentima iz zemalja koja nisu članice Evropske unije da budu stipendirani na postdiplomskim studijama na univerzitetima u državama koje učestvuju u Erasmus programu, pa se i Srbija uključila u ovaj program - piše u priručniku.
Sem zvaničnog sajta Erasmusa, o stipendijama za studije, treninge i omladinske razmene mladi mogu dobiti informacije i na portalu Edukativnog centra Kruševac, tu je i Portal Mladi, kao i Mladiinfo sa sličnim mogućnostima.
Donja Toponica već godinama dom volonterima iz celog sveta
Kampovi su jedan od načina da se jeftino otputuje u neku od zemalja Evrope, ali često dovode i strance u Srbiju. Kao i poslednjih sedam godina, i ovog leta selo Donja Toponica nadomak Niša ugostilo je volontere iz 12 zemalja, a među njima se našla i Holanđanka Lisa Gosens. U niškom EU info kutku gosti volonteri i članovi Grupe Kobra govorili zainteresovanima o mogućnostima za volontiranje; foto: JV/M.J.
Majka mi je skrenula pažnju na ovaj program. Sviđa mi se Niš, družimo se i pomažemo meštanima, uređujemo Toponicu. Prelepo iskustvo. Svakako ću prijateljima u Holandiji preporučiti da posete Niš i Srbiju. Jedino što ne mogu da se naviknem na to da vam je ručak glavni, najobilniji obrok, kod nas je to večera - priča Gosens.
Inače, Grupa Kobra međunarodne kampove u Donjoj Toponici održava poslednjih sedam godina i za to vreme je kroz selo nadomak Niša, kažu u Kobri, prošlo 174 volontera iz 34 zemlje sveta. Udruženim snagama uređivali su selo, bavili se poljoprivredom, pomagali domaćinstvima, družili se i učili jezike.
Ovaj tekst je nastao uz podršku programa “Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj Uniji”.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.