Oslikavanjem murala uneli vedrinu u prostorije Dečije klinike
Ilustracije planetarnog sistema, morskog dna i planete zemlje, zahvaljujući timu mladih umetnika, sada krase zidove niške Dečije klinike, čineći da se deca koja tamo borave ne osećaju kao da su u bolnici. Murali su puni kolorita i intenzivnih, fluorescentnih boja, osmišljeni sa ciljem da ulepšaju život deci i roditeljima.
Jedan mural krasi zid hitne službe odeljenja Dečije hirurgije i ortopedije, a 3 su naslikana na 3. spratu Klinike. Mladi umetnici Nevena Stefanović i Nenad Stamenković oslikali su ih za petnaestak dana.
Mi smo se u radu vodili idejom da ovde ne borave samo mala deca, već i stariji do 18 godina. Našu ideja je bila da se obratimo i njima, da ih podsetimo kako izgledaju planete i dno okeana, ali smo prikazali i kako deca izgledaju u različitim okolnostima, u igri, čitanju, druženju i zabavi - kaže Nevena.
Trudili su se da u toku rada, kako kažu, ne smetaju deci koja su bila na Klinici i ne prave gužvu, pa su neke radove slikali i u toku noći. Kažu da im nije bilo teško, jer su znali da rade jedan društveno odgovoran posao, koji će nekome ulepšati život. Mural koji prikazuje planetarni sistem; foto: JV
Zaista divno iskustvo, posebno što smo radili u bolnici, bilo je jako zanimljivo i često smo u toku rada nailazili na reakcije dece dok su tuda prolazila. Zadovoljni smo kako je ispalo i čini mi se da smo uradili baš ono što smo nameravali, a to je da deca kada ovo pogledaju budu srećnija. Pored murala, odradili smo i table na kojima deca mogu da crtaju i zabave se - objašnjava Nenad.
Vesele ilustracije mladih umetnika, kako kažu iz niške Art fondacije koja je organizator akcije, imaju i edukativni karakter i ovo je druga godina zaredom da se bave izradom murala koji podrazumevaju i društveni angažman. Nadaju se da će prostor oplemenjen ilustracijama umanjiti strah od bolnice kod dece.
Veliki broj pacijenata na Dečijoj klinici
O značaju iscrtanih murala i njihovom doprinosu govori i podatak da je ove godine na Klinici operisano 2.350 dece, kroz ambulantu je prošlo 25.000 njih, a hospitalizovano je oko 2.800 deteta, kako kaže direktorka Anđelka Slavković. Morsko dno; foto: JV
Velika je frekvencija, veliki broj dece prođe na ovom malom prostoru. Sigurno da mnogo znači da deca koja dođu ovde ne osete tu pravu atmosferu bolnice - dodaje Slavković.
U godini na izmaku su, objašnjava direktorka, imali svu potrebnu opremu, a u narednom periodu žele da još više stranih stručnjaka dođe na Kliniku i tada će se, kaže, verovatno pojaviti potreba za novom opremom i tehnologijom.
Kako bi manje dece bilo u bolnici, a više uživalo u bezbrižnom odrastanju i igri, potrebni su preventivni razgovori sa roditeljima, kako bi se izbegle teške povrede i opekotine u kućnim uslovima, koje su najčešće posledica nepažnje roditelja.
Komentari
Poslednji komentari
lahor
06:00 // 28. 12. 2016.
Super osmisljeno
lahor
23:15 // 27. 12. 2016.
Svaka čast za ideju
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.