Osniva se mreža udruženja za rešavanje ekoloških problema na jugoistoku Srbije
Zagađenje vazduha, skladištenje komunalnog otpada, neregulisani mehanizmi za prečišćavanje otpadnih voda i nedostatak parkova i biciklističkih staza - neki su od ekoloških problema u gradovima na jugoistoku Srbije zbog kojih je organizacija “Zeleni ključ” iz Niša pokrenula inicijativu za udruživanje pojedinaca, organizacija i institucija iz tog dela zemlje u Eko-mrežu.
Ideja je pokretanje javnog dijaloga za nalaženje rešenja za ekološke probleme, kažu iz organizacije “Zeleni ključ”, a do kraja jula biće izrađena lista zajedničkih prioriteta koju će predstaviti lokalnim rukovodstvima.
Od Vlasine preko Leskovca, Niša, Svrljiga i Knjaževca problemi građana i građanki su identični: zagađenje vazduha, skladištenje komunalnog otpada, neregulisani mehanizmi za prečišćavanje otpadnih voda, nedostatak biciklističkih staza i javnih parkovskih površina. Zbog toga bi zajedničko i udruženo delovanje na okružnom i lokalnom nivou moglo da da rezultate sa aspekta kvaliteta života i životne sredine - navode u saopštenju.
Najavljuju i treninge, obuke, tribine, okrugle stolove, zajedničke nastupe i putujuću izložbu fotografija svih organizacija koje budu bile u mreži.
Ističu da će sprovesti i istraživanje o stavovima građana o ekološkim problemima i pokušati da ih uključe u institucionalne i sistemske tokove zaštite životne sredine, kao i da će pokušati da povećaju uticaj organizacija na donošenje odluka u toj oblasti.
Na sve dugogodišnje ekološke probleme možemo zajednički da reagujemo i da u okviru institucionalnih i zakonskih okvira poboljšamo saradnju među opštinama i gradovima čime bismo donosioce odluka pozvali na odgovornost i rešavanje problema u skladu sa potrebama stanovnika - objašnjava inženjer zaštite životne sredine Olivera Milošević.
Na okružnom nivou “Zelenom ključu” su se za sada pridružili “Čuvari Vlasine”, “Eko budućnost” iz Svrljiga, “Vučje-Porečje” iz Leskovca, “Pokret gorana” iz Knjaževca i Sokobanjsko ekološko društvo, a na lokalnom nivou udruženja “Južna Morava” iz Lalinca, niška “Eko gerila” i “Zeleni zid”, “PSK Mosor”, “Nova mreža” i “Niš Pantelej naselje”.
Komentari
Poslednji komentari
HERRERA
17:57 // 15. 1. 2022.
Tako se pokazuje odgovornost!!!
Pachamama
18:18 // 12. 1. 2022.
Za nas matorce je kasno, mi smo stoka, nasi roditelji su od njihovi roditelji nauceni sve djubre bacaj u reku.Treba raditi sa decom. Umesto one gluposti gradjansko i veronauka bolje da im uvedu u skolu ekologiju i osnove saobracaja. Ja sam se ponadao kad su uveli komunalnu miliciju da ce oni da zavedu red al to ispade samo jos jedan marifetluk zutih da uposli partijske poslusnike na drzavne jasle
Caspar
17:33 // 12. 1. 2022.
Naj važnije je edukovati s...u s.....u da ne baca otpad po ulici, da ne trese pepeljaru iz auta pored istog gde god stane, ne baca vlažne maramice kroz prozor dok čeka zeleno svetlo, ne baca celofan od pakovanja cigareta pored kioska, ne baca istrošene kutije od cigara i pepeljaru sa terase svaki dan a puši dve do tri pakle dnevno ( i još te gleda u oči dok to radi). Mali deo onog što gledam ...
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.