Osnivač dinastije Nemanjića ima ulicu u Nišu pod pogrešnim imenom
Jedan od najznačajnijih srpskih vladara i rodonačelnik dinastije Nemanjića Stefan Nemanja ima svoju ulicu u Nišu, a godinama je na tabli natpis "Ulica Stevana Nemanje". Istoričar Milan Ranđelović ističe da je ime "Stevan" prihvatljivo u narodnoj tradiciji, ali ne i kada je reč o administrativnim stvarima kakvi su nazivi ulica.
U mnogim mestima u Srbiji Stefan Nemanja je kroz ulice ostao Stefan, ali to nije slučaj u Nišu gde je "prekršten" u Stevana. Ovo ime, kaže Ranđelović, može da se koristi u poeziji ili prozi, ali ne i kada se dodeljuje ulica.
Kada pričamo o nečemu što je deo narodne tradicije, odnosno istorijska ličnost bilo u prozi ili u lirici, poeziji, te varijacije imena Stevan, Stefan to je nešto što se toleriše i to apsolutno nije nikakav problem, to je tako prihvatljivo. Međutim, ako ste naveli da je reč o ulici, znači već pričamo o nečemu što je administrativna kategorija, dakle u tom smislu bi trebalo da bude i te kako bitno da li je Stefan ili Stevan - ističe istoričar.
Poručuje da istorijska ličnost treba da bude navedena onako kako je pamte i naritivi i istorijski izvori. Istoričar kaže da naziv ulice treba biti promenjen; foto: T. T.
Nema razloga zbunjivati ljude time što ćemo da budemo dosledni i da kažemo - ne do sad je bio Stevan Nemanja, nek ostane tako, da ostane nepravilno, znači treba promeniti naziv - kaže Ranđelović.
Međutim, predsednik Komisije za nazive ulica Milan Radivojević kaže da se niko od građana nije žalio, niti podneo inicijativu za promenu imena zbog slovne greške.
Ja sam postavljen pre dve godine, too ime sigurno nije dato od kad sam ja postavljen. Niko se nije zvanično obratio s tim problemom Komisiji, tako da još to nismo razmatrali, videćemo o čemu se radi. To je odluka od ranije, reagujemo na inicijative i žalbe građana - navodi Radivojević.
"Nikako Stevan već Stefan"
To nije jedini primer da su vladari iz dinastije Nemanjića prekršteni, pa je doskora postojala i Ulica Kralja Stevana Prvovenčanog, ali je tabla promenjena. Gugl Maps i ulica u Nišu; foto: printscreen
Ukoliko neko želi da preko interneta pronađe Ulicu Stevana Nemanje, Gugl Maps će je pronaći baš sa tim imenom. Međutim, kada se ukuca pravilan naziv izaći će u zagradi "Nikako Stevan već Stefan".
Iako postoji i ime Stevan, istoričar ističe da je preciznije govoriti Stefan, što na grčkom znači okrunjen vladar. Za razliku od ulice, jedna škola u Nišu nazvana je OŠ "Stefan Nemanja".
Podsetimo, ranijih godina su se građani, ali i predstavnici određenih stranaka žalili na pogrešno napisane nazive ulica. Najčešće su to bile slovne greške, koje su i ispravljene.
Tako je Hilandarska ulica bila Hilendarska, Trg 14 oktobar je dobio tačku posle broja, Stevan Prvovenčani je postao Stefan, a Sveto-savskoj je izbrisana crtica.
Komentari
Poslednji komentari
Anika K
10:26 // 30. 6. 2022.
Nislije su generalno jad i tuga od ljudi. Osim kad treba da ogovaraju i deru se onda su sampioni. Tu nemaju premca. Zato niko i nije podneo zahtev za promenu imena ulice. To su ljudi koji zive u svom malom svetu i nije ih briga za nista i nikog drugog. Jadni Stefan Nemanja...
Duci
01:18 // 30. 6. 2022.
Nije ni Stevan ni Stefan, nego monah Simeon.
BITNO JE
20:28 // 29. 6. 2022.
Da ulice imaju izmišljeni likovi:
Nikoletina Bursać
Kosovka Devojka
Branko Bjegović
Nikola
01:19 // 30. 6. 2022.
Nikola (zbog rasta nazvan Nikoletina) Bursać poginuo u borbi na Sutjesci 1943. godine. Branko Bjegović, jedan od organizatora proboja zarobljenika iz logora na Crvenom Krstu, deo naše istorije kojim treba da se ponosimo. Ni Hamlet nije stvarno bio danski kraljević, ali slavi Šekspira, a mi naše Kosovke devojke i narodne poezije da se stidimo?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.