Osnovci u prirodi učili o ugroženim biljkama, napravili baštu u dvorištu škole
Sve o zaštiti ugroženih biljnih vrsta dvadesetpetoro đaka iz Trupala mogli su da nauče prošlog vikenda u prirodi Niške banje, kroz šetnju Lalinačkom slatinom. Kruna ovog druženja u organizaciji Centra za društvene inovacije NIIT bila je obnova bašte u dvorištu škole “Prvi maj”.
Da je zaštita, lociranje i očuvanje ugroženih vrsta biljaka važna da bi biodiverzitet opstao, pokazali su učenici biološke sekcije, koji su sa ekspertima iz oblasti botanike i zaštite biljaka učili i nalazili ugrožene i biljne vrste koje su karakteristične za slatinske oblasti.
Maršruta ih je odvela od Lalinačke slatine, jedne od najvećih u podnožju Malog Jastrepca kako opisuju organizatori, pa sve do dvorišta škole gde su imali terenski rad uz pomoć eksperata.
Posadili su sadnice žalfije i rtanjskog čaja. Svako od njih imao je svoj zadatak, pa su tako jedni kopali i pripremali zemlju za sadjenje, drugi sadili a potom
zajedno zalivali tek posađenje sadnice - dodaju iz NIIT-a. Šta su naučili, pokazali su na delu - školska bašta je obnovljena; foto: J. Ž.
Ovako su svojom voljom, željom i spremnošču da učine nešto korisno za svoju školu i mesto u kojem odrastaju dokazali da mladi ipak teže ka pravim vrednostima, brinu o očuvanju planete Zemlje, ali i žele da se edukuju o temama koje su vezane za zaštitu prirode, ocenjuju iz NIIT-a.
Za mnoge osnovce ovo je, kažu, prvo botaničko iskustvo.
Najzanimljivija stvar tokom trajanja ovog projekta mi je bilo kada smo sadili sadnice žalfije u školskom drvorištu jer tako pomažemo lokalnoj zajednici, ali i biljkama koje su na pragu izumiranja. Svidelo mi se i kada smo bili u Lalinačkoj slatini, jer je to zaštićeno prirodno dobro i bio sam iznenađen kada sam čuo da neke biljke rastu samo na tom zemljištu i nigde više u Srbiji“ - objašnjava učenik Stefan Krstić.
Ova aktivnost, kao i one u kojoj su učenici učili o zeljastim biljkama i šumama, organizovana u okviru EU projekta prekogranične saradnje, na kome su partneri NIIT centar, YMDRAB iz Botevgrada, kao i Institut za šume iz Sofije.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.