Otkupna cena višnje 40 dinara, voćari nezadovoljni jer cena i dalje pada

autor: Lj.M.
Berba višanja se privodi kraju; Foto ilustracija: Lj. M.

Iako je bilo najave da će početna cena za otkup višnje biti 70 za prvu i 50 za drugu klasu, otkupljivači su samo dan ili dva na početku berbe ponudili cenu od 50 dinara, onda je snizili na 40 dinara i već ima najave da će narednih dana otkup pasti na 35 ili čak 30 dinara. Poljoprivrednici nisu zadovoljni cenom, smatraju je sramnom, međutim većina njih i dalje bere svoje oćnjake, iako veću korist od njihovog rada imaju čak i berači koji uzimaju 20 dinara za ubrani kilogram.

Voćari su već navikli na “dugogodišnji scenario” otkupljivača u kome se pred berbu najavi nešto veća cena, a kada krene berba i kada je neophodno ubrati višnju za nekoliko dana jer brzo sazri i počinje da trune, otkup ovog nadaleko poznatog voća se potpuno obesmisli cenom koju dobijaju, a koja ne podmiruje ni polovinu uloženog novca.

višnje
Kvalite višnje dobar, ali cena ispod očekivane; Foto: Lj. M.

Svake godine ista priča i isti razlozi na koje mi nasedamo i svi smo nezadovoljni, ali niko da javno digne glas. Krene priča kako imaju mnogo robe i nemaju kome da prodaju toliko višanja i otkup stane, a voćari onda pristanu da predaju sav rod i ne pitaju za cenu, samo da se višnja ubere. Seljaci su osiromašeni godinama unazad, izgleda da je politika države da nas potpuno iskoreni jer je važnije da se pare daju stranim firmama koje upošljavaju radnike i isplaćuju minimalac, nego ljudima koji hoće i žele da žive od poljoprivrede – kaže voćar iz okoline Prokuplja.

Pored toga što se na ovom području uzgaja najkvalitetnija i čuvena, ne samo u Srbiji, oblačinska višnja, Toplički okrug nema velikih prerađivačkih kapaciteta i proizvođači zavise isključivo od otkupaca, koji se iz godine u godinu sve više bogate, dok oni propadaju.

berači
Berači imaju veću zaradu od proizvođača; Foto: Lj. M.

Problem je naći berače koji svoju cenu formiraju na osnovu otkupne cene, ali ne spuštaju ispod 20 dinara, pa nama ono što ostane ne krpi ni minimalnu cenu proizvodnje. Zato je sve manje zasada, a sve više višnjara koji su zarasli u korov jer se vlasnicima ne isplati da ih obrađuju i beru po godinama sramno niskoj ceni, a neki su najavili i da će povaditi svoje zasade i orijentisati se na druge kulture koje traže manje rada i ulaganja za istu zaradu – dodaje nezadovoljni voćar.


Džak đubriva koštao koliko i ar zemljišta

Ove godine sve je poskupelo, troškovi proizvodnje bar su 3 puta skuplji od prošlogodišnjih, a cena otkupa je ista. Toplički voćar kaže da je ove godine džak đubriva, bez koga nema dobrog prinosa, koštao koliko i ar zemlje.

berba
Berba višanja uveliko u toku, otkupna cena ispod očekivane; Foto: Lj. M.

O hemijskim preparatima, gorivu, ulju za radne mašine, filtere i ostale delove za održavanje i popravku dotrajale mehanizacije i da ne govorimo. Pitam se samo kako država misli da opstane ako potpuno uništi seljaka? Osim što motamo kablove u stranim firmama, izgleda da ćemo početi i da ih jedemo, jer hrane neće imati ko da proizvodi. Obesmišljene su i subvencije za obnovu mehanizacije koje navodno daje država, jer su se pojavili razni mešetari i favorizovani trgovci koji od tog posla imaju ogromnu korist i po duplo većoj ceni od realne prodaju svoje proizvode. Treba samo videti imovinu onih koji se time bave poslednjih godina i, da je ovo ozbiljna država, nadležne službe bi se već bavile otkud njima toliko para za kratko vreme – kažu ratari u prokupačkom kraju.

Ništa bolja situacija nije bila ni prošle, kao ni prethodnih godina, kada je početna cena bila 50, ali je odmah smanjena na 35 do 40 dinara.


Voćari nezadovoljni, ali nema najave da će organizovati proteste

Berba višanja je u punom jeku, pa niko od voćara i ne razmišlja na bilo kakvu vrstu protesta, jer svi razmišljaju da što pre završe taj posao i izvuku bar deo uloženog novca.

Ipak, da je nezadovoljstvo na vrhuncu saznajemo od pojedinih poljoprivrednika u okolini Prokuplja koji odmah po završetku berbe najavljuju zajednički dogovor sa kolegama iz okolnih sela kako bi, kako kažu, sprečili i pljačku tokom berbe šljive, koja će krenuti krajem avgusta.

Već se dogovaramo i do tada ćemo konkretizovati sve aktivnosti kako bi jednom zauvek stavili tačku na pljačku naših ptoizvoda. U slučaju niske cene šljive i nove otimačine, organizovaćemo blokade puteva u svim selima i sve podići na viši nivo, odnosno tražiti da se uključe inspekcijske službe pa i sama Vlada Srbije i da se ispita imovina otkupljivača, kao i cena po kojoj otkupljuju, a po kojoj prodaju naš proizvod. Ovo je pitanje našeg opstanka, mi više nemamo šta da izgubimo jer dok smo mi radili na njivi i jedva uspevali da preživimo, neko je naš znoj pretvarao u ogroman novac i zarađivao na nama – kaže jedan od organizatora i ideje da se protesti organizuju.

Inače, na teritoriji Prokuplja gotovo podjedanako su zastupljeni zasadi višnje i šljive na površini od po oko 2.000 hektara, pa većina stanovništva živi od proizvodnje i prodaje tog voća.

Autor:
Lj.M.

Slični tekstovi

Komentari

19
    • Ma, sto su glasali, zna se da uvek glasaju one ,sto se ne skidaju sa televizije , nego sto jurise da skupljaju kapilarne glasove ! I, kao i svake godine, kukanje , pa im JV dobro dodju ,da se olaksaju ,zbog niske cene a kad se pise nesto protiv sns, onda pljuju te iste JV !

  1. Ovo je sramota,ja sam mislio da će ova godina da bude bolja nego prošla i opet se vraćamo unazad, nikako napred da krenemo.Žalosno za ove ljude što rade cele godine i onda dodje berba i cena višnje 30,40 dinara.Mene samo interesuje kako misle političari da vrate mlade ljude na selo sa ovakvom cenom otkupa?

  2. Reče vođa,,pa šta hoćete da od jedne sezone kupite stanove,skupa kola i da se obogatite,,,e nema malo morgen,,,jad i muka brojati zrnca za 40 a možda i manje dinara,ali vlast je vlast

  3. Uvozimo lubenice, paradajz, krastavce pa sto ne bi uvozili i visnje?! U Sremu beraci rade za 30 dinara po kg. Grupovodje traze duple dnevnice i po 600 dinara za prevoz beraca. Kada se sve sabere berac izadje 40 dinara po kilogramu. Hladnjace prodaju te iste visnje po 1.7e na veliko i 2.4 e na manje kolicine. Uskoro nece imati sta da otkupljuju pa ce da skladiste uvozno voce.

  4. Od kada je SNS na vlasti cena visnje je pala sa 115 na 45 dinara. Imam jedan hektar oblacinke i radja super ali cu ove godine kao i prosle da oberem 20 posto a ostalo da propadne.

  5. Tako su pricali i za posao, ako neces ti, ima ko hoce trecu na trafici za 100e..
    E, isto ce se desiti i sa visnjom kad je ljudi poseku..
    To se desilo sa malinom vec, zato je cena tolika kolika je..

  6. Evo da odgovorim na pitanje vocara: “ Pitam se samo kako država misli da opstane ako potpuno uništi seljaka?”. Drzava, niti bilo ko ko vodi drzavu, a pogotovo oni pravi koji upravljaju drzavom, uopste ne zele da drzava opstane. Cudim vam se da to velika vecina jos nije ukapirala i nista ne radi po tom pitanju. Ako mi, obicni ljudi, koji cinimo drzavu ne ucinimo da je spasimo, ne znam ko ce???

  7. Imam praktican savet vocarima: spasite sta se spasti moze.Ne dajte visnje, vec sami pravite sokove, dzemove, stavljajte ih u tegle, onako cele, nadjite recepte, pravite rakije, susite ih.Pratim sta se desava u svetu, i verujte mi, te tegle, flase, burad, i suve visnje bice zlata vredne.Ako i ne bude tako, bar cete vi imati visnje za neko vreme, jer geoinzenjering radi udarnicki na unistenju flore

  8. Smanjite proizvodnju na onoliko koliko sami možete preraditi i izneseti na lokalna i druga tržišta. Manje je više. Time isključujete iz lanca trgovine nakupce koji vas decenijama tlače.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.