Otpad od piva može da prečisti vodu - rad učenice iz Niša nagrađen u Kazahstanu
Zamislite da otpad može promeniti svet i da pivski trop, odnosno otpad od prerađenih žitarica, koji je nekad bio beskoristan, sada može biti ključ u borbi za čistiju vodu - poruka je projekta učenice 8. razreda niške OŠ "Stefan Nemanja" Natalije Petković koja je za ovaj rad dobila priznanje za kreativnost na međunarodnoj konferenciji "Klimatski paket" održanoj nedavno u Kazahstanu.
Na ideju da otpad od žitarica koje se koriste u proizvodnji piva iskoristi za pravljenje aktivnog uglja, koji potom može da služi za prečišćavanje vode, Natalija je, kaže, došla na času Tehnike i tehnologije.
Potom je tu ideju uz pomoć nastavnica iz škole nadogradila i sa njom konkurisala na Nacionalnom konkursu za projekte životne sredine gde je njen rad bio jedan od 3 najbolja u Srbiji i time se plasirao na konferenciju u Kazahstanu.
U svetu ima puno otpada i htela sam da nađem neki način da se on iskoristi. Jedan od njih je otpad od piva i ovo je inovativan način da se on iskotisti. Tako otpad od žitarica pretvaramo u vredan proizvod, kao što je aktivni ugalj, pa je i pretpostavka da se može primeniti u budućnosti, jer otpad ima direktan uticaj na klimatske promene - objašnjava Natalija.
U pripremi rada imala je pomoć nastavnica Vesne Kocić i Vesne Vukojević, ali i drugih zaposlenih u školi, kao i svojih drugara koji su sa njom otišli u nišku pivaru da preuzme takozvani pivski trop.
Iz Niške pivare su nam izašli u susret i dali otpad od žitarica koje koriste u proizvodnji kako bismo mogli da radimo na eksprimentu. Prvo smo taj otpad sušili, onda je hemijski tretirali i opet termički obradili na visokoj temperaturi i onda je od njega napravljen aktivni ugalj. Potom smo taj ugalj testirali da vidimo da li može da prečisti vodu i videli da može - objašnjavaju Natalija i nastavnica Vesna Kocić.
foto: OŠ Stefan NemanjaKažu da se pokazalo da je ovako dobijeni aktivni ugalj pokazao da može značajno može da ukloni nečistoće iz vode, ali da je značajno i to što se time smanjuje količina otpada, što je važno za smanjenje emisija CO 2 i opterećenje deponija.
Za ovaj inovativni pristup u biotehnologiji pruža ekonomske i ekološke koristi Natalijin rad je dobio priznanje na konferenciji koja je od 28. do 31. oktobra održana u Almatiju, u Kazahstanu, u organizaciji UNDP Regionalna kancelarija za Evropu i Aziju. Ona je bila jedan od 3 predstavnika Srbije, a njen projekat dobio je nagradu za kreativnost u rešavanju problema.
Komentari
Poslednji komentari
Rada
10:55 // 12. 11. 2024.
Bravo, svaka cast! Trebalo bi da se postide onoliki istrazivaci i profesori na PMF-u koji primaju platu iz budzeta a nemaju nikakav doprinos
Vladimir
14:15 // 11. 11. 2024.
Bravo mala!!!
Saša
11:25 // 11. 11. 2024.
Bravo!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.