Pašalić: Ekonomske pritiske tretirati kao vrstu napada na novinare
Za formiranje jedinstvene baze podataka o svim vrstama napada na novinare, zalaže se Zaštitnik građana Zoran Pašalić, koji smatra da bi ona pored verbalnih i fizičkih napada, trebalo da sadrži i parametre koji određuju sve vrste ekonomskih pritisaka kojima su izloženi u obavljanju posla.
Na sastanku Radne grupe za izradu akcionog plana za izradu Medijske strategije govorilo se i o učestalim napadima na novinare, a prema pritužbama koje stižu u kancelariju Zaštitnika građana, zaključak je, kaže Pašalić, da iza većine problema koje imaju novinari, se nalaze ekonomski status i položaj.
Posebnu pažnju treba posvetiti ekonomskim pritiscima kojima su novinari svakodnevno izloženi, a koji se pokazuju kao najvažniji za njihovo obavljanje posla. Takvim pritiscima dovodi se u pitanje svakodnevni život i rad novinara, njihov opstanak u redakciji, a na duže staze i opstanak ove profesije - rekao je Pašalić.
Zato smatra da bi trebalo formirati jedinstvenu bazu koja bi sadržala i ekonomske pritiske, iako kaže da institucija koju vodi ima poverenja u postojeće baze podataka o napadima na novinare koje su napravila strukovna udruženja, ali da je problematično što se ti podaci ne podudaraju. Nije definisana do kada će baza biti gotova, foto: B. A.
U svakoj profesiji često postoje subjektivna gledišta o tome šta treba da budu parametri i na koji način nešto treba da se određuje. Najobjektivnije parametre i kriterijume može da pruži nezavisno telo i zbog toga se Zaštitnik građana stavlja na raspolaganje za tu vrstu posla, ukoliko se sa tim slože sva novinarska udruženja - rekao je Pašalić.
Da bi se to ostvarilo, po njegovoj oceni, važno je koliko će novinarska udruženja prihvatiti da neko ko je nezavistan i neće gledati subjektivno definiše i evidentira po grupama ono što su evidentirala novinarska udruženja i tužilaštva, a što je sve najčešće u međusobnom nesaglasju.
Trebalo bi postići konsenzus da ta platforma objedinjuje postojeće baze i sve ono što do sada nije ulazilo u evidenciju. Institucija Zaštitnika građana je spremna da u tehničkom smislu potpuno podrži formiranje takve baze. Za to je potreban konsenzus svih udruženja i novinara koji bi se uključili u rad ove platforme - naveo je Zaštitnik građana.
On je najavio formiranje sistematizovane bazu onoga šta bi sve trebalo da se evidentira i da bi u nju, uz saglasnost svih novinarskih udruženja, bili uneti već zabeleženi pritisci i napadi na novinare kao i podaci javnog tužilaštva.
Ipak, za koliko će se to desiti, nije definisano.
Podsetimo, jedan vid ekonomskog pritiska pretrpela je i redakcija Južnih vesti pre skoro 2 godine.
Komentari
Poslednji komentari
mišelin
15:58 // 18. 10. 2020.
Sve dok onog pitaju za sve, nezavisnim,istraživačkim medijima i novinarima neće biti bolje.Ucene i pritiske je diplomirao kao ministar devedesetih.
Mara
13:19 // 18. 10. 2020.
Naravno da treba .pogotovo nas nišavski region novinarstva
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.