Pirotske tkalje izrađuju ćilime za manastir Hilandar
30 metara kvadratnih staza sa motivima pirotskog ćilima, tkalje iz Pirota tkaće za manastir Hilandar na Svetoj Gori u Grčkoj. Za to će se iz budžeta Grada Pirota izdvojiti 2,5 miliona dinara.
Povodom petogodišnjice inicijative "Uposlimo 1000 žena u ruralnim područjima" otvorena je stalna postavka kućne radinosti žena iz cele Srbije, među kojima ima i motiva pirotskog ćilima i tkanica iz Bele Palanke.
Gradonačelnik Pirota Vladan Vasić prisustvovao je otvaranju izložbe u Palati Srbije, a tom prilikom je rekao da ove godine iz gradskog budžeta izdvojen novac za tkanje 30 metara kvadratnih staza sa motivima pirotskog ćilima za manastir Hilandar, a sledeće godine će se raditi brojne replike starih pirotskih ćilima koji se nalaze u fondu pirotskog muzeja. Posao za 4 tkalje; foto: arhiva JV/ S. J.
Hilandar je imao značajnu kolekcija pirotskih ćilimova, posle nesrećnog požara mi smo vrlo brzo odneli izvesnu zbirku pirotskih ćilimova, a sada smo pozitivno odgovorili na njihovu molbu da trpezariju Hilandara ukrase stazama pirotskog ćilima i da na taj način predstavimo pirotski ćilim u najvećoj srpskoj svetinji. Iz budžeta smo izdvojili oko 2.5 miliona dinara, 30 metara kvadratnih će se izatkati u narednih 8 do 10 meseci, a 4 žene koje rade taj posao imaće i ekonomsku satisfakciju za taj posao - rekao je Vasić.
Dodaje je da će se naredne godine iz budžeta izdvojiti novac za tkanje replika pirotskih ćilimova.
U našem Muzeju ima mnogo retkih ćilimova starih 100, 200 godina i prilika je da se naprave verne replike tih ćilimova kako bi se trajno sačuvali - rekao je gradonačelnik Pirota.
Ovog leta održaće se i Sajam pirotskog ćilima, a kako je rekao gradonačelnik Pirota, ideja je da svaka ambasada Srbije u svetu ima bar po jedan pirotski ćilim.
Pirotski ćilim trenutno ima geografsku oznaku porekla, a cilj je da dospe i na listu zaštite UNESCO-a.
Komentari
Poslednji komentari
Steva n
15:22 // 6. 7. 2022.
Jel od zlata?
Mima
03:39 // 6. 7. 2022.
Nikada mi nece biti jasno zasto zene ne mogu da posete Hilandar...zar nije licemerno od strane Hilandara da prihvate cilime koje su tkale zene?
Miroljub
09:31 // 3. 10. 2022.
Nije samo. Hilandar izuzet od posete. Zena. Već svi manastiri na svetoj gori. Srpski grčki bugarski ruski i td. Neradi se o hiru i samovolji monaha već o zapovesti. Presvete. Bogorodice. A to sto žene rade za taj manastir a nemogu da ga posete ne znaci da nisu ponele blagoslov manastira hilandar možda mnogo veći nego li oni koji su ga posetili
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.