Pirotski narednik o otadžbini tokom Velikog rata
Sto godina nakon što je njen deda pešadijski narednik iz Pirota Ljubomir Spasić na frontu pisao pesme, dopisivao se sa porodicom i beležio zapažanja u svom ratnom dnevniku, sve to je sa javnošću podelila njegova unuka.
O otadžbini iz Vodena, 1917. godina (foto: slavnimprecima.rs)Ponosna na svog pretka, Svetlana Spasić je rodoljubive pesme i stranice iz dnevnika postavila u "Album sećanja", jedinstvenu internet bazu u koju je do kraja ovog meseca moguće uneti fotografije, pisma, ratne dnevnike, slike ordenja i dokumenta iz porodičnih albuma potomaka učesnika Prvog svetskog rata.
- Nakon 100 godina želim da bar jedan deo njegove intelektualne zaostavštine otrgnem od pokrivanja vela zaborava, kao skroman doprinos osvetljivanju dela naše istorije sagledane očima običnog čoveka - napisala je Svetlana Spasić.
U pesmi "Otadžbina" njen deda, nosilac Spomenice na rat za oslobođenje i ujedinjenje, Albanske spomenice i Medalje za vojničke vrline, iz Vodena 1917. godine piše:
Zato kličem ev ovako neka braćo znade svako,
Otadžbino naša mila najbolja si zemlja bila.
Nisi bila siromašna, imala si mesa, brašna,
Mnogo zlata, dosta srebra i junaka čvrstih rebra.
Koji svoju krvcu liju sve zbog pustu Austriju,
I Koburga u Sofiju koju našu napaše Srbiju.
Narednik se redovno dopisivao sa porodicom u Pirotu (foto: slavnimprecima.rs)Poput Svetlane, uspomene na Veliki rat zaostale od njihovih očeva, dedova i pradedova, u Album sećanja ostavilo je više stotina ljudi iz zemlje, ali i dijaspore.
Sve ovo činiće bogatu istorijsku i kulturološku građu, koja će ostati dostupna naučnicima za dalja istraživanja. "Album sećanja" pokrenut je povodom obeležavanja stogodišnjice od početka Prvog svetskog rata, na ideju Nišlije Aleksandra Vasilića i Saveza udruženja potomaka ratnika Srbije od 1912. do 1920. godine.
Zainteresovani za istoriju i potomci boraca okupljeni su i na Fejsbuk stranici "Albuma sećanja".
Vasilić ističe da se projekat realizuje uz blagoslov patrijarha Irineja i blagoslovom vladike niškog Jovana, jer su oni mnogo učinili na promociji projekta.
"Listajući" Album sećanja možete saznati i kako su u vreme Velikog rata majke tražile nestale sinove, kako su 1918. godine izgledali vojnici u Nišu, šta je “solunac” iz Pirota u pesmi poručio svojoj dragoj...
Album sećanja na pretke iz Prvog svetskog rata
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.