Počelo razminiranje terena kod Popovca i aerodroma
Okolina pruge, šipražje i njive površine 60.000 kvadratnih metara na mestu gde se selo Popovac kod Niša graniči sa civilnim aerodromom "Konstantin Veliki" za 20 dana trebalo bi da zvanično budu čisti od mina.
Kako kaže direktor Centra za razminiranje Republike Srbije Branislav Jovanović, razminiranje na tom području je uredno počeo oko 11 sati i demineri organizacije "Stop mine" sa Pala radiće svakog radnog dana kada vremenske prilike to budu dozvoljavale. Ističe da se ovaj teren smatra rizičnim jer se nalazi blizu kasetne mine ranije pronađene u krugu aerodroma.
Teren koji se čisti delom obuhvata prugu, šipražje i obradive površine (foto; google.rs/maps)Tokom bombardovanja 1999. godine kasetnim bombama su zasute lokacije u 16 opština i gradova u Srbiji, među kojima su Niš, Kraljevo, Brus, Preševo, Bujanovac, Kuršumlija, Raška, Gadžin Han, Tutin, Sjenica, Čačak, Vladimirci, Knić, Stara Pazova i Sopot.
Policija i vojska su tada, piše na sajtu Centra za razminiranje, uklanjale neekslodiranu kasetnu municiju sa površine zemlje, međutim, pošto tada nije otkrivana i uništavana municija koja je prodrla u zemlju, taj posao se obavlja sada.
Nakon čišćenja kasetne municije sa 10.830.927 metara kvadratnih površine, procenjuje se da u Srbiji ove municije ima na još oko 6.000.000 kvadratnih metara.
Čišćenje terena kod Popovca finansira Vlada Sjedinjenih Američkih Država preko Međunarodne fondacije za jačanje bezbednosti ljudi, a do sada su preko iste fondacije to činile vlade Norveške, Nemačke, Irske i Češke. Čišćenje terena u Nišu prethodnih godina finansirala je i Vlada Ruske Federacije, kao i Fabrika duvana, a nekih lokacija u zemlji i Ministarstvo za kapitalne investicije, Direkcija za urbanizam u Raškoj...
Podsetimo, i pored toga što je stradala od ove municije, Srbija još nije potpisala međunarodnnu Konvenciju o zabrani upotrebe kasetnih bombi, što bi, kako tvrde oni koji se za to zalažu, omogućilo pristup raznim fondovima za finansiranje ovog posla što bi ubrzalo čišćenje kontaminirane površine.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.