Pokret za Preokret: Radnici „Jure“ ućutkani, problemi nepromenjeni, potrebna strategija
Pokret za Preokret traži od Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja da hitno reši probleme sa kojima su suočeni radnici Jure koji su nakon 19 dana, kako kažu, odustali od štrajka zbog neizdrživih pretnji i pritisaka. Napominju da njihovi problemi nisu rešeni, već da su radnici “ućutkani”, kao i to da bi trebalo da se usvoji strategija koja bi podrazumevala poboljšanje položaja radnika i bolje uslove rada.
Radnici su prekinuli štrajk jer su svakodnevno dobijali pretnje i pritiske od strane rukovodstva kompanije, tvrde iz Pokreta, te dodaju da im je onemogućeno zakonom zagarantovano pravo na sindikalno organizovanje i pravo na štrajk.
Rukovodstvo kompanije je svakodnevno slikalo radnike kako bi utvrdili ko je tačno u štrajku, pozivali su ih telefonom nudeći im bolje pozicije i pretili da će izgubiti poslove. Ljudima koji su učestvovali u štrajku su čak govorili da će biti odgovorni ukoliko „Jura“ napusti Srbiju. Rukovodstvo kompanije nije pokazalo spremnost za pregovore, već je koristilo zastrašivanje kao glavni metod rešavanja sukoba - kažu iz Pokreta.
Na početku štrajka, radnici su izneli pet zahteva, a to su povećanje plata za 20 odsto, promena politike stimulisanja radnika, povećanje toplog obroka sa 250 na 400 dinara, preuređenje toaleta tako da radnici imaju sapun i toalet papir, i isplata dnevnica i bonusa svim radnicima koji su učestvovali u štrajku.
Radnicima u Srbiji zakonom je zagarantovano pravo na sindikalno organizovanje i pravo na štrajk. Međutim, strani investitori postali su moćniji od same države koja im je omogućila da kontinuirano krše međunarodne standarde ali i Ustav i zakone Republike Srbije - kažu iz Pokreta za Preokret.
Radnici u Srbiji spadaju među najmanje plaćene u Evropi, često bez plaćenog prekovremenog rada i adekvatne zaštite na radu, naglašavaju iz Pokreta i dodaju da bi da vlast trebalo da se zalaže za poštovanje radnih prava građana.
Predlažu i usvajanje strategije za poboljšanje položaja radnika koja bi podrazumevala povećanje minimalne zarade i najniže penzije, poštovanje kolektivnih ugovora i Zakona o radu i jači socijalni dijalog.
Podsetimo, štrajk je započet 7. jula, a zahtevi štrajkača bili su da se plata poveća 20%, da se poveća naknada za topli obrok, da se bonus na prisutnost obračunava po danu prisutnosti na radnom mestu, kao i da se omoguće humaniji uslovi u toaletima fabrike.
U pregovore se uključilo Ministarstvo rada kao posrednik, nakon čega je obustavljen celodnevni štrajk, počeli su pregovori, ali poslodavci nisu pristali na zahteve sindikata.
Komentari
Poslednji komentari
Joksi
07:35 // 24. 8. 2024.
U Juri se na ista vrata ulazi ko hoće u muški ili ženski wc.
ђура
15:35 // 15. 7. 2024.
Капитализам је то ! Гласали сте за вишестраначје ! Нехуман је то систем !
?
18:20 // 14. 7. 2024.
Koje probleme oni imaju? Ako im se ne svidja moze da se zaposle u neke markete, trafike, kafice ili pijacu,i tamo ljudi rade, ne zale se, ne strajkuju
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.