Policija: Prepolovili smo broj maloletnih prestupnika
Iako se za manje od mesec dana u Nišu desilo nekoliko tuča u kojima u učestvovali maloletnici, u niškoj policiji kažu da je u odnosu na prva dva meseca prošle godine prepolovljen broj maloletničkih delinkvenata.
Kako kaže načelnik Službe za suzbijanje maloletničke delinkvencije Policijske uprave u Nišu Bratislav Timotijević, vršnjačko nasilje u školama je u blagom porastu, ali statistike pokazuju da je prepolovljen broj maloletnih prestupnika na teritoriji Niša u odnosu na januar i februar 2014. godine.
Ove godine su maloletnici izvršili 46 krivičnih dela, što je za 50 odsto manje u odnosu na prošlu godinu kada u izvršili 91 krivično delo. Smatramo da su rezultati ovakvi jer smo prventivno delovali, edukovali i roditelje, ali i pojačali kontrole policije po gradu - kaže Timotijević.
Drugi bitan pokazatelj, smatra Timotijević, jeste broj novoregistrovanih maloletnih prestupnika. Za prva dva meseca ove godine bilo ih je 26 što je 60 odsto manje u odnosu na prošlu godinu, kaže on.
Prema njegovim rečima, policija se naročito trudi da spreči najteža krivična dela poput ubistva, ubistva u pokušaju, teških slučajeva razbojništva, i da za sada nema tako “drastičnih primera” krivičnih dela koje čine maloletnici.
Mnogo se više ove godine bavimo prevencijom, mnogo više smo na terenu, policija je mnogo prisutnija u gradu, i na svim kulturnim, sportskim, društvenim događajima. Samim svojim prisustvom smo uspeli da smanjimo broj maloletničkih delinkvenata - objašnjava Timotijević.
I pored toga, pre samo desetak dana u Nišu je zbog pokušaja ubistva uhapšen šesnaestogodišnjak koji je u kafiću u centru Niša četiri puta nožem uboo u stomak mladića.
Šta se dešava sa maloletnim prestupnicima?
Maloletnici su, kaže Timotijević, “prilično zaštićeni zakonima”, i mnogo toga policija ne može da uradi bez prisustva roditelja. Deca do 14 godina se smatraju krivično neodgovornima, i roditelji su ti koji, objašnjava on, trpe sankcije i protiv njih se podnose prekršajne prijave “zbog propuštanja dužnog nadzora”.
Snimak tuče među devojčicama u Trgovinskoj školi pre 2 godine pojavio se i na YouTube-u (foto: arhiva JV)Kada maloletnik prekrši zakon, objašnjava Timotijević, podiže se ili prekršajna ili krivična prijava, a u oba slučaja se u ceo slučaj uključuje Centar za socijalni rad.
Socijalni radnik obavezno ide u porodicu i utvrđuje “anamnezu” - da li je porodica kompletna, kakvi su odnosi, da li u njoj ima još nekog ko ima problema sa zakonom. Sud Centru daje predlog vaspitne mere, da li će maloletnik biti pod pojačanim nadzorom ili će, recimo, ići u maloletnički zatvor, ali policija sa tim više nema nikakve veze - kaže Timotijević.
Objašnjavajući kontradiktorne podatke da, s jedne strane, opada broj maloletnih delinkvenata, a s druge se beleži porast vršnjačkog nasilja, Timotijević kaže da je moguće naći uzroke u čitavoj socioekonomskoj situaciji.
Kako kaže, iako je to pre pitanje za sociologe i psihologe, on smatra da je moguće da pojačano nasilje među vršnjacima može biti posledica toga što se ljudi bore za egzistenciju, nemaju vremena za decu i vaspitanje, niti mogu da im pruže “materijalnu zaštitu” pa deca napadaju one koji to imaju.
Ipak, čest je i slučaj, kaže on, da deca modele nasilničkog ponašanja iz porodice prenose u školu i na ulice.
Komentari
Poslednji komentari
imam pravo
23:20 // 16. 4. 2015.
Timotijevicu,svaka cast Vasoj sluzbi, Vama licno ali najvise divnom i plemenitom gospodinu Srdjanu Grekulovicu koji je omogucio da imate kvalitetne ljude u radu i uz sebe.
Constanta
19:09 // 14. 4. 2015.
Из полиције смо чули да је вршњачко насиље у школама ове године у "благом порасту" ! То смо чули и прошле године, и претпрошле, и оне тамо...! И !?
fica
10:38 // 14. 4. 2015.
da nije tuzno bilo bi smesno. pa sad je vise nego ikad maloletnih prestupnika. droga i tuce na sve strane.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.