Popravka mobilnog telefona - uraditi sam ili odneti u servis?
Mobilnim telefonima, kao i svemu drugom, može biti potreban servis. I tu nastaje dilema – da li moguće da sami sredimo stvari ili je popravka mobilnog telefona nešto što je potrebno poveriti stručnjacima u servisu?
Iako postoje stvari koje svaki vlasnik mobilnog telefona može uraditi za svog džepnog ljubimca, popravku većine kvarova na telefonu bolje je prepustiti profesionalcima. Da postavimo stvari ovako. U slučaju da ste se prehladili znate i sami da je potrebno piti čajeve, utopliti se, jesti više voća, spavati malo duže nego obično, a i pileća čorbica uvek dobro legne. Međutim, ukoliko ste, daleko bilo, doživeli prelom ruke, iako znate da je potrebno namestiti kost, staviti gips, a potom sprovesti fizikalnu terapiju, verovatno se nećete odlučiti da sve to uradite sami.
Stvari stoje isto i sa mobilnim telefonima. Ako čačkate i vodite se principom “ako prođe, prošlo je”, čak i sitniji kvar telefona može dovesti do uništenja aparata. A onda, “skuplja dara nego mera”.
Preventiva telefon čuva
Za zdravlje svoj mobilnog telefona, kao i za sopstveno, najbolje što možete učiniti jeste prevencija.
Verovatno ste svoj telefon od samog starta ušuškali u maskicu i stavili zaštitu na ekran. Međutim, postoji još nekoliko stvari na koje verovatno do sada niste obratili pažnju.
Ove preventivne mere posebno se odnose na:
- konetkor za punjač – u pitanju je stavka koja često strada upravo zbog neopreznog “bockanja” kabla. Dovoljno je samo malo pažnje prilikom rukovanja kako bi ste sprečili da se ovakav kvar pojavi.
- tasteri na telefonu – kod normalne upotrebe telefona retko kada se dešavaju problemi sa tasterima. Međutim, bacanje telefona na sto ili nošenje uređaja u džepu sa tvrdim predmetima lako mogu dovesti do kvara ovih relativno osetljivih delova telefona.
- izgreban ekran – ovo je čest problem za koji postoje dva leka. Prvo telefon ne stavljati u isti džep sa ključevima i metalnim novcem i drugo, ukoliko ogrebotine nisu prevelike, samostalno možete aplicirati paste za poliranje ekrana telefona i popraviti stanje.
- životni vek baterije – ono što posebno ubija bateriju jesu temperaturni ekstremi. Zato ako šetate po debelom minusu, ostavite telefon u džepu. Em će njemu prijati, em ćete sprečiti i da vam se ruke smrznu. S druge strane, po letnjim vrućinama izbegavajte ozbiljnije korišćenje telefona koje će dovesti do prekomernog zagrevanja.
- voda neprijatelj br. 1 – telefon ništa ne uništava brže od vode, zato, čak iako imate telefon koji je otporan na vodu, dok ste na plaži, stavite ga i umotajte u kesicu, baš kao daljinski za TV, ili pazarite specijalan case koji telefon štiti od vode.
Popravka mobilnog telefona nije baš jednostavna kao što može izgledati
Telefon vam je u kvaru i raspoloženi ste da ga popravite sami. Odlazite na YouTube, tamo ima svakakvih tutorijala, razmišljate. “Sigurno imaju i rešenje koje mi je potrebno, mogu ja to”. Foto: Stefan Đaković
U servis mobilnih telefona ProMobi često dolaze na popravku uređaji čiji su vlasnici pokušali da samostalno poprave svoj telefon. U najvećem broju slučajeva posledica su bili dodatni kvarovi na mobilnom, a neretko i telefon koji više nije moguće popraviti. Najčešće, umesto da problem reše u ovlašćenom servisu za mobilne telefone, korisnici pokušavaju da samostalno reše neke od najčešćih problema.
Prvi problem, naročito kod sve popularnijih unibody telefona, odnosno telefona koji su “iz jednog dela”, tj nemaju mogućnost da im se lako skine zadnji poklopac. Otvaranje telefona je misija za sebe, a kako bi sve proteklo kako treba, servisi koriste posebne mašine sertifikovane od strane samih brendova koji proizvode telefone. Tek nakon što je ovaj zadatak uspešno obavljen može se preći na popravku.
Zamena displeja
Ukoliko je ekran na vašem telefonu razbijen možete doći u iskušenje da kupite drugi ekran i sami ga zamenite verujući da ćete tako uštedeti. U zavisnosti od toga kako je sam uređaj napravljen, iako rizičan, uz pravo znanje i alat, ovaj zahvat može biti izvodiv ili predstavljati nemoguću misiju. U većini slučajeva, nakon što sami zamenite ekran shvatićete da se telefon uopšte ne uključuje, a ako i uspete da ga upalite, ekran će treperiti i neće pravilno reagovati na zadate komande.
Naravno moguće je i da tokom procesa popravke ili usled neodgovarajućeg ekrana koji se ugrađuje, dođe do oštećenja drugih komponenti pa čak i do “crkavanja” ploče telefona. U prevodu, nakon ovoga verovatno ćete morati da kupite novi.
Promena kamere, zvučnika ili konektora
Ove komponente nisu na svakom modelu telefona lako odvojive od matične ploče. Ipak, čak i kada nije problem skinuti deo kome je potrebna zamena, nameštanje novog je sasvim druga priča. I najmanja greška skupo se plaća, a prilike za grešku su na svakom koraku. Od vrste lepka kojim se učvršćuje deo do toga koliko bi jako neki šrafčić trebalo zategnuti, a da nešto ne pukne.
Svakako, pronalaženje odgovarajuće komponente je priča za sebe, budući da originalni delovi retko kada mogu da se nađu van servisa. Pored toga, neodgovarajući deo može biti u sukobu sa softverom telefona ili drugim komponentama, pa telefon može biti u još većem problemu nakon “popravke”.
Takođe, za sve popravke mobilnog telefona potrebno je koristiti poseban alat do kog nije baš lako doći, i voditi računa o statičkom elektricitetu, masnoći na prstima, prašini… Sve u svemu, rizik da nešto krene po zlu je veoma veliki, a ono što će zasigurno biti posledice jeste:
- ako vam je telefon u garanciji, nakon što ste ga sami otvorili, garanciju ste izgubili
- ugrađeni delovi ukoliko nisu originalni, pre ili kasnije, često vrlo brzo nakon uradi sam popravke, ponovo se kvare i mogu dovesti do dodatnih kvarova na uređaju
- alat za popravku mobilnih telefona nije jeftin, a nakon što doživite posledice samostalnog majstorisanja po utrobi mobilnog telefona, više ga nikada nećete koristiti. Dakle, bačen novac
- ako ste sami popravljali telefon velika je verovatnoća da ovlašćeni servis odbije da primi na popravku vaš telefon
- ako servis i prihvati vaš uređaj, cena popravke će zasigurno biti veća nego li da ste odmah doneli svoj mobilni na popravku jer će biti neophodno da se proveri svaki detalj na telefonu i ispravi svaki dodatni kvar koji je nastao.
Sve u svemu, ako je mobilni telefon, kao kod većine korisnika, postao produžetak vas samih, učinite ono što je najbolje za njega. Preduzmite mere prevencije kako bi vas služio što duže, pouzdanije i bolje, a u slučaju kvara poklonite poverenje ovlašćenom servisu za mobilne telefone ProMobi.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.