Porodica Tajem arapskog porekla već 30 godina živi u Nišu, najstarija ćerka najbolja iz srpskog
Nišlijka Iman Tajem čiji je otac Palestinac je na Medicinskom fakultetu upoznala supruga Hajtama iz Jerusalima pre 30 godina i odlučili su da u Nišu osnuju porodicu. Imaju troje dece, a posebno su ponosni na najstariju ćerku Laru koja je bila najbolja iz srpskog jezika i priprema se za republičko takmičenje.
Već 30 godina porodica Tajem koja je arapskog porekla živi u Nišu i kažu da su zadovoljni životom u ovom gradu. Iako imaju isto poreklo, Iman i Hajtam su se slučajno upoznali na studijama još 1989. godine i odlučili da Niš bude mesto u kome će osnovati porodicu. Već 30 godina žive u Nišu, govore i arapski i srpski; foto: JV/J. A.
Ja sam rođena u Nišu i tu sam živela prvih 9 godina. Onda sam sa mamom koja je isto iz Niša i tatom koji je Palestinac iz Jordana, živela u glavnom gradu Amanu do 18. godine i onda sam se ovde vratila da studiram. Medicinu sam studirala, ginekolog sam po struci. Tu sam upoznala supruga, uzeli smo se i odlučili da živimo ovde. On je Palestinac iz Jerusalima, došao je ovde da studira Medicinu i tu smo se slučajno upoznali - priča Iman.
Imaju troje dece i svi su rođeni u Nišu - najstarija je Lara koja ima 13 godina, Maja ima 10, a Kamal 8 godina. Srpski im je, kažu, maternji jezik, pored arapskog koji su uporedo učili i oba jezika govore odlično. Već 30 godina žive u Nišu, govore i arapski i srpski; foto: JV/J. A.
Njen suprug se brzo privikao na život u Nišu, dodaje Iman, jer su Arapi i Srbi jako slični.
Ja nisam mnogo morala da se navikavam, ja sam tako odgajana, pripadam dvema kulturama i meni nije bilo strano, a moj suprug se lako privikao jer ima mnogo sličnosti između srpskog i palestinskog naroda. Gostoprimstvo, to što su i jedni i drugi veseljaci, druželjubivost, to smo preneli i deci - ističe Iman.
Već 30 godina žive u Nišu, govore i arapski i srpski; foto: JV/J. A. Porodica Tajem je posebno ponosna na Laru, koja je ove godine bila najbolja od svih učenika sedmog razreda na takmičenju iz srpskog i biologije. Ovog meseca je očekuju republička takmičenja i nada se sličnom uspehu. Voli da uči, ali smatra da je za njen uspeh zaslužan i talenat, kao i to što je ljubav prema srpskom jeziku nasledila od bake koja je nastavnica u penziji, a biologiju je zavolela zahvaljujući roditeljima.
I drugari iz škole "Car Konstantin" su ponosni na nju i često je pitaju da ih nauči nešto o arapskoj kulturi.
Drugare zanima sve o meni što se tiče moje druge kulture, moje druge polovine, a i meni je zanimljivo da ih upoznam sa drugom kulturom. Ja govorim i arapski i često me pitaju da ih naučim neku reč ili da nešto kažu i to im je jako zanimljivo. Učim i engleski i nemački. Mislim da je moja velika prednost što sam bilingvista i vodim se time da što više jezika znam da će mi to olakšati mnogo stvari u budućnosti - priča Lara. Već 30 godina žive u Nišu, govore i arapski i srpski; foto: JV/J. A.
Još nije odlučila čime će se baviti u budućnosti, jer kaže da želi da iskoristi svoje znanje iz srpskog jezika, nasledi baku i bude nastavnica, ali je zanima i medicina. Lara ističe i da je jako vezana za Srbiju i da bi tu volela da živi i radi, ali i da proputuje ceo svet i iskoristi to što zna više jezika.
Kaže i da svaki letnji raspust sa bratom i sestrom posećuje rodbinu u Jordanu, a posebno vole da odu u Jerusalim jer je to kolevka svih vera.
Komentari
Poslednji komentari
P. V.
03:05 // 2. 5. 2019.
Poštovanje i pozdrav toj divnoj porodici!
Срба
01:14 // 2. 5. 2019.
А, тата био заузет за фотографисање...?
x
21:58 // 1. 5. 2019.
ovo je moja drugarica iz odeljenje
bravo Lara!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.