Poverioci “ŠIK Kopaonika” koji je restruktuiranju od 2010. još uvek ne mogu da naplate svoja potraživanja.
Razlog tome je, kako kažu, to što država godinama odbija da sprovede odluke Trgovinskog suda jer se fabrika nalazi u restruktuiranju i navodno nema obavezu da postupa po tim rešenjima.
Nebojša Krstić, vlasnik SPTR “Krstić“, ima izvršne sudske presude koje već pet godina niko od nadležnih institucija ne želi da sprovede, pa najavljuje tužbu pred međunarodnim sudom u Strazburu.
– „ŠIK Kopaonik” mi sa kamatom duguje 3,7 miliona dinara. Iako imam pravosnažno rešenje, već pet godina ne mogu da naplatim svoja potraživanja. Krajem 2009. godine izvršen je popis pokretnih stvari u fabrici, nakon čega su mi dodeljene u svojinu i državninu. Međutim, kada je trebalo da preuzmem stvari, sudski postupak je prekinut jer je fabrika započela proces restruktuiranja – kaže Krstić i naglašava da se, kao I ostali poverioci, obraćao svim nadležnim institucijama u zemlji, ali da pomaka nema.
Nebojši Đukiću nekadašnje najveće kuršumlijsko preduzeće duguje 6,5 miliona dinara bez kamate.
– Imao sam 3 šlepera i pet zaposlenih radnika, a sada nemam ništa. Firmu sam ugasio, ali su dugovi ostali, a ja svoj zarađen novac ne mogu da naplatim – tvrdi Đukić.
On podseća da je „država na ime pomoći “ŠIK Kopaoniku” dala preko 17 miliona dinara, a da je taj novac uzalud potrošen“, a sva potraživanja poverilaca su izbrisana.
– Time su direktno ugasili na desetine preduzeća, čiji će vlasnici ne svojom krivicom ostati bez ikakvog prihoda i postati socijalni slučajevi. Obojica smatraju da bi Vranjanci trebalo da im vrate dug jer su preuzeli preduzeće – napominje Đukić.
Direktor “Simpo ŠIK “ koji ima ugovor o zakupu kompletne pokretne i nepokretne imovine “ŠIK Kopaonika” na period od 20 godine Ljubomir Ilkić kaže da oni nemaju veze sa dugovima i da je “ŠIK Kopaonik” i dalje vlasništvo države.
– Mi sa tim dugovanjima nemamo ništa, i oni treba da se obrate državi i Agenciji za privatizaciju – prokomentarisao je on problem poverioca i naglasio da “Simpo ŠIK” trenutno upošljava 616 radnika.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Baš me zanima kakve su poslove ove zanatske radnje imale sa jednim gigantom i koliko je takvih, koji su očerupali sve što se moglo očerupati. Sem u Srbiji, nigde u svetu nije moguće iznositi iz firmi mašine iz proizvodnje. Moguće je uzeti na ime duga novac, deonice /udeo u vlasništvu) ili čitavu proizvodnu liniju zajedno sa zapošljenima. Iznošenje mašina, koje su deo proizvodnih procesa je svuda zabranjeno zakonima o bankrotu.
I meni mnogo duguje, sta ce biti….
Svud li se ovaj Prca buta.
Prvo Prco nauci azbuku pa idi u Strazbur.
sposobni ljudi i mogu svuda dase butaju a ovi sto daju komentare drugo i neznaju a bojana neka ode i neka pokaže čoveku azbuku on će da je debelo nagradi
Samo nastavite imenjaci razbite tu bandu i neobraćajte pažnju na negativne komentare jer to su njihovi ljudi