Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

13:22, 14. 11. 2020.

| Društvo

Praksa na školskom poljoprivrednom imanju - đaci gaje kukuruz, detelinu, voće, povrće

Autor:S. JanačkovićIzvor:Južni vesti

Praksa na školskom imanju u Prokuplju - đaci gaje kukuruz, detelinu, voće, povrće

Đaci Poljoprivedne škole "Radoš Jovanović Selja“ iz Prokuplja na stručnoj praksi zajedno sa nastavnicima obrađuju školsko poljoprivredno imanje od petnaest hektara. Ovih dana brali su papriku i pripremali zasejavanje zelene salate u plasteniku, a u voćnjaku je održan čas rezidbe šljiva. Gaje i druge vrste voća, sade kukuruz, detelinu, krompir... Posla ima i preko zime.

Na času rezidbe, đaci III/1 odeljenja sekli su grane po instrukcijama nastavnika.

Ovo je prvi put da smo na blok nastavi i da radimo rezidbu. Sada učimo o vinogradarstvu i voćarstvu. Prošle godine smo radili u plasteniku, tamo smo učili o vrtlarstvu. Veoma je zanimljivo sve to, zainteresovani smo jer nam treba, pogotovo ako želimo da imamo svoje voćnjake - kaže Katarina Stamenković, budući poljoprivredni tehničar.

Najviše voli da radi u voćnjcima sa stablima jabuke, kruške, dunje, šljive, višnje, breskve i kajsije, kao i u četiri plastenika sa paprikom, paradajzom i krastavcem. Pošto se sa svim kulturama postupa pravilno, kvalitet plodova je osiguran. Poljoprivredna_skola_PK_foto_JV (2) "Kolege i ja decu učimo i životnim vrednostima i zato ih uključujemo i u humanitarne aktivnosti", koordinator praktične nastave Slobodan Krsmanović; foto: JV

Sada nema kiše i padavina, to nam odgovara za određene poslove na našoj ekonomiji. Imamo jako kvalitetne plodove koji se tretiraju na određeni način, tako da se deo proda ovde u školi, a deo meštanima koji gravitiraju oko škole - kaže koordinator praktične nastave Slobodan Krsmanović.

Plodovi koje đaci sami uberu, a rezultat su njihovog rada i zalaganja, svima su najslađi.

Imamo jako kvalitetne plodove koji se tretiraju na određeni način, deo se proda ovde u školi, a deo meštanima koji gravitiraju oko škole - dodaje Krsmanović.

Detelinu i kukuruz otkupile su privatne firme, a više stotina krompira donirali su đacima osnovne škole u Žitnom Potoku i domu za decu sa smetnjama u razvoju.

Kolege i ja decu učimo i životnim vrednostima i zato ih uključujemo i u humanitarne aktivnosti - kaže ovaj nastavnik.

Osim toga što uče kako da pravilno gaje i održavaju voće, ratarske kulture i cveće, đaci u ovoj školi postaju i vozači traktora i maturiraju sa vozačkom dozvolom „F“ kategorije.

Poljoprivredna_skola_PK_foto_JV (1) Đaci zainteresovani za čas rezidbe šljiva; foto: JVZbog mogućnosti da veći deo nastave slušaju, a naučeno primene na otvorenom, đaci prokupačke poljoprivredne škole su u vreme epidemije virusa korona i propisanih epidemioloških mera u prednosti u odnosu na vršnjake iz drugih stručnih škola i gimnazija.

Nama je dosta lakše jer smo orijentisani na rad van škole, van učionice. Jedino nam smeta kad je kiša, mada, početkom školske godine i nije bilo kiše, tako da smo sve vreme van. To olakšava rad i nastavnicima i deci. Imamo jako puno posla, ali sve završavamo blagovremeno - govori Krsmanović.

Nakon što je 15. marta u Srbiji bilo proglašeno vanredno stanje, kompletna nastava bila je, u skladu sa uputstvima Kriznog štaba za borbu protiv zarazne bolesti COVID-19 i uputstvima Ministarstva prosvete, organizovana onlajn. To je značilo da đaka u školi nije bilo ni preko leta, kada se učeničke grupe smenjuju na praksi i kada na školskom imanju posla ima najviše.

Tokom leta su učestvovali radnici da bi obavili sve one poslove koje je trebalo deca da urade, vađenje krompira, skupljanje deteline, sadnja povrća, to su sve radnici sa ekonomije radili. Pošto su bili tu i nastavnici, sav taj naš rad je sniman i deci slat putem Vibera, tako da su oni znali svakog trenutka šta se na školskoj ekonomiji radi - kaže nastavnik.

Tako su đaci početkom školske godine poslove nastavili tamo gde su radnici i nastavnici krajem letnjeg rasputa stali. Praktičnu nastavu obavljaju i u inubatorskoj stanici, mašinskom parku, servisnoj i pekarskoj radionici, a učionice i kabineti koriste se samo za opšte predmete.

Poslova ima preko cele godine, a zasađene kulture i živina pažnju traže svakog dana, pa nastavnici i radnici često ostaju bez odmora i slobodnih vikenda.

Ova škola, osnovana 1928. godine, jedna je od najstarijih poljoprivrednih škola u Srbiji. Danas ima 450 đaka raspoređenih u 6 obrazovnih profila. Četvorogodišnji su poljoprivredni tehničar, veterinarski tehničar i prehrambeni tehničar, a trogodišnji mehaničar poljoprivredne tehnike, pekar i operater u prehrambenoj industriji.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Poslednji komentari
  • Milos

    17:40 // 14. 11. 2020.

    Bivsi sam ucenik ove skole. Sramotno je kako nisu zainteresovani za nove tehnologije i znanja u poljoprivredi. Sve se svpdi na motiku i rad kao pre sto godina.Za visoku skolu u tom gradu i da ne pricam leglo korupcije i neobrazovanja, sramotno je sa kakvim neznanjem izlaze studenti.

  • slavko

    13:52 // 14. 11. 2020.

    Jos da ih predsednik odvede u Jovanjicu da vide deca sta je prava stvar.Cisto organic!

Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Otadžbina se brani blokadom!!!

Slađana Čitalac

Tekst: "Nećemo stati" - poruka studenata na protestu u Nišu

Pronađite nas na: