Praunuk Julijana Djupona porodičnu kuću ne želi da proda investitorima

Djupon Ljubicska
Porodična kuća Julijana Djupona nalazi se pod zaštitom, za koju Grad Niš i dalje ne mari, tvrdi praunuk; foto: JV / Jelena Mišić

Inicijativu arhitekte Zorana Čemerikića iz Društva arhitekata Niša da Julijan Djupon dobije spomen-sobu, praunuk čuvenog arhitekte Petar Đorić smatra konkretnim rešenjem, ali napominje da on i dalje živi u toj porodičnoj kući, koju ne može da rekonstruiše zbog toga što je pod zaštitom, a za koju svakodnevno dobija ponude investitora.

Prema saznanjima niškog arhitekte Čemerikića, blok u kojem se nalazi porodična kuća Julijana Djupona, koja je dobro sačuvana, odavno je na meti investitora, jer se nalazi u neposrednoj blizini pešačke zone u centru Niša, kod Osnovne škole “Učitelj Tasa” i upozorava da bi time bio urušen i izgubljen objekat od izuzetne važnosti za Niš, a da ukoliko javnost ne zna ništa o tome, nikakva inicijativa ne bi ni mogla da se pokrene.

Mi smo se borili za kuću u kojoj živimo, a Grad Niš nije interesovalo da sačuvaju kuću, nama dolaze invenstitori sa ponudama koje niko normalan ne bi prihvatio, ali znamo svi kako oni rade, meni je najviše krivo što Grad koji je on toliko zadužio, tolike godine nije uradio ništa da sačuva njegove objekte. Makar da su sredili Staro groblje gde nije sahranjen samo Julijan Djupon, već i mnoge druge znametine ličnosti Niša – rekao je Djuponov praunuk.

Prema rečima Petra Đorića kuću održavaju koliko mogu, jer je kuća pod zaštitom, te za sve popravke i rekonstrukcije potrebno je imati posebne dozvole, kako bi sve procedure bile ispoštovane.

Nama bi značilo da za početak rešimo problem koji imamo sa krovom, a potrebno je osvežiti i fasadu, koja tim radovima ne bi bila oštećena i kojom bi sve procedure bile ispoštovane – rekao je Petar.

Podsetimo, baveći se arhitekturom Niša u 20. veku, arhitekta Zoran Čemerikić objavio je monografiju o čuvenom niškom arhitekti Julijanu Djuponu, nedovoljno poznatom srpskoj javnosti, čiji rad opisuje kao mešavinu ruskog akademizma sa elementima srpske nacionalne arhitekture u kojima je radio neke od najznačajnih niških građevina tog vremena, poput Učiteljskog doma i spomenika na Čegru, ali i mnogih vila i palata tadašnjih viđenijih Nišlija. Zbog svog značaja za nišku arhitekturu, Čemerikić smatra da je potrebna inicijativa da se njegova porodična kuća sačuva i pretvori u spomen-sobu, koja će biti nedodirljiva za buduće investitore.

U porodičnoj kući Julijana Djupona, Petar Đorić i dalje živi sa svojom porodicom i deli sprat sa tetkom, Djuponovom unukom, dok u prizemlju živi porodica sa kojom nisu u porodičnim odnosima, a inicijativu Zorana Čemerikića podržava i smatra je konkretnim rešenjem, te želi da se napravi kategorizacija objekata, na koje je ponosan i da se odredi koja bi kuća bila najpogodnija za muzej posvećen njegovom pradedi.

Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

29
  1. Gospodine, želim Vam da istrajete u odupiranju investitorima. Svi znamo šta će desiti sa divnom kućom u kojoj živite: porušiće je, kao i sve stare, lepe građevine u Nišu. Te kuće ne može da zameni nijedna savremena građevina, ni po lepoti ni po kvalitetu. Tužno je što grad ne mari za onim što se čuva u evropskim metropoloma, jer lok. funkcioneri se dive Pragu, Rimu, Parizu, ali Niš ruše.

    • Aleksandra, a koji grad ? Steciste vagabunda na vlasti, skorojevica, samozivnika ! Ne moze da sredi kucu, bez da narusi izgled a „investitori“ dolaze i hoce da plate bedne pare da je sruse i naprave nakaznu gradjevinu !
      Svi ovde pricaju o unakazavanju Zlatibora, Beograda, Soko banje a ne zele da vide na sta im se grad u kome zive pretvara !

  2. Gospodine, s obzirom da je ta kuća Vaša nepokretnost, Vaša imovina, nezahvalno je tražiti od grada da tu istu kuću čuva ili održava. Investirajte novca u kuću, ako Vam je do nje stalo. Samo razglabanje o problematici ne vodi nikuda.

    • Slazem se sa tobom da ne moze grad da ti sredjuje i odrzava kucu.Ali da budemo realni,niko nam nije kriv sto smo prestali da se druzimo sa svojim komsija da resavamo zajednicke stanbene probleme.Nije bitno da li zivis u stanu ili u kuci.Bio sam u Svajcarskoj kod tetke i tamo komsija ne moze da gradi kucu iznad tvoje ili zgradu,morate da pricate sa komsijama koje ce boje da vam bude fasada….itd

    • Taj isti grad je stavi kucu pod zastitom sto znaci da vlasnik ne moze nista bez grada! Ne moze da proda kucu, ne moze da je sredi

      • Kuca nije pod zastitom

    • Kuća je pod zaštitom države i ne može bez njihovog pristanka i odobrenja da radi bilo šta na kući.

    • Grad treba da čuva ono što je pod zaštitom Zavoda za zaštitu spomenika, ali i one građevine koje to nisu, ali su deo niške istorije. Svaki objekat nastao pre Drugog sv. rata treba da bude prioritet Gradu, a ne da ulaže u narušavanje Niša, kao što je npr. slučaj sa Trgom kralja Milana koji je, u najmanju ruku, jeziv.

  3. Niška vlast u fazonu- pa što je tu pravio kuću i za šta se on zalagao ne postoji više, daj da mu otmemo i da se ovajdimo malo.

  4. Kad je kuća pod zaštitom ne može bez saglasnosti da nadležnog organa da se renovira. Potrebno je naći rešenje i zaštiti iovako mali broj lepih objekat

    • Kuća može da se spolja renovira, ali da se ne narušava sadašnji izgled i oblik kuće. Za svoje pare, pišto je tvoja imovina. Unutra kuća može da se renovira kako hoćeš i želiš! Za svoje pare, a ne da se čeka da ti neko drugi renivira kuću. Sve je jasno, samo se svi prave ne informisani. Kao Koštunica.

      • Ne može ni unutrašnjost objekta da se menja. To znači da pločice, unutrašnja stolarija i sl. moraju da izgledaju kao original. Dakle, nije fasada pod zaštitom, nego CEO objekat.

  5. Vlasnik ne sme da radi renoviranje a investitor sme da sravni sve sa zemljom i posadi zgradu???

  6. Iz pouzdanih izvora znam da kuća nije pod zaštitom države i da je praunuk gospodina Dipona vlasnik samo četvrtine kuće.

    • Slagali te na mesnom odboru,da se manes lazova ! Ne brukaj lazima Palilulce !

  7. Bilo nekad lepo sad idemo dalje. Ne možemo samo u prošlosti da živimo. I nove moderne zgrade i objekti imaju i imaće svoju vrednost u budućnosti. Da se komentatori pitaju u kazandžijsko sokače bi se još pravili kazani za rakiju i ćurčije bi držali lokale a blato bi bilo nas sve strane. Idemo dalje!

    • Svi svetski gradovi čuvaju svoja stara gradska jezgra koja su srca grada i deo istorije. Ovde se misli da se dolaskom iz sela u grad daleko stiglo.

    • A je l bi se slikali ispred Luvra ili pod Ajfelovom kulom? Naravno da biste. To bi Vam bile super fotke za Instagram. Ali kada se radi o arhitektonskom nasleđu Vašeg grada i države, Vi biste da rušite. Odlika malograđanštine i pokondirenosti.

    • Која ли си ти тиква без корена…? Тужно.

  8. Zbog toga što je kuća pod zaštitom, njen vlasnik i stanar nema pravo da na njoj vrši ikakve izmene bez saglasnosti državnih organa. Međutim, investitor koji bi je kupio bi – gle čuda – mogao da radi šta želi, a najverovatnije bi želeo da je sruši i tu zida višespratnicu.

    • Da, to me sad čudi, pa zar nije bio pod zaštitom države i onaj žuti kućerak u Dušanovoj, blizu raskrsnice sa Vojvode Mišića?

  9. Ako je kuca pod zaštitom države kao je to onda drzava stiti? Tako sto pusta da propada? Ako je znala da kucu uzme u zastitu neka zna i da da pare za njenu sanaciju i odrzavanje. Para ima koliko hoces jer nas deru kroz porez na imovinu. Srbija je od stanovništva napravila podstanare na dedovini. Hrvatska nema porez na imovinu ali zato ima duplo jaci standard od nas.

  10. Petre, obrati se Ruskoj ambasadi, s obzirom da ti je predak Ruski izbeglica, referentni arhitekta iz davnih vremena, da vidis ,kako “ stra lojze cuva“ ! Ima da te obidju,slikaju se i kazu kako su ti pomogli , ovi nasi nistaci !

  11. Bolje prihvatiti ponudu investitora jer će komšije da prodaju placeve a onda ima da im dignu objekte pored kuće i ostaće jedini tu.A drugo, ta Ljubićska ulica je jedna katastrofa. Ivičnjaci oštećeni, ulica sa kraterima, trotoari polupani da neko noge ima da izlomi daleko bilo. Ne mogu da shvatim da se stanari ne organizuju i da ne traže od Grada da im sredi ulicu od 100 m,nego žive kaou 19.veku?!

  12. Овакве куће,са архитектонском вредношћу се,нигде у свету не руше;измене се инсталације,а изглед остаје исти…то је споменик културе…

  13. …Такав је и читав низ лепих,али запуштених кућа код „Моста младости“!?Нека их град откупи и у њих смести институције културе?!

  14. Davno je neko rekao:
    „Da je svaka NOVA VLAST,od raznih Cezara,Musolinija i ostalih razno raznih VLADALACA Rima (osnovan 21.aprila 753.p.n.e.) rusila ono sto je predhodna VLAST (citaj ljudi iz predhodnih vremena i istorije) sagradila,ni kamen na kamen, cigla na ciglu ostala nebi.“
    p.s. Srbija Nije Italija, Nis Nije Rim,ali zato je Prazi Luk,Prazi Luk.
    Ovde ga je UVEK BILO i UVEK ce ga BITI.
    Plo

  15. U zarobljenoj i rasturenoj državi bez institucija. „Sposobni“ kolo vode.

  16. Đoriću evo ja ne znam kako to investitori rade i kakve ponude donose, ako te ucenjuju i prete, ti brate kaži da svi znamo, kako ne bi došli u tu situaciju nego odmah da damo !!! Jedva čekam da dođu za moju kuću!
    Čemerkiću, ostavi čovekovu sobu na miru ! Sa kuće ne sme oluk da fali a kamo li kuća od istorijskog značaja. A be nišlije ima li vas, to li je ostalo od vas !!!

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.