Praznik cvetanja trešnje stiže iz Japana u Niš
Haiku poezija biće glavna tema manifestacije “Sakura 2024”, koja se četvrti put održava u niškoj Gimnaziji “Bora Stanković”. Dani japanske kulture biće prilika za decu i odrasle da nauče više o šintoizmu kao prareligiji Japanaca, a u planu su i ukrašavanje drveta trešnje i izvođenje kompozicije iz serije “Naruto” na flauti uz pratnju klavira. Otvaranje je u utorak, 16 aprila, od 10 do 14 sati.
“Sakura 2024” je važna, kaže profesorka istorije i koordinatorka manifestacije Ružica Pavlović, jer u našim istorijskim knjigama nema mnogo informacija o istočnoj civilizaciji, iako je potrebno čoveku pružiti sliku o čitavom svetu.
Ona će govoriti o šintoizmu, prareligiji Japanaca, koja promoviše filozofiju da je u svakom čoveku bog.
Japanska kultura afirmiše jedan elitizam, ali u smislu jednostavnosti. Oni su šintoisti, a razlika između šintoizma i hrišćanstva je što šintoizam promoviše to da je u svakom čoveku bog. Religiozno i genetski, mi imamo neki osećaj inferiornosti, a oni vode računa o čistoći u svakom smislu, i unutrašnjoj i spoljašnoj - kaže Pavlović.
Haiku poezija će ove godine biti glavna tema i o njoj će predavati profesorka srpskog jezika Ljiljana Marković.
Nakon toga, učenici će recitovati svoju haiku poeziju, a u planu je i učenička izvedba kompozicije iz serije “Naruto” na flauti i uz pratnju klavira.
Uz sve to, prisutni će moći da ukrašavaju drvo trešnje, učestvuju u radionici japanskog pisma i prave origami. Svako ko dođe moći će da dobije i svoje ime ispisano na japanskom.
Manifestacija se održava četvrti put, otvorena je za sve zainteresovane, prvi put je održana 2018. godine, ali je pravljena pauza zbog korone.
Inspirisana je praznikom cvetanja trešnje u Japanu, gde one cvetaju od februara do maja, tako da ljudi putuju u udaljene krajeve samo da bi posmatrali cvetanje trešnje.
Komentari
Poslednji komentari
Проруски активиста
08:32 // 16. 4. 2024.
Требало би Јапанци да питају своје велике пријатење (које слепо прате у злоделима широм света) Американце, зашто је цвет трешње мало другачији у Хирошими и Нагасакију.
Ahileo
16:46 // 15. 4. 2024.
Japanske trešnje ima i u Čairu.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.