Praznik proleća đaci izbeglice proslavili sa vršnjacima u niškoj školi
Nou ruz - prvi dan proleća i novu godinu po iranskom kalendaru, u isturenom odeljenju Osnovne škole "Njegoš" u Nišu zajedno su proslavili učenici srpske i romske nacionalnosti, sa izbeglicama iz Avganistana i Pakistana. Profesorka Svetlana Milošević ističe da su organizovali zajedničko druženje kako bi pokazali da, iako različiti, đaci zajedno uče jedni od drugih i time oplemenjuju svoj život.
U niškoj školi su se na zajedničkoj kreativnoj radionici okupili đaci da proslave praznik svojih drugara koji su u Niš izbegli iz Avganistana i Pakistana. Posebno je zanimljiva njihova novogodišnja trpeza, a profesorka Milošević kaže da se postavlja 7 stvari od kojih svaka ima neko značenje i simboliku. U isturenom odeljenju OŠ "Njegoš" proslavljena nova godina izbeglica i početak proleća; foto: JV
Proklijalo žito je simbol blagostanja, jabuka simbol života, sir i beli luk simbol sreće, sirće simbol sreće i strpljenja. Tu je i njihov specifičan začin sumak koji asocira na boju izlazećeg sunca i predstvlja prosvetljenje, specifična vrsta masline koja simboliše ljubav i tradicionalna alva koja se priprema za praznik samanu od proklijalih pšeničnih klica, a simbolizuje blagostanje i opšti prosperitet - pojašnjava profesorka.
Jedno od predmeta je i ogledalo, dodaje, koje simboliše nastojanje da budemo časni, kao i prosvetljenje i blistavost. Novčići znače prosperitet, a upaljene sveće pobedu svetlosti nad tamom.
Miloševićeva kaže da je Nou ruz praznik njihovih polaznika koji su hteli da obeleže u Nišu, a UNESCO ga je 2010. godine uvrstio na listu svetske baštine. Slavi ga više od 300 miliona ljudi, a osim proslavljanja rađanja i novog života, praznik je i glasnik mira, dobronamernosti prema ljudima i poštovanja. U isturenom odeljenju OŠ "Njegoš" proslavljena nova godina izbeglica i početak proleća; foto: JV
U tu čast smo organuzovali jedno druženje na kome pokušavamo da prezentujemo različitosti i da pokažemo da bez obzira na to možemo da živimo zajedno i mnogo toga naučimo i oplemenimo svoj život - ističe profesorka.
V. d. direktor škole "Njegoš" Bojan Krstić kaže da od prošle godine i deca izbeglice pohađaju ovu školu, a najčešće su kod njih upravo oni iz Avganistana i Pakistana. Zajedno rade na interkulturalnosti i razvijanju tolerancije, a iako ne ostaju dugo u Nišu, u školi su od nedelju dana do 3 meseca i za to vreme nauče jezik i srpsku kulturu. Kaže i da su njihovi učitelji edukovani da rade sa izbeglicama, a dok ne nauče srpski razgovaraju sa njima na engleskom jeziku.
Komentari
Poslednji komentari
Pripajanje
10:51 // 23. 3. 2019.
Tako se jedino moze povecati natalitet. Samo van svoje zemlje i pripajanjem.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.