Pre 100 godina Nova godina u Nišu se proslavljala u bioskopu, pozorištu i kafani
Već 23 godine doček Nove godine se u Nišu organizuje na Trgu kralja Milana uz nastup estradnih pevača, a drugačija slika je bila posle Prvog svetskog rata. U to vreme se obeležavala i stara i nova godina, proslave su bile u kafanama, uz obaveznu lutriju, a slavilo se i na drugim javnim mestima kao što su bioskopi, pozorište, esnafska udruženja ili Oficirski dom.
Novogodišnja noć u Nišu nije bila ista kao poslednje dve decenije. Kako se menjala istorija, menjao se i način proslave. Do 1878. godine, kako kažu iz niškog Istorijskog arhiva, Nova godina se po julijanskom kalendaru praznovala u krugu porodice.
U Kraljevini SHS/Jugoslaviji je prihvaćen gregorijanski kalendar, ali se i dalje Nova godina obeležavala 13. januara po gregorijanskom kalendaru. Do kraja 19. veka doček se obeležavao večerom, a posle ponoći paljeno je kandilo koje je gorelo cele noći. Na spavanje se išlo ranije i ustajalo rano kada se išlo na liturgiju, gde su ljudi čestitali dolazak nove godine. Na liturgiju su išli muškarci, a žene nisu išle u crkvu tog dana - kažu iz Arhiva.
Do promena je došlo posle Prvog svetskog rata i tada se obeležavala i stara i nova godina. Najčešća mesta za proslavu su bile kafane, uz muziku je bila obavezna i lutrija, a slavilo se i u bioskopu, pozorištu, esnafskim udruženjima ili u Oficirskom domu. Nekada pozorišta i bioskopi, a sada proslava na Trgu uz estradne pevače; foto: Vanja Keser
Iz Istorijskog arhiva podsećaju da je najbolji doček organizovao Tasa Ilić, vlasnik hotela "Ruski car" - uz bioskopske predstave, jelo, piće i nezaboravne krofne u kojima je bio zlatnik.
Posle Drugog svetskog rata, prvi doček Nove godine bio je 1944/45. godine i slavio se u svim lokalima koji nisu bili oštećeni. Tada su prisutni slušali radio, igrali partizanska i narodna kola, a od ponoći igrali predratni tango i valcer. Doček (srpske) Nove godine 13. januara bio je skrajnut u godinama posle rata, a slavio se u krugu porodice, jer su kafane tog dana zatvarane pre isteka radnog vremena - navode iz Istorijskog arhiva.
Dodaju da se doček na Trgu kralja Milana uz nastup estradnih pevača i rok-grupa organizuje od 1998. godine. Tako će 2022. godinu Nišlije dočekati uz Zoricu Brunclik, Alena Ademovića i Milicu Pavlović.
Komentari
Poslednji komentari
Torpedo
18:17 // 1. 1. 2022.
Nis je bio grad, dok ga nisu snasli sektasi,templari, lihvari i selci ! Nije dzabe trosarina naplacivana !
Raketa
12:31 // 2. 1. 2022.
Tvoji su placali ili naplacivali trosarinu? Da pogadjamo?
Filozof
18:22 // 31. 12. 2021.
Kanda se izrodi '40-tih godina proslog veka odrekli Kralja, crkve i kulture ...
Staljinisti su nepodobne umetnike proglasavali "tendencioznima" i ta je etiketa bila karta za logor ...
Naprednjaci nikada nisu etiketirali ni jednog umetnika ...
Markovic, Trifunovic, Kovacevic, Bjelogrlic, Sablic, Bojkovic, Djuricko, Dragojevic, Corax, Vidojkovic, Milivojevic i mnogi drugi se ne racunaju ...
preCednik
15:42 // 31. 12. 2021.
Ovi komunisti su nas unistili za 50godina vise nego turci za 350!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.