Prezentacija novog prostornog plana Pirota - izbačene lokacije za MHE na Staroj planini, ostaju lokacije na Nišavi
Svi zainteresovani Piroćanci mogu da se do 28. jula upoznaju sa novim Prostornim planom, a njegova prezentacija održaće se u petak, 17. jula u svečanoj sali Gradske uprave. Kao što je i ranije odlučila Skupština grada, izbrisane su sve potencijalne lokacije za gradnju mini-hidroelektrana na Staroj planini, a kako objašnjavaju nadležni, ostala je mogućnost gradnje 5 objekata ovakvog tipa na Nišavi nizvodno od grada.
Sugestije i primedbe građana na novi krovni urbanistički dokument biće razmatrane 10. avgusta na otvorenoj sednici, a 28. jul je krajnji datum do kada će građani moći da daju svoje mišljenje. Nakon toga ide na saglasnost komisiji pri Ministarstvu građevine, a plan je da do kraja godine on bude i na sednici Skupštine grada.
On što je građane najviše zanimalo u prethodnom periodu je potencijalnih 58 lokacija za gradnju mini-hidroelektrana, a novim planom je, kao je i bilo najavljeno, odlučeno da se većina tih lokacija izbriše iz novog dokumenta.
Kako kaže direktor Javnog preduzeća za planiranje i izgradnju Slaviša Svilarov, sve lokacije su izbrisane iz zaštićenog područja Stare planine, izbačene su i druge lokacije van zaštićenog područja, a jedina mogućnost za gradnju mini-hidroelektrana ostaje na reci Nišavi.
Predviđene su na Nišavi, ali zahtev komisije je da se za svaku potencijalnu lokaciju odradi Plan detaljne regulacije. Bilo je na manjim rekama predviđeno i van zaštićenog područja, a sada su i te lokacije izbrisane - kaže Svilarov.
Njegov imenjak Slaviša Tošić, odgovorni planer koji je radio na ovom dokumentu, pojašnjava mogućnost gradnje na Nišavi i kaže da je sve rađeno na osnovu zaključka Skupštine grada.
Izbrisane su sve koje su bile u zaštićenom području Stare planine, a u materijalu za rani javni uvid ostale su 11 lokacije, 5 na Nišavi i 6 na malim rekama - 2 na Osmakovskoj reci, po jedna na Petrovoj reci, Kamičkom potoku, Prisjanskom i Pasjačkom potoku. Onda smo izbrisale i ove 6 jer su to mali vodotokovi. Ostale su 5 na Nišavi u potezu od petlje Pirot Zapad nizvodno do mesta gde Nišava napušta granicu naše opštine - kaže Tošić.
Dakle, kako on objašnjava, moguća je gradnja na Nišavi, ali lokacije nisu utvrđene, kao ni tip mini-hidroelektrana.
One nisu fiksirane, na tom potezu mogu da se grade, ali uz obavezu izrade plana detaljne regulacije. To podrazumeva posebnu proceduru, nacrt, javni uvid, to je mnogo otvoreniji postupak. I to važi za bilo koju lokaciju - objašnjava planer.
On kaže da je novina u novom planu da su tačno predviđena moguća područja i parcele za gradnju, što do sada nije bio slučaj.
Sva građevinska područja su pokirivena planom, odmah se mogu dati informacije, lokacijski uslovi, i da se ide u projekat i gradnju. Građevinska područja u naseljima su sužena, u ranijem planu je korišćena geografska podloga velike razmere i one nisu imale parcele pa su ta geografska područja bila šira oko naselja, neke parcele poput livada, njiva ili voćnjaka su bila deo parcela gde je moglo da se gradi. Sada je to definisano po katastarskim parcelama - objašnjava Tošić.
Novim planom, na zahtev građana, u svakom selu su proširene komunalne površine za groblja, jer su mnoge mesne zajednice, kako kaže Tošić, imale problema sa mestima za sahranjivanje
Javna prezentacija planirana je za petak, 17. jul u 12 sati, a ukoliko budu donete nove mere oko zabrane okupljanja, održavanje prezentacije će se prilagoditi novom merama. Takođe, ukoliko bude veliko interesovanje prezentacija će biti predstavljena u nekoliko grupa.
Novi prostorni plan Pirota dostupan je i na ovom linku.
Komentari
Poslednji komentari
Aleksandar kitanovic
06:02 // 23. 7. 2020.
Nije problem ako koriste sistem kao sto su koristile vodenice potocare. Problem je ako svaka bude imala svoje malo privatno jezero. Tada ce dolaziti do problema protoka te ce na nekim mestima stvarati suva korita.
aca
14:06 // 15. 7. 2020.
sta li ce da ostane da tece kroz nis i odakle li ce voda na medijani za proizvodnju za pice da se zahvata tek ce da se vidi...
Goran
09:44 // 22. 7. 2020.
Aco, ove HE neće da utiču na vodosnabdevanje Niša, jer će biti male pribranske protočne, koliko vode uđe u jezerce, toliko izađe. I za razliku od derivacionih, gde se nekoliko km reke ostavlja suvo, ove neće imati strašne negativne posledice po živi svet, već umerene: umesto rečnih riba, na tim mestima će se pojaviti jezerske. Nije baš nešto čemu se treba radovati, ali nije ni katastrofa.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.