Prijavljeni “Folnak” lažan, serija ispravna
Jedna kutija leka “folnak”, koju je zbog sumnje da je neispravna Ministarstvu zdravlja pre 15 dana prijavio pacijent, zaista je “lažna”, ali su ostali ispitani uzorci ispravni, utvrdila je Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije.
Sporni lek se, osim po izgledu, od propisanog razlikuje u masi sadržaju.
Agencija za lekove, posle prijave sumnje u kvalitet, vanredno je kontrolisala uzorak “folnaka” kod distributera i utvrdila da on odgovara propisanim zahtevima, iako je Ministarstvo zdravlja 22. februara, zbog prijave pacijenta, naložilo povlačenje iz prodaje cele serije 1630911 sa rokom upotrebe do septembra 2014. godine.
Aleksandra Dinić, direktorka proizvođača “folnaka” M.D. Nini Niš, kaže da je njenoj firmi ovom aferom naneta “nenadoknadiva šteta” i da će podneti krivične prijave protiv “lica koja su svojim postupanjem ili nepostupanjem dovela do uznemiravanja javnosti”. Ona sumnja da je ova afera nastala “iz interesa stranih lica koja imaju nameru da preuzmu srpsko tržište” i tu plasiraju svoj lek.
- Nije sporna cela serija, već samo jedna kutija lekova kupljena 5. decembra, a reklamirana sredinom februara. Na prvi pogled već je bilo jasno da prijava sumnje na lek predstavlja pokušaj da se izazove afera. Serija ima 100.000 kutija i sve smo prodali, a nikad nismo imali nijednu reklamaciju – kaže direktorka Dinić.
Dinićeva najavljuje i da će tražiti sudsku zaštitu i naknadu štete.
“Lažne” tablete su narandžaste i blago ispupčene, a originalne okrugle, ravne, glatke i žute sa slaboprimetnim žutim mrljama.
Iz Ministarstva zdravlja pacijentima, odnosno kupcima leka, preporučuju da ovakve tablete, ukoliko na njih naiđu, vrate apoteci i obaveste Inspekciju za lekove i medicinska sredstva Ministarstva zdravlja na telefone 011/2603-400 i 011/2132-317.
Lek za trudnice
Lekari “folnak” lekari uglavnom preporučuju ženama pre trudnoće i u prvom trimestru, jer on potpomaže razvoj takozvane neuralne tube, odnosno nervnog sistema ploda koji se razvija. Lek se preporučuje i kasnije u trudnoći kod anemije, jer poboljšava vezivanje gvožđa, kažu lekari.
Komentari
Poslednji komentari
Selena
09:13 // 8. 3. 2013.
За труднице које су пиле наводно лажни лек, није толико битно да ли таблете имају адекватан облик и боју,већ је најважнији одговор на следеће питање: Да ли су лажне таблете ИСТОГ ХЕМИЈСКОГ САСТАВА као регистроване-праве и уколико нису,шта смо заиста пиле??? Већ три недеље се чека на овај одговор, превише смо узнемирене, толико неизвесности је крајње недопустиво!!
zoran
18:57 // 7. 3. 2013.
Pa zar taj strucnjak za uspesnu privatizaciju nije u zatvoru?I jos mu nisu sve oduzeli?
Interes
14:54 // 7. 3. 2013.
Ova prica o zaveri i preuzimanju trzista zvuci logicno. Meni nije logicno da americka vlada patentira U.S.Patent 6630507 cije reference mozete da pogledate na wikipediji, a da ljudi i dalje umiru od autoimunih bolesti u teskim mukama. Jos manje mi je jasna strucna javnost koja ne reaguje na bilo koji nacin.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.