Pritisci na “Južne vesti” u poslednjem izveštaju “Fridom Hausa” o (ne)slobodi medija
Fridom Haus u svom poslednjem izveštaju “Sloboda i mediji” konstatovao je da vlasti u Srbiji suzbijaju nezavisne medije, da je lider Srbije Aleksandar Vučić majstor za stvaranje nove stvarnosti, a u delu u kojem se opisuju pritisci na medije u Srbiji pomenut je i slučaj poreske kontrole Južnih vesti.
Ova organizacija koja se bavi stanjem sloboda u svetu, konstatovala je da se sloboda medija u svetu pogoršala u prethodnoj deceniji, a taj trend nije zaobišao ni Srbiju.
U izveštaju se navodi da su predsednik Aleksandar Vučić i njegova administracija imali, poput Mađarske, veliki uspeh u ublažavanju kritičkog novinarstva. On i Viktor Orban konsolidovali su vlasništvo nad medijima u rukama svojih prijatelja.
Posebno su se osvrnuli na nedavnu privatizaciju televizija Prve i O2.
Krajem 2018. godine, brat vrhovnog zvaničnika SNS-a kupio je dva nacionalna televizijska kanala. Poseduje i tri online portala, radio stanicu i devet kablovskih kanala - navodi Fridom Haus.
Ono što u izveštaju, kako pišu, još više zabrinjava je pritisak na one medije koji bi profesionalno da rade svoj posao. Posebno su izdvojili finansijski pritisak i uznemiravanje medija od strane poreskih vlasti.
Tokom 2018. godine, veb sajt Južne vesti, poznat po kritičkom izveštavanju na jugu Srbije, podvrgnut je petomesečnoj poreskoj istrazi za pet godina - podseća Fridom Haus.
Podsetili su i na sličaj Vranjskih kada je gde se dolazak poreskih inspektora poklopio s objavljivanjem intervjua s bivšim šefom poreske uprave.
Podsetimo, iako ni posle intenzivne šestomesečne kontrole nisu u poslovanju Južnih vesti pronašli ni jedan jedini prekršaj, pozivajući se na uredbu koja se odnosi isključivo na javni sektor, poreski inspektori su utvrdili da ovaj portal navodno duguje milionski iznos.
U vezi sa postupcima poreskih vlasti prema Južnim vestima reagovao je veliki broj domaćih, ali i međunarodnih organizacija koje se bave pitanjima slobode informisanja u svetu. Udruženja su pisala i međunarodnim organizacijama, a premijerka Ana Brnabić pozvala je Južne vesti da se "žale na inspekciju, ako misle da ne radi dobro".
Novinarska udruženja tražila su reviziju postupka, kao i da odgovaraju direktor Poreske uprave u Nišu i inspektori. Iako je Vlada Srbije nakon sastanka sa medijskim udruženjima saopštila da je poreska kontrola u Južnim vestima sprovedena u skladu sa zakonom, novinarska udruženja se nisu složila i zahtevala su da odgovaraju direktor Poreske uprave u Nišu i inspektori.
Medijsko okruženje teže nego u Mađarskoj
Sloboda štampe je, kako piše Fridom haus, u Srbiji politizovana manipulacijom zakona.
Medijski zakoni koji su ranije usvojeni su, kako pišu, u skladu sa međunarodnim standardima, ali nema kapaciteta za njihovu implementaciju.
Često se u izveštaju upoređuju Srbija i Mađarska, kao i Vučić i Orban, ali se zaključuje da je u Srbiji medijsko okruženje mnogo teže za novinare.
Verbalno maltretiranje od strane političara i online naloga su sveprisutni, a napadi tabloida koji su naklonjeni vladi su redovna pojava. Medijski radnici se često nazivaju izdajnicima i stranim plaćenicima - ističe Fridom Haus.
U izveštaj je ušlo i paljenje kuće novinara portala Žig info Milana Jovanovića, kao i činjenica da Vlada ima važnu ulogu u podršci provladinim medijima u Srbiji.
Ova organizacija naglašava da su neliberalni lideri Mađarske i Srbije majstori izgradnje velike naracije i stvaranja nove stvarnosti.
Preplavljanje medijskog sadržaja vlastitim političkim porukama omogućava onima koji su na vlasti da dominiraju političkim programom, skrenu javnu raspravu sa osetljivih pitanja i na kraju kontrolišu i manipulišu javnom sferom - ističe Fridom haus.
O tome kako REM ne funkcioniše, kako se za propagandu koristi Tanjug i kako to može da se promeni pročitajte u izveštaju - ovde.
Komentari
Poslednji komentari
Fića 500xl
23:51 // 5. 6. 2019.
Molio bih botove da budu malo kreativniji sa komentarima, jerbo ovaj portal čitaju pametni ljudi. Nije vam ovo kurir i informer. Ajmo malo pokažite napredni nivo. Nemoj da ste na nivou sns ministara. Možete vi bolje, učili ste škole, i dan danas imate valjda strah od učiteljice. Pokažite bre da ste sajber kurajberi...A kad bolje pomislim... Zabole nas za vas...
Zarobljena drzava
23:34 // 5. 6. 2019.
Zasto na Zoni nema vesti o paljenju automobila Dusana Ostojica iz Zajecara? Zasto na NTV i TV Pink niste mogli da cujete opoziciju vec vise godina? Zasto Vucic zauzima 90% svih vesti u Srbiji i zasto ga ima u svakom filmu na TV Pink?
Ova vlast je kupila sve medije i pokusava da kontrolise svaku izjavu i sve sto moze da se cuje u medijskom prostoru. FH izvestaj je blaga ocena u odnosu na realnost.
Jelena
22:49 // 5. 6. 2019.
Kakva je to organizacija sa sedištem u Americi koja će realno da govori o stanju u medijima u našoj zemlji. Amerika želi da porobi i podtlači Srbiju a ne da je unapredi. Zašto ne pišu kakvo je stanje slobode medija u Prištini , Albaniji ili Crnoj Gori.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.