Profesorsko-boemski život Stevana Sremca završio se u Sokobanji
Dnevna soba bila mu je kafana. Zvali su ga srpski Čehov. Bio je profesor, učesnik ratova i vatreni liberal. Stevana Sremca opisivali su i kao usamljenog, povučenog i preosetljivog čoveka, a kažu i da je bio šarmantan i “vazda čist”. Nije voleo lekare, ali je na njihovu preporuku otišao na lečenje u Sokobanju, gde je i preminuo 12. avgusta 1906. godine, a preko puta kuće u kojoj je proveo poslednje dane postavljena mu je bista.
Profesorsko-boemski život vodio je srpski Čehov i jedan od najznačajnijih srpskih književnika Stevan Sremac, koji nije imao ženu ni decu, ali ni svoj dom, kako je opisao u "Srpskom nasleđu" Simo Živković. Preminuo 12. avgusta 1906. godine; foto: JV
Sremac je počeo da piše tek u 33. godini, a zanimljivo je da je iz predmeta "pripovedanje" imao četvorku. Bio je profesor u Nišu, Pirotu i Beogradu, a učestvovao je u srpsko-turskim ratovima 1877. godine kao dobrovoljac. Voleo je politiku i bio je vatreni liberal.
Mrzeo je uštogljena društva, bon-ton, laskanje i lažnu finoću. Sremac je bio izuzetno obrazovan čovek i profesor. Odrastao je pored ujaka, Jovana Đorđevića, koji je bio ćutljiv i zakopčan i više se družio sa knjigama nego ljudima. Neke od tih osobina preneo je na mladog Sremca - pisao je Živković.
Bio je šarmantan čovek, "vazda čist" - pazio je na odelo, na kroj, kravatu je nosio meku, svilenu, lepršavu, kao i šešir koji mu je uvek bio nakrivljen na stranu, a cipele "na šiljak". Gotovo ništa se nije znalo o njegovom ljubavnom životu, ali kažu da nije bio ženomrzac, već esteta i narcis, te da je zato i ostao sam. Sremac je odlično uklapao boemski i profesorski život; foto: JV
Srpski pisci prošloga veka, uglavnom su bili boemi. Sremac je tu išao nekom srednjom linijom i uspeo je da nekako uskladi profesuru i boemiju - dodaje.
Za njega ističu da je bio beskrajno duhovit, kao i da nije voleo da radi prepodne, jer je voleo noćni život. Iza sebe je ostavio neprocenjiva književna dela, a uglavnom je koristio istinite anegdote od kojih je pravio pripovetke.
Kažu i da je malo putovao, video je samo Beograd, Niš, Pirot i Sokobanju, a posetio je i Novi Sad, Karlovce, Beč, Mostar i Dubrovnik.
Otišao u Sokobanju da se leči i tamo se razboleo
Simo Živković je pisao da Sremac “nije držao do lekara”. 1903. je ipak na njihovu preporuku počeo da dolazi u Sokobanju, u kojoj mu je prijao vazduh i hrana. U Sokobanji, preko puta kuće u kojoj je živeo, podignuta Sremčeva bista; foto: JV
Prema zapisima iz tog perioda, Sremac je bio najviđeniji gost ovog lečilišta. U Sokobanji je tih godina živeo kod sveštenika Živka Jovanovića. Poznavao je sva izletišta, a voleo je kafanu i često je u njoj sedeo do zore.
Šta ću ja tako rano kući i onako me ne čeka žena - govorio bi Sremac u kafani.
Kako je zapisao Živković, Sremac je kao gimnazijski profesor izabran u Akademiju nauka, koja je u to vreme odbila da primi dva vladara, te je tada članstvo bilo još izuzetnije. Otišao je u Sokobanju kako bi spremio besedu, ali se tamo razboleo, a prema zapisima Živkovića, svom prijatelju Miloradu Pavloviću kod koga je bio podstanar pisao je o tome krajem jula 1906. godine.
Poštovani gazda Mile, osećam se jako grozničav što će me naterati da se uskoro vratim, jer mi nije dobro. Ne puštaj nikog u moju sobu, pa ni mačku. Što se tiče kirije: kada vlast meni kapom, ja ću tebi šakom - zabeležio je Živković.
Ponovo mu je Sremac pisao 4. avgusta, a kako je opisao Živković, u novom pismu bilo je i "dramskog naboja". Postoji nekoliko priča o tome kako se razboleo; foto: JV
Dragi Mile moj, ne srdi se što se nisam prvo tebi pismeno javljao. Ni brat Joci nisam, nego je on čuo i došao. Sad složno s njim i Ševićem pomozite dok ne bude dockan. Pozdrav od tvog Steve - svedoči Živković.
Vojvođanin je preminuo u Sokobanji u 51. godini života, a a postoje dve verzije priče o tome kako se razboleo.
Jovan Skerlić je na sahrani rekao da je Sremac umro od našeg murdarluka - reč je turcizam ili persijanizam i moglo bi se metaforično prevesti kao jadna higijena - piše Živković.
Drugu stranu priče i detalje o njegovoj smrti ispričao je hrvatski pisac Anton Gustav Matoš - “sanitarni uređaji su bili tako jadni da je Sremac koristeći ih otrovao krv, a od te infekcije mu nije bilo spasa”.
"Lečio se uveče rakijom"
Živković piše da je list “Pravda” 3. avgusta objavio da je Sremac teško oboleo u Sokobanji, a da je sam rekao da je nazebao, jer su sokobanjske večeri hladne i da se lečio uveče rakijom u kafani. Sokobanjci i turisti su dugo žalili za čuvenim piscem; foto: JV
Sremčev brat Jovan i bivši ministar prosvete Pavle Marinković, njegov prijatelj i urednik lista, posetili su ga kada je bolest uzela maha i o tome poslali izveštaj.
Sremca sam zatekao jako bolesnog, već 11 dana leži. Crveni vetar je prešao u trbušnu duplju, ali se proces čišćenja pravilno razvija. Puls normalan. Temperatura 37 stepeni Celzijusa, jedino mu dosađuje neprekidno štucanje. Raspoložen je i hrabar i kaže: "Neko se opoganio pa sad ja ispaštam." Ne jede i ne pije ništa. Nada se u svoj jak organizam i da će kroz 4-5 dana biti prenet u Beograd - piše Živković.
Ipak, sutradan bivši ministar prosvete javlja da se bolest znatno pogoršala i da štucanje ne prestaje. Kazao je da Sremac ne jede i ne pije ništa i da povraća čistu vodu - iznuren je, fizički se promenio, a kada mu je ubrizgan morfijum rekao je "Ne pomaže mi ni da progutam i tri Indijanca". Ponovo su ga pregledali lekari, ali je bilo sve manje nade da će preživeti. Sremac počeo da piše tek u 33. godini; foto: JV
Preminuo je 12. avgusta, a njegov brat je u telegramu Novinarskom udruženju u Beogradu napisao:
Moj brat Stevan danas u 4 sata ispustio je svoju plemenitu dušu. Pogreb će biti u utorak pre podne. Telo biće preneto u Beograd i biće sahranjeno u porodičnoj grobnici sa pokojnim ujakom Jovanom Đorđevićem - zapisao je Živković.
Svedočenja kažu da su Sokobanjci i turisti koji su u to vreme boravili u ovom lečilištu teško podneli Sremčevu smrt, kao i da je "njegov ispraćaj na večni počinak" bio nezapamćeno velika povorka u Sokobanji.
U Dragovićevoj ulici u ovoj banji podignuta mu je bista, preko puta kuće u kojoj je proveo svoje poslednje dane, a u kojoj su danas apartmani koji nose njegovo ime.
Ovaj tekst nastao je uz podršku Opštine Sokobanja.
Komentari
Poslednji komentari
Sima Simeunov
12:24 // 31. 12. 2018.
Један је Стеван Сремац. Таквог мајстора приповедача задуго нећемо имати. Маестрално!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.