Proizvodi sa juga Srbije u evropskim marketima
Jačanje zadruga, edukacija poljoprivrednika, brendiranje proizvoda poput suve šljive i belmuža i njihov plasman, neki su od ciljeva tri projekta koja započinju opštine sa juga Srbije a finansira Evropska unija kroz program Exchange 4.
Svrljig će kroz projekat “Svrljiško jagnje i belmuž - organski proizvodi iz sela Svrljiga za velike evropske gradove - Svrljižanka” pokušati da tradicionalne poljoprivredne proizvode brendira i promoviše ih u velikim gradovima regiona.
-Kroz projekat ćemo predstaviti našu “svrljišku vijagru” i sir prijateljima iz Evrope. Pored toga, pomoćićemo zadrugarima iz Svrljiga da se udruže, edukuju i povećaju svoja stada i proizvodnju - rekao je predsednik opštine Svrljig Milija Miletić.
Partneri na projektu Svrljigu će biti niške gradske opštine Crveni Krst i Niška Banja, nemačka opština Bobrič Hilbersdorf i italijanska opština Bertinoro.
Projektom “Suva višnja i šljiva za evropske markete” Merošina želi da sa primarne pređe na sekundarnu proizvodnju, odnosno da prerađuje voće i potom prodaje gotov proizvod. Predsednik opštine Merošina Bojan Nešić kaže da je cilj da svojim proizvodima pronađu mesto na evropskom tržištu.
Lebane će jačati zemljoradničke zadruge
- U 90 odsto domaćinstava u Merošini gaji se višnja, tako da je cilj da obučimo poljoprivrednike da rade na sušari za voće, istražimo tržište, brendiramo proizvode poput “oblačinske višnje” i promovišemo ih - kaže Nešić.
Merošini će na projektu partneri biti Blace, nemačka opština Rajhembah i opština Kolekorvino iz Italije.
Treći projekat koji se finansira iz programa Exchange 4 je “Zovemo ga rajsko voće sa razlogom” koji će predvoditi Lebane i Bojnik, a osnovni cilj je jačanje zadrugarstva i razvoj poljoprivredne proizvodnje, sa posebnim fokusom na povrtarstvo.
Predsednik Skupštine opštine Lebane Srđan Jović kaže da će povrtari biti edukovani, da će zadruga dobiti novu opremu i pokušati da proizvode prodaju i onlajn.
- Poljoprivrednici u Lebanu su vredni i radni ljudi ali ne znaju dovoljno koje im se sve mogućnosti pružaju i kako da poboljšaju proizvodnju. Posebno važno je da shvate značaj udruživanja - rekao je Jović.
Pomoć "CIM grupe"
Pomoć u pripremi i realizaciji projekata koje finansira Evropska unija opštinama pruža niška “CIM grupa”.
- Kao društveno odgovorna kompanija svesni smo da treba da stavimo u funkciju naše kapacitete i pomognemo razvoju regiona. Posebno smo ponosni što 75 odsto svih poljoprivrednih projekata koje finansira Evropska unija ove godine iz programa Exchange 4, jesu oni koje zajedno realizujemo sa partnerima iz jugoistočne Srbije - kaže Predrag Stoiljković, direktor “CIM grupe”.
On dodaje da je ukupna vrednost projekata Svrljiga, Lebana i Merošine blizu 400 hiljada evra, što su bespovratna sredstva Evropske unije.
Ovaj izveštaj je napravljen uz finansijsku podršku Evropske unije. Za sadržaj ovog izveštaja isključivo su odgovorene Opštine Svrljig, Merošina i Lebane i on ne predstavlja zvanični stav Evropske unije.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.