Prošle godine skoro 400 prijava partnerskog nasilja Centru za socijalni rad u Nišu
U niškom Centru za socijalni rad je u 2021. godini evidentirano 728 prijava nasilja, a 393 su prijave partnerskog nasilja o čemu je bilo najviše reči na tribini "Reci NE nasilju nad ženama". Učesnici su apelovali na sve žene, devojke i devojčice koje su doživele neki oblik nasilja da to i prijave institucijama i poručili da one u borbi nisu same.
Kako bi pomogli ženama koje su pretrpele nasilje i podstakli da ga i prijavljuju, centar za razvoj civilnog društva "Feniks" iz Niša i beogradsko udruženje "Novi početak" organizovali su tribinu na kojoj su izloženi i statistički podaci.
Da je 2021. godine bilo manje prijava nasilja i partnerskog nasilja niškom Centru za socijalni rad "Sveti Sava" u odnosu na prethodne godine rekao je Milan Milenović i istakao da je to i pokazatelj da s jedne strane zakon funkcioniše, a s druge da je unapređena društvena svest.
2019. godine je pri Centru evidentirano 895 prijava nasilja, 2020. je bilo 835, a 2021. godine 728. Kada govorimo isključivo o partnerskom nasilju, videćemo takođe pad – pre tri godine je bilo 506 slučajeva nasilja, u 2020. godini 458, a 2021. su 393 prijave isključivo partnerskog nasilja gde su žrtve žene - kaže Milenović.
Dodao je da su policija, tužilaštvo, sud i Centar za socijalni rad ključne institucije koje nakon prijave štite bezbednost žena i daju im psihološku podršku. Predstavnicima institucija je na problem ukazala i jedna žena koja je pretrpela nasilje; foto: T. T.
Podatke na nivou cele Srbije je iznela pomoćnica ministarke za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Nina Mitić i navela da je prošle godine bilo oko 4.000 prijava nasilja, kao i da je u 90 odsto slučajeva ono bilo od strane muškaraca nad ženama i devojčicama.
Poruka svim ženama i devojčicama koje trpe bilo kakav oblik nasilja je da se pre svega obrate svojim bližnjima, državnim nadležnim instiucijama, da ne odustaju, da govore jasno i glasno o svom problemu i ono što je najbitnije, da se prijavi nasilje ili nasilnik. Poruka je da žene i devojičcie nisu same, da je njihov problem i naš problem - rekla je Mitićeva.
Organizatori su naveli da će i u narednom periodu biti sličnih tribina.
Podsetimo, više od 20.000 priča o tome kako su trpele i zašto nisu prijavile nasilje objavljeno je krajem prošle godine na tviteru pod heštagom "Nisam prijavila". Mnoge žene i devojke su tada napisale da upravo zbog nepoverenja u institucije i zbog nerazumevanja okoline nisu prijavile nasilje.
Komentari
Poslednji komentari
Centar
20:21 // 20. 1. 2022.
Kao i sve državne firme, i ovo je mesto za udomljavanje stranačkog kadra na državni kazan. Izbegavaju da rade posao, izmišljaju razloge da bi te obeshrabrili da preduzmeš nešto, spori su u radu, ne vole da rade posao a vole da primaju platu...... treba ga ugasiti jer malo pomaže ljudima!
ZOKA
17:28 // 20. 1. 2022.
Pa nepoverenje je mnogo veliko od Socijalne dluzbe preko Suda i Policije.Ali brzo će izaći na videlo neke stvari.Politicku zaštitu ko ima on ne brinu.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.