Protest leskovačkih istoričara
LESKOVAC - Povodom izložbe Vojnog muzeja Srbije u Leskovcu, "Pešadijsko i automatsko oružje Drugog svetskog rata", koja je otvorena 28. septembra i trajaće i narednih dana, oštrim saopštenjem su reagovali poznati leskovački istoričari prof. dr Živan Stojković, Hranislav Rakić, Nikola Ilić i Dobroslav Turović.
Građani Leskovca, koji su posetili izložbu, bili su iznenađeni koncepcijom i njenim sadržajem, jer je uglavnom izloženo oružje, ali i fotografije četnika - jugoslovenske vojske u otadžbini.
Prikazano je pet četničkih fotografija sa oružjem, a nijedna partizanskog antifašističkog borca iz Srbije (sem dve, od kojih je jedna iz Drvara i druga iz Hercegovine), iako je istorijska činjenica da je partizanski pokret u Srbiji (odredi, brigade, divizije, korpusi i armije) bio kontinuiran za svo vreme nemačke okupacije (1941-1944) i vodio antiterorisitčku oslobodilačku borbu.
Prikazana je i jedna fotografija pripadnika nedićevske Srpske državne straže, koja je bila u službi okupatora.
Ako je izložba imala prikriveni cilj da rehabilituje UVUO, što se preopoznaje, izostalo je objašnjenje organizatora kome je služilo ovo automatsko pešadijsko naoružanje.
Zna se da je četnički pokret u Srbiji od novembra 1941. godine sarađivao sa okupatorom i jedino vodio borbu protivu oslobodilačkih antiterorističkih snaga – partizana u Srbiji.
Kome služi Vojni muzej u Srbiji? Da li istorijskoj istini, da realno prikaže događaje u Srbiji u vreme Drugog svetskot rata ili nekim građanskim pročetničkim partijama?!
Delimo mnoga mišljenja da Vojni muzej Srbije treba da bude u funkciji stručno-pedagoškog vaspitanja sadašnjih i budućih generacija, a ne obmane.
Smatramo de će rukovodstvo Vojnog muzeja Srbije razmotriti ovo naše stručno reagovanje i doneti odgovarajuće mere, navodi se u saopštenju.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.