Protestna šetnja u Nišu najkraća do sada
Samo nekoliko desetina Nišlija okupilo se na današnjem protestu, pa zbog toga nije bilo standardne protestne šetnje, već su demonstranti sa Trga kralja Milana otišli do Gradske kuće. Kako su kazali okupljeni, najverovatnije zbog kiše i hladnoće nije došlo više ljudi. Iako je loše vreme najavljeno i za naredne dane, pozvali su sugrađane da se već sutra okupe u većem broju.
Protestne šetnje danas nije bilo po prvi put od kada se protesti u Nišu održavaju, a oni koji su se danas okupili smatraju da je za to "krivo" loše vreme. Zato je jedna od učesnica ispred Gradske kuće napomenula da “ovo nije trka na 100 metara, nego maraton na koji mora da se trči i po kiši, vetru i suncu”.
Kazala je i da "politička elita" računa na to da će se demonstranti umoriti od svakodnevne šetnje i poručila Nišlijama da već sutra dođu na glavni gradski trg u što većem broju.
Ovo je maraton koji moramo da istrčimo svi zajedno kako bismo konačno zaustavili izbegavanje odgovornosti. Ako ga ne istrčimo mi danas, moraće naša deca sutra ili će se Srbija ugasiti. Dok nismo bili na ulici bili smo proglašavani pasivnom i apolitičnom omladinom koja živi na tuđ račun i nema želju za društvenom promenom - rekla je studentkinja.
Sada kada su na ulici, kaže, pitaju ih koji je smisao ovih protesta. Ona je na to poručila svima da se zapitaju "da li im je udubno da žive sa 200 evra mesečno".
Dodala je i da Nišlije, pored zahteva koje su već izneli, žele i jednaku zdravstvenu zaštitu za sve, kao i socijalnu i ekonomsku politiku koja će voditi računa o interesima naroda, “a ne tajkunskim, zapadnim ili ruskim interesima”.
Pričaju nam da vode odgovornu socijalnu politiku, a stranim investitorima daju po 9.000 evra po radnom mestu, da bi radniku dali minimalac. Ako ne pristanemo da radimo na traci, za 200 i kusur evra, proglašavaju nas neradnicima - kazala je.
Podsetimo, nekoliko hiljada Nišlija je nakon predsedničkih izbora izašlo na ulicu, protestujući protiv režima, “diktature” i trenutne socijalno-političke situacije u zemlji. Protesti su bili masovniji pre uskršnjih praznika, a nakon toga su počeli da jenjavaju.
Demontranti u većim gradovima Srbije traže smenu kompletnog političkog vrha na čelu sa Aleksandrom Vučićem, ali i smenu članova RIK-a, REM-a, uredništva RTS-a i predsednice Narodne skupštine Maje Gojković.
Niški demonstranti su uputili i lokalne zahteve, među kojima je isplata zaostalih plata radnicima propalih preduzeća, “prazna stolica” u javnim preduzećima, sloboda medija i pokretanje lokalne ekonomije.
Komentari
Poslednji komentari
Ivan Milovanovic
08:59 // 20. 4. 2017.
Ako neko nije imao nikakva primanja ranijih godina a sada prima i tih 200 evra njemu je bolje nego ranije. Tuzno, ali tako je. Penzije jesu smanjene mnogima, ljutimo se, ali setite se da 60% penzionera nije osetilo smanjenje jer su im penzije ispod 25000! Ni nezaposlenost ni niske penzije nisu rezultat ove vlasti, to je posledica rada decenija ranije. Ne volim AV ni SNS, ali neke stvari nisu do nj
Antibot
12:39 // 20. 4. 2017.
To je laz.mojoj babi je penzija bila 16900 a sad je smanjena na 16000 tako da ne verujte u lazi, smanjene su plate svima, bez obzira na iznos
mazohisti
07:12 // 20. 4. 2017.
Nije ovo samo studentski protest i nije samo protiv izbora,shvatatte li?.Ovo je socijalni bunt i svi treba da izadjemo.Ako vam je dobro-onda nista. Nista ne funkcinise u ovom gradu i drzavi,da li vidite?!!
Jova
22:49 // 19. 4. 2017.
Gospodara naših misli, slobode itd. ne možemo skinuti mirnim protestima jer ga apsolutno nije briga! Ovo nije poziv na nasilje i zato ne cenzurisite već je samo iznošenje činjenica jer nije lud dovoljno da zbog par mirnih protesta sa par hiljada ljudi na njima napusti funkcije. Tek kad padne krv biće smenjen ili će otići! Nažalost po nas samo u tom slučaju!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.