"Pružiti osobama sa invaliditetom život dostojan čoveka"
Radeći kao deminer Slađan Vučković izgubio je ruke tokom bombardovanja 1999. godine, a danas podseća da je veoma važno uključiti osobe sa invaliditetom u sve aspekte društva.
Žrtve kasetnih bombi okupile su se u glavnoj niškoj ulici povodom Međunarodnog dana osoba sa invaliditetom kako bi podsetile na probleme sa kojima se svakodnevno susreću.
- Činjenica je da su invalidi na margini, ali i da su deo naše zajednice. Oni ne traže sažaljenje niti milostinju već da žive život dostojan čoveka - kaže Vučković.
Prolaznicima su deljeni leci sa informacijama o žrtvama kasetnih bombi Slađan, kao jedan od ban-advokata ispred međunarodne organizacije Handicap International koja zagovara zabranu kasetne municije, kaže da je veoma važno da Srbija potpiše Konvenciju o zabrani kako bi svim žrtvama bila pružena adekvatna pomoć.
On podseća da nije reč samo o direktnim žrtvama kasetne municije, već i o indirektnim u koje, pored najuže porodice, spadaju i saradnici, komšije i prijatelji, a konačno i celo društvo.
- Imao sam samo 5 godina kada je otac izgubio ruke i deo noge. Nikada nisam mogao da odem do parka sa njim držeći ga za ruku ili na košarku, a bilo je i zadirkivanja druge dece - kaže Slađanov sin Đorđe.
Direktna žrtava bio je i Dejan Dikić, takođe ban-advokat, koji dodaje da se razvoj jednog društva u celini najbolje sagledava kroz odnos prema manjinama i onima koji nisu u stanju da u potpunosti brinu sami o sebi.
- Dobro je da se bar jedan dan podsetimo da osobe sa invaliditetom žive sa nama i skrenemo pažnju javnosti na ovaj problem kako, kao posledica korišćenja kasetnih bombi, ne bi stalno imali “nove” osoba sa invaliditetom - kaže Dikić.
7. maja 1999. godine u Nišu je od kasetnih bombi poginulo 15 civila, među njima i jedna trudnica. Pet dana nakon toga, kasetne bombe bačene su i na Duvanište, gde poginulih nije bilo, ali jeste ranjenih.
U Srbiji je tokom bombardovanja od kasetnih bombi poginulo 40 civila, a njih 160 ranjeno. I pored stradanja koje su ovde nanele kasetne bombe, Srbija je jedina država u regionu koja još nije potpisala međunarodnu Konvenciju o zabrani kasetne municije.
Komentari
Poslednji komentari
OSI Niš
16:38 // 3. 12. 2013.
Svim osobama sa invaliditetom neka im je srećan današnji dan,a i svaki naredni i da su živi i zdravi i veliki pozdrav njihovim porodicama ,koje se sa njima bore da im obezbede što bolji život .
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.