Put Škole mode i lepote dug 130 godina
Škola mode i lepote svečanom akademijom i obeležava 130 godina od osnivanja, a za taj period je od Ženske radeničke škole za vez i belo rublje do danas preživela jedanaest transformacija.
Povodom godišnjice, u školi je otvorena izložba učeničkih radova i njenog istorijskog razvoja. Profesori i direktorka Mirjana Ristić posetiocima su objašnjavali šta se sve dešavalo od 1883. godine i kakve uspehe postižu njihovi današnji učenici. Izložba učeničkih radova
Grupa žena okupljenih u "Nišku žensku podružinu" osnovale su Žensku radeničku školu 6 godine nakon oslobođenja Niša od Turaka, sa zadatkom da žensku omladinu oslobodi orijentalnih navika i predrasuda o ulozi žene u društvu.
Bila je namenjena devojčicama od 13 do 17 godina iz siromašnih porodica, a učilo se pletenje, šivenje i kuvanje. Osnivanje Ženske radeničke škole za vez i belo rublje
Škola je od tada menjala nazive, područja rada, objekte u kojima je radila, i jedino je u kontinuitetu obrazovala tekstilne radnike i tehničare i uspela da sačuva zgradu u Ulici 7. juli, koja je pod zaštitom države. Nju su Nišlijke 1904. godine kupile dobrovoljnim prilozima i poklonile je školi.
Jedna od najpoznatijih učenica ove škole bila je Aneta Andrejević, borac i kurir Pasjačke čete, jedna od partizanki zarobljenih u logoru Crveni krst od koje je potekao plan za bekstvo iz logora. Čas fizičke kulture
Sedamdesetih godina škola je reformisana u Centar za obuku radnika u industriji, zanatstvu i komunalnoj privredi. Od 1991. godine ponela je naziv Stručna škola "Filip Kljajić", a današnje ime nosi od 2007. godine.
Iz škole najavljuju da će, zbog otvaranja obrazovnih profila iz oblasti zdravstva i socijalne zaštite, ona uskoro dobiti nov naziv - Škola mode, zdravlja i lepote. Frizura učenika Škole mode i lepote; sa takmičenja za frizere u Niškoj Banji 2007. godine
Učenici mogu da se iz oblasti zdravstva i socijalne zaštite školuju na smeru za sanitarno-ekološkog tehničara, kozmetičkog tehničara i masera.
Iz oblasti tekstilstva i kožarstva postoje smerovi za modelara odeće i dizajnera odeće, a u okviru delatnosti ličnih usluga, otvoreni su smerovi za scenskog maskera i vlasuljara, pedikira - manikira, ženskog frizera i muškog frizera.
Uspesi
Učenici Škole mode i lepote uspešni su na takmičenjima za tekstilce, frizere, scenske maskere, pedikire i manikire. Nagrade učenicima Škole mode i lepote
- Sedam godina zaredom naši frizeri su najbolji u republici, a naši učenici su za haljine sa motivima Milanskog edikta osvojili II mesto na XIX republičkom takmičenju tekstilnih i kožarskih škola Republike Srbije - kaže direktorka Škole mode i lepote Mirjana Ristić.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.