Rakita postala centar borbe za očuvanje reka i prirode, svakodnevne straže
Nakon nekoliko dana pauze, uprkos negodovanju lokalnog stanovništva i aktivista za zaštitu prirode, radovi na vodozahvatu za mini-hidroelektranu u selu Rakita su nastavljeni. Tokom vikenda opet je došlo do koškanja sa obezbeđenjem, a trenutno je u selu mirno. Na akciju vraćanja reke u staro korito, investitor je imao kontraudar - pomerio je granice gradilišta i opet preusemerio tok vode.
Selo koje je nekada bilo poznato po rudniku uglja "Jerma", voziću "Ćira" koji je prevozio ugalj i jednim od prvih jugoslovenskih igranih filmova Rudareva sreća koji je sniman upravo u Rakiti, sada je sinonim za sveopštu borbu za očuvanje reka i prirode. Svakoga dana, aktivisti iz različitih krajeva Srbije okupljaju se u selu, uzvikuju parole, nose transparente i poručuju da neće odustati od borbe za očuvanje ove male planinske reke, ali i za očuvanje i drugih reka u Srbiji.
Ipak, mala pobeda koju su meštani i aktivisti prošle nedelje ostvarili gerilskom akcijom nije bila dugog daha, investitor je uzvratio svojom akcijom kopanja korita i sada reka teče pored gradilišta i ne ometa radove. Meštani kao da gube nadu da će ovu bitku dobiti, a predsednik Saveta mesne zajednice Desimir Stojanov kaže da samo sila od više stotina ljudi može obustaviti radove. Bager nastavio radove; foto: Lj. F.
Oni imaju mehanizaciju i silu, sada i privatno obezbeđenje. Pojedinačne akcije samo donose prijave i tužbe, ali tako ne bi bilo kada bi se skupilo 200-300 ljudi. Evo sada postavljaju tampon sloj, betoniraće taj deo, a mi ne možemo ništa da učinimo - kaže Stojanov.
A da meštani ne bi izgubili nadu, kao i proteklih dana potrudili su se aktivisti Odbranimo reke Stare planine koji svakodnevno dolaze u selo i planinari iz Babušnice koji su se skupili da im pruže podršku.
Borba se odvija i na pravnom polju, aktivisti iz inicijative ORSP reagovali su prijavljivanjem investitora Šumarskoj inspekciji koja je izašla na teren i podnela prijavu za privredni prestup "pustošenje šuma i bespravnu seču". Meštani se nadaju da će prijavama makar na kratko stopirati radove.
Iskoristio je situaciju kada smo bili u policiji da dajemo izjave oko bombe koja se pojavila u selu, da opet preusmeri tok reke. Kada smo se vratili, bager je već završio posao - kaže Stojanov.
Juče je situacija bila mirna, tek poneka razmena uvreda meštana i obezbeđenja i međusobna prijava zbog uvreda i pretnji. U selu je i dalje prisutan veliki broj policajaca, ali osim upozoravanja na red i mir, gotovo da nisu ništa činili. Na seoskoj sali, odakle kreće planinarska akcija uspona na planinu Ruj, momci i devojke okupljeni oko planinarskog kluba "Ruj 1706" oslikali su mural i tako dali svoj doprinos buntu meštana Rakite. Policija svakodnevno u selu; foto: Lj. F.
Primetne su i nove parole u selu koje upućuju na borbu meštana. Na sali je ispisan grafit “Život nema - smrt ne doodi” a na kući pored gradilišta postavljen je baner “Dođoše divlji, isteraši pitomi”.
Borba stanovnika Rakite se nastavlja, selo će i narednih dana biti epicentar ekološkog bunta u Srbiji, gde će svoje straže nastaviti aktivisti ORSP, kao i ljubitelji prirode iz cele države.
Podsetimo, u borbu za očuvanje Rakitske reke uključio se autor emisije “24 minuta” Zoran Kesić koji je pozvao građane da “zatrpaju” mejl Evropske energetske zajednice pišući o ugrožavanju ove reke ali i reka na Staroj planini.
Početkom prošle nedelje je došlo do fizičkog sukoba meštana Rakite i privatnog obezbeđenja na gradilištu za vodozahvat MHE, a meštani i aktivisti izveli su gerilsku akciju vraćanja reke u svoje korito. Krajem oktobra u selu je pronađena bomba ispred kuće gde su smešteni radnici sa gradilišta MHE, a meštani tvrde da je to pokušaj investitora da ih prikaže u lošem svetlu. Istraga je u toku, a slučaj vodi Osnovno javno tužilaštvu u Pirotu.
Meštani Rakite održali su protest ispred Opštine Babušnice na kome su poručili da neće odustati od borbe za očuvanje svoje reke. I pored negodovanja lokalnog stanovništva investitor mini-hidroelektrane na Rakitskoj reci nastavio je radove na vodozahvatu. Stanovnici malog planinskog sela mesecima se bore za očuvanje svoje reke, a prvi protest održali su na dan Međunarodnog uspona na Ruj.
Potpomognuti akitivistima sa Stare planine sprečili su nastavak radova na vodozahvatu, a Zavod za zaštitu prirode najnovijim ispitivanjima pronašao je zaštićene vrste na ovoj maloj planinskoj reci.
Komentari
Poslednji komentari
Катинац
08:22 // 16. 11. 2018.
Како смо синоћ чули у емисији "Да можда не", Општина Бабушница и њена председница су главни кривци за градњу МХЕ у Ракити. Наиме, Општина је издала грађевинску дозволу, а под којим условима и на који начин, само може да се нагађа. Корупција и мито нису искључени. Пара врти где бургија неће!
Nišlija pre svega
19:01 // 14. 11. 2018.
Izgleda da su poruke protesta zasule EU komisiju, jer su juče postavili sledeće saopštenje, impotentno, što je za očekivati, i neobavezujuće, ali se ne sme stati sa borbom za očuvanje reka: https://www.energy-community.org/news/Energy-Community-News/2018/011/13.html
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.