Raspisan konkurs za upis više od 5.000 studenata na Univerzitetu u Nišu

autor: J.A.
Univerzitet u Nisu jun 2019 foto JV J A
Univerzitet u Nišu uskoro dobija ime novog rektora; foto: JV/J. A.

Ove godine je budućim brucošima na raspolaganju 14 fakulteta niškog Univerziteta na kojima na budžetu ima mesta za 3.253 studenta, dok će školarinu sami plaćati 1.918 njih. Najviše mesta ima na Ekonomskom, Pravnom i Filozofskom fakultetu, a najmanje na Fakultetu umetnosti i novom Poljoprivrednom u Kruševcu. Prijemni ispiti u prvom upisnom roku će biti održani od 24. do 30. juna.

Zajednički konkurs za upis studenata u prvu godinu studija na niškom Univerzitetu je objavljen, a prvi konkursni rok traje od 19. juna do 17. jula i do tada upis mora biti završen. Mesta koja ne budu popunjena biće na raspolaganju budućim brucošima u drugom upisnom roku, koji će trajati od 2. do 19. septembra.

Ekonomski fakultet planira da upiše najviše studenata – ima mesta za njih 700, a od toga će na teret države moći da studira 330 njih, dok će 370 biti na samofinansiranju. Na Filozofskom fakultetu mesta ima za 640 studenata – 340 će biti na budžetu, a 300 studenata će morati da plaća studije, dok će na Pravnom moći da se upiše 600 studenata – 280 budžetskih i 320 samofinansirajućih.

Planirano je da 540 studenata upiše Elektronski fakultet, od čega veći broj njih (480) neće plaćati školarinu.

Budući studenti Medicine na raspolaganju imaju 495 mesta i to 300 na budžetu i 195 njih će plaćati školarinu. Po 360 studenata upisaće Građevinsko-arhitektonski fakultet – 240 na budžetu i 120 na samofinansiranju, kao i Fakultet zaštite na radu – 200 budžetskih i 160 samofinansirajućih.

Mašinski fakultet moći će da upiše 340 brucoša i većina će biti na budžetu – 270 njih, a 70 će plaćati studije. 10 studenta manje, 330 njih, planira da upiše Prirodno-matematički fakultet i svi brucoši biće na budžetu. Pedagoški fakultet u Vranju moći će da primi 260 studenata, nešto manje na budžetu (110), a 150 će plaćati studije, dok na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja mesta ima za 255 studenata – 140 će besplatno studirati, a samofinansirajućih će biti 115.

Na Tehnološkom fakultetu u Leskovcu ima mesta za 120 brucoša i svi će na prvoj godini studirati o trošku države. Novi Poljoprivrednom fakultetu u Kruševcu ima mesta za 105 brucoša – 75 budžetskih, a 30 na samofinansiranju, dok najmanje mesta na Fakultetu ima za umetnike – Fakultet umetnosti prima 66 studenata, njih 38 na budžetu, a 28 će plaćati.

Budući studenti sve informacije o prijemnim ispitima, rokovima, departmanima i druge detalje mogu da pronađu u konkursu niškog Univerziteta.

Autor:
J.A.

Slični tekstovi

Komentari

4
  1. A sta ce nam toliki ekonomisti, kad oni npr ionako ne upisuju master na Ekonomskom jer im je dovoljna srednja skola da rade to sto rade?
    Objektivno nam je potrebno mnogo vise lekara i elektronicara.
    Ekonomisti mogu isto to da rade i sa srednjom skolom. Ekonomski fakultet brojem vanbudzetskih mesta enormno podize plate nastavnicima cije je znanje odavno prevazidjeno. Sramota.

  2. Upisuju decu daju im lažnu nadu a posle kada upišu kreće cirkus te idite na spremanje kod naših saradnika asistenata ako hoćete da položite ispite nema više ništa besplatno KOŠTA SVAKA NJIHOVA OCENA a posle kad se završi onda jao deco gde ćete šta ćete najbolje u inostranstvo a mićemo i dalje da izigravamo profesore i da dođemo i odemo sa posla kad hoćemo i kako hoćemo realno tako je!

  3. Novootvoreni Poljoprivredni fakultet u Kruševcu, država finansira otvaranje novog poljoprivrednog fakulteta kad i postojeći poljoprivredni fakulteti u Beogradu, Novom Sadu, Čačku, Lešku ne mogu da sakupe dovoljan broj studenata a i ko završi te fakultete ne mogu se nigde zaposliti, ali gospodin Gašić obećao svojim Kruševljanima fakultet i mi moramo to da plaćamo.

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.