Reakcije na helikoptersku nezgodu kod Aleksinca - “gazela” retko pada iz tehničkih razloga
Helikopter “gazela” koji je pao juče nedaleko od Aleksinca, kako je rekao ministar odbrane Aleksandar Vulin, bio je tehnički ispravan, ali takve nezgode je, tvrdi, nemoguće preduprediti. Analitičari i piloti takođe imaju samo reči hvale za ovaj tip letelice, naglašavaju da one retko padaju iz tehničkih razloga, ali i ističu da su ljudske greške u vazduhoplovstvu normalna stvar.
Jučerašnja nezgoda u ataru sela Rutevac kada se helikopter, kako se vidi na slikama, prevrnuo na bok, prošla je bez velike materijalne štete i što je najvažnije, bez žrtava.
Piloti su prošli bez težih povreda, a ministar Vulin je rekao da se na terenu uvežbavalo sletanje van piste.
Prilikom redovne vežbovne aktivnosti došlo je do nezgode, do toga da se helikopter nije dobro prizemljio. To su stvari koje se jednostavno dešavaju. Pre nekoliko dana sudarila su se dva “budesverova” aviona, imali smo od početka godine i nekoliko padova najmodernijeg aviona na svetu F-35. Ovakve situacije ne mogu da se preduprede - rekao je Vulin za RTS.
Poslednji udes “gazele” u Srbiji, kako kaže Petar Vojinović urednik portala TangoSix koji se isključivo bavi avijacijom, desio 2003. godine, dok je poslednji put “gazela” u Crnoj Gori pala 2005.
Jedan od penzionisanih vojnih pilota sa niškog aerodorma pamti ovaj helikopter kao lako upravljiv, što potvrđuje i činjenica da se na njemu rade obuke pilota. Za jučerašnji događaj, gledajući slike, kaže da izgleda da se “gazela” prevrnula pred samo sletanje.
Tamo je ravno i svašta se dešava. Sigurno su nešto zakačili čim se rep nije prelomio. Treba uvek saslušati posadu, pa tek onda donositi zaključke. Nikada nisam video udes “gazele” da je ovako malo oštećen helikopter - kaže ovaj pilot.
Prve “gazele” u sastav tadašnje Jugoslovenske narodne armije stigle su iz Francuske 1971. godine. Kasnije je kupljena licenca pa su se sklapale u fabrici “Soko” u Mostaru - od 1979. do 1991. godine.
Vojni analitičar Aleksandar Radić kaže da su u toj fabrici sklopljene 163 letelice i da je to bila ukupna eskadrila “gazela” u JNA, uz 15 koje su prvobitno kupljene od Francuza. Policija je imala svoje, a neke od njih su i u civilnom vazduhoplovstvu. On iznosi podatak da je čak trećina “polomljena” u udesima.
Kod nas je bilo dosta udesa. “Gazela” je lak i osetljiv helikopter, a konstrukcija se lako ošteti i polomi. Mi smo nažalost izgubili puno “gazela” - kaže Radić.
Sa druge strane, novinar Vojinović ističe da je važan podatak da su to helikopteri koji najčešće lete.
Uzimajući u kontekst koliko ti helikopteri lete i koliko su udesa doživeli, procenat incidenata je zanemarljivo mali, uporediv sa Zapadnim i Istočnim ratnim vazduhoplovstvima i generalno gledano nije značajan faktor - kaže Vojinović.
Trenutno u Vojsci Srbije, kako kaže Radić, ima 45 “gazela”. Raspoređene su na aerodromima u Batajnici, Lađevcima i Nišu. Policija je vlasnik 5 ovakvih heikoptera, a ima i nekoliko civilnih.
U niskom letu; foto: Vanja KeserU regionu ih poseduju i Vojska Republike Srpske i crnogorska Vojska.
Retko padaju zbog kvarova
Analitičari se slažu da za nezgodu od juče ne treba tražiti krivca, jer su greške u vazduhoplovstvu normalna stvar. Posebno naglašavaju pouzdanost ovog helikoptera koji danas koriste i avijacije Francuske i Velike Britanije.
Pouzdanost mašine kao takve takođe izlazi iz malog broja tehničkih otkaza, a u vazduhoplovstvu je poznato da je preko 80% uzroka udesa ljudski faktor. Budući da piloti helikoptera možda najviše i lete, pa čak i piloti “gazela”, ne može se govoriti o malo sati, lošoj obuci. Istraga će pokazati šta se dogodilo, ali bitno je da je ovo manji incident - kaže Vojinović.
Penzionisani pilot potvrđuje ove priče i kaže da iz cele karijere pamti samo jedan slučaj da je “gazela” pala zbog tehničke greške.
Uskoro originalni remont; foto: vs.rsZa Radića su greške pilota deo poziva.
To je interna stvar profesije i to se dešava čak i najboljima. Najboljim pilotima i najboljim ratnim vazduhoplovstvima. Treba učiti na greškama. U civilnom vazduhoplovstvu je uvedena praksa da možete da prijavljujete svoje greške i budete zaštićeni od kazne. Baš kako bi se izvukle pouke i predupredile ponovne greške - priča Radić.
“Gazele” imaju budućnost
Iako, neke već i u svojim srednjim godinama, helikopteri tipa “gazela” u Srbiji i regionu imaju budućnost.
Lak za upravljanej; foto: vs.rsOvaj tip letelice se održava, kako kaže Radić, kod nas u Remontnom zavodu “Moma Stanojlović”, a to bi ubuduće trebalo da bude još kvalitetnije, jer je održavanje “gazela” deo ugovora koji je nedavno potpisan za kupovinu novih “erbasovih” helikoptera.
Remontni zavod je u okviru aktuelnih ugovora za nabavku nove tehnike, dobio i sertifikat “erbasa” za održavanje “gazela” i izradu rezervnih delova. “Erbas” je naslednik matičnog proizvođača ovih letelica - kaže Radić.
Od ukupnog broja “gazela” u sastavu Vojske, prema Radićevim rečima, malo njih je funkcionalno, zato je nephodno sa remontovanjem krenuti što pre.
Pomenuti ugovor kojim je omogućen remont, obogatiće i helikoptersku flotu novim i najmodernijim francuskim helikopterima H145M, a neki od njih biće stacionirani u Nišu.
Komentari
Poslednji komentari
BATA
08:20 // 6. 8. 2019.
Dok se ne desi tragedija nece prestati da nadlecu naseljena mesta,pogotovu Nis .Iznad grada imaju glevni poligon,sreca nas pratila dosada
Ouzo
18:52 // 19. 7. 2019.
Pilotima zelim uspesan oporavak,kako od povreda,tako i stresa.
Sta,bre,znaci ubrzano,skraceno,sluzenje vojnog roka,Vulin se sad u sve razume.
Aca
17:10 // 19. 7. 2019.
Znaci ljudska grska!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.