Robin Hud: Femicid i (ne)reagovanje institucija u Srbiji i regionu
Srbija ima zakone koji štite žene, ali svake godine sve ih je više ubijeno u porodičnom nasilju. Šesta epizoda serijala Robin Hud analizira šta nadležni čine da spreče femicid, kako u Srbiji tako i u regionu.
Dok broj žrtava raste, šta država radi da žene zaštiti odgovore nismo dobili - iako smo dobili obećanja od press služne potpredsednice Vlade Srbije i predsednice Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorane Mihajlović. Zato o smo o femicidu, prevenciji i edukaciji razgovarali sa civilnim sektorom.
U ovoj godini ubijeno je najmanje 7 žena, prethodnoj godini najmanje 28 žena. U poslednjih 10 godina najmanje 350 žena. Zašto kažem najmanje? Statistiku o ovome vodi feministička organizacija koja se bavi temom nasilja nad ženama, Autonomni ženski centar iz Beograda poslednjih 10 godina tako što istražuje medijske izveštaje. Brojka je mnogo veća - kaže Tatjana Nikolić iz Centra za devojke.
Telefon otvoren 24 sata dnevno; Foto: JV/V. MilićVeć 17 godina 24 sata dnevno na SOS telefonu dežuraju aktivistinje Ženske romske organizacije OSVIT, a telefon je dostupan žene iz cele Srbije. Obučene da saslušaju, usmere i pokušaju da spreče da nasilje dođe do tačke od koje nema povratka.
Mi imamo skraćene nadležnosti od institucija, razumete, i mi možemo pružati ženi različite vidove podrške kroz osnaživanje, razgovor, informisanje, psihološku podršku, pravnu podršku ali je država ta, tačnije ustanove i institucije polazeći od Centara za socijalni rad, policije, tužilaštva, koji rade procenu rizika, koji pružaju usluge zaštite žena kod nas - ističe Ana Saćipović iz “Osvita”.
Procenu situacije nakon nasilja u porodici radi i tim Centra za socijalni rad - ne pozivajući se samo na statistiku, već na praksu i primere potvrđuju da nasilje nije povezano da socijalnim statusom i obrazovanjem i da je ljubomora najčešći okidač.
Kako se sa ovim problemom suočavaju Srbija i zemlje regiona, možete pogledati u emisiji na vrhu stranice.
Komentari
Poslednji komentari
dzomi
10:09 // 4. 7. 2022.
A koliko je muškaraca ubijeno od početka ove godine?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.