Robin Hud o zagađenju: Vazduh pun štetnih čestica, uprkos odličnim zakonima

Upozorenja stručnjaka da je vazduh u Srbiji opasan po zdravlje postala su alarmantna kada je krajem oktobra prošle godine Beograd bio najzagađeniji grad u svetu, a “kao na škrgama” disali su i građani Smedereva, Bora, Niša, Pirota, Valjeva. Kako vazduh poslednjih godina utiče na zdravlje i koje su obaveze nadležnih u u rešavanju ovog problema, neke su od tema treće epizode regionalnog Robin Hud serijala.

Prisustvo nedozvoljenih čestica u vazduhu može biti pogubno po zdravlje svih i zato kada je zagađenje veliko, maske su preporučljive i ne štite samo od korona virusa. Najobazrivije bi trebalo da budu trudnice, deca, porodilje, hronični bolesnici.

Broj pacijenata naročito sa opstruktivnom bolešću pluća, sa bronhijalnom astmom se svake godine povećava, nažalost, imamo sve veći broj dece koja boluju od alergijske astme – kaže dr Saša Jovanović, pneumofiziolog Zavoda za plućne bolesti.

Zagađenje vazduha
Propisi dobri, ne i njihova primena; foto: Vanja Keser
Zagađenost u Srbiji, poslednica je višegodišnjeg ignorisanja problema, nekontrolisanja rada termoelektrana i fabrika kao najvećih zagađivača. Veliki je broj domaćinstava sa zastarelim ložištima koja za grejanje koriste jeftine i opasne energente.

I pored činjenice da zakoni jasno definišu pravila rada, država prolongiranjem njegove primene zagađivačima ostavlja dovoljno vremena da rade mimo propisa.

Od dana kada smo usvojili propise za obavezu tih zagađivača da pribave integrisanu dozvolu do danas mi smo nekoliko puta produžavali te rokove do kada im se da tako kažem gleda kroz prste. Trovaće nas bez obaveze da imaju integrisanu dozvolu koja podrazumeva da imaju određene mere zaštite ne samo vazduha, ali između ostalog i vazduha – kaže Slobodan Milutinović, profesor Fakulteta zaštite na radu.

Zagađenje vazduha
Hronični bolesnici, deca i trudnice su najrizičnije grupe; foto: Vanja Keser
Da je zakonodavstvo usaglašeno sa evropskim standardima, potvrđuju i ekološki aktivisti iz nevladinih organizacija, ali ističu da propisi neće smanjiti zagađenje bez primene.

Nemamo jasan katastar zagađivača, nemamo uvid u sastav emisije štetnih gasova, variraju podaci, mreža mernih stanica nije pravilno i dovoljno raspoređena po celoj teritoriji Srbije, manji gradovi i nemaju ovaj merne stanice. Zašto cela Srbija ne bi bila pokrivena, tako bi imali bolji uvid u kretanje zagađenja vazduha – ističe Olivera Milošević, predsednica Grupe građana “Zeleni ključ”.

Šta su još na temu zagađenja u Srbiji rekli sagovornici i kako ovaj problem rešavaju u državama u region, možete pogledati u emisiji na vrhu stranice.

Robin Hud o zagađenju: Vazduh pun štetnih čestica, uprkos odličnim zakonima
Povezane teme

Slični tekstovi

Komentari

7
  1. Јел се опаснос не види с очи?
    Не види се.
    Према томе, и не постоји!
    Исто важи и за коронАВирус.

  2. Ima više kuća u ulici Majakovskog i okolnim sporednim ulicama, čiji su vlasnici još devedesetih platili priključak na Toplanu, a nikad nisu priključeni na Toplanu. Oni se i dalje greju na drva i ugalj, a verovatno bi odmah prešli na daljinsko grejanje.

    • Ja zivim tu. Kod mene ulicu je do uvodjenja kaloriometra 20ak kuca bilo prikljuceno na toplanu. Danas se samo 3 kuce greju na toplanu. Za grejanje kuce od 250ak kvadrata ja sam placao min 350000 godisnje za 18-20 stepena u kucu. Kuca savrseno izolovana, 15cm stiropor, 12cm kamena vuna na tavan, alu drvo stolarija. Danas trosim 14-15 kubika drva (70000din) za sezonu a temp u kucu 24-25 stepena.

Pošalji komentar

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.