Romi među diskriminisanijim grupama
Loš kvalitet stanovanja i mala mogućnost zapošljavanja, ali i nasilno ponašanje prema njima svrstavaju romsku populaciju u najugroženije.
U danu kada se obeležava Svetski dan ljudskih prava, i nevladin sektor i državne institucije složni su da je donošenje Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći prioritet, jer samo na taj način može da se spreči diskriminatorska atmosfera prema manjinskim grupama, među kojima prednjače Romi.
Da vlast nema sluha za probleme ove populacije govori i činjenica da na zahteve tri romske porodice koje žive u napuštenom magacinu starog “Vulkana”, kako kažu u Evropskom centru za prava Roma, već dve godine niko ne odgovara.
Sa druge strane, u Kancelariji za ljudska i manjinska prava Vlade Srbije u Nišu kažu da je država u proteklom periodu pokazala visok stepen zrelosti na unapređenju zaštite ljudskih prava. U prilog tome ide i podatak da od svih pritužbi koje zbog diskriminacije stignu na adresu poverenice za ljudska prva, 10 odsto šalju pripadnici romske populacije.
Nezvanično, u Srbiji živi oko 450.000 Roma, dok statistike pokazuju da ih ima oko 108.000 i da su češće u odnosu na pripadnike ostalih naroda izloženi policijskoj torturi. Iako čine 2 odsto ukupnog stanovništva, samo njih 0,04 odsto radi u državnim inistucijama.
Komentari
Poslednji komentari
miroslav
17:13 // 10. 12. 2014.
Romska deca moraju da govore srpski jezik i da idu u školu da bi imali neku perspektivu.
Džaba
23:49 // 10. 12. 2014.
Kako da idu u školu kad je genetski ne vole iako ih na silu teraju u iste ! Čak im i privatne fakultete plaćaju o trošku države ma kakav uspeh imali u srednjoj za koju u startu imaju +30 bodova gratis
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.