Ruski praznik Maslenica obeležava se i u Nišu
Uz bogat kulturno-umetnički program, ali i nezaobilazne palačinke i ruski čaj, kako kažu organizatori, u niškom Domu Vojske će se 18. februara obeležavati ruski praznik Maslenica, koji je sličan srpskim Pokladama. Organizatori pozivaju sve građane da dođu i da se upoznaju sa ovom široko rasprostranjenom tradicijom.
Palačinke su, navode organizatori, glavni simbol Maslenice i one se peku svaki dan tokom trajanja praznika, a simbolizuju sunce i dolazak proleća.
Prva palačinka pravi se za pokoj duše umrlih i nosi se na groblje ili se daje siromašnima - kažu organizatori.
Ulaz će biti besplatan; plakatHor "Branko" i hor Osnovne škole Ratko Vukićević, učenici Gimnazije Bora Stanković, orkestar "Impresija",dodaju organizatori, samo su neki od učesnika programa. Pored toga, navode, biće upriličen i program za decu.
Izvodiće se i srpske, kao i ruske pesme. Inače, u drugom delu programa, posle koncerta, svi imace mogucnost da se posluže palačinkama, da popiju čaj, da se slikaju sa devojkama u ruskoj nošnji, a deca će imati zabavni program - kažu organizatori.
Ovaj praznik se tradicionalno u Rusiji obeležava od 20. do 26. februara i kako kažu, slave ga gotovo svi Rusi. Inače, Maslenice su slične srpskim Pokladama, koje su u poslednje vreme zaboravljene među narodom.
Kao i na Pokladama i u vreme Maslenice se priprema velika lomača, ali se u tada u Rusiji spaljuje velika lutka, obučena u žensku nošnju, koja simbolizuje zimu.
Inače, organizatori iz Društva srpsko-ruskog prijateljstva i ruskih sunarodnika “Naisus” dodaju da će ulaz biti besplatan i da je početak programa zakazan za 12 sati.
Komentari
Poslednji komentari
Srpkinja
21:41 // 18. 2. 2018.
Maslenica je paganski praznik, nešto kao kombinacija naše Bele nedelje i koledara. Pali se vatra, maskiraju se itd. Prema tome vi ne znate ni naše ni ruske običaje. Dok sam ja proslavljala Belu nedelju i u školi učila ruski jezik, čitala njihove klasike , vi se niste ni rodili Nema opstanka naroda koji izgubi nacionalni ponos i dostojanstvo.
Borko
21:58 // 19. 2. 2018.
"Pagani" (ili pogani) je podrugljiv naziv kojim su nas nazvali zapadnjaci a mi smo to prihvatili. "Pagani" su Slovensko-arijevska plemena koja su imala svoje pismo (Vinčansko pismo) 5508 godina pre rođenja Isusa Hrista. Ti "pagani" su imali svoj Kalendar po kome je sada 7526. godina a najmanja vremenska jedinica je 302 milioniti deo sekunde. U Hlandaru se vreme računalo upravo po ovom kalendaru.
Kolka zgrada
19:18 // 16. 2. 2018.
Jel' moze za poneti kao u Briselu za Pristinu i Beograd?
Milorad
18:53 // 16. 2. 2018.
Delim njihovu kulturu, njihove običaje, njihovo ponašanje, njihovu istoriju.
Pravoslavlje nam je u duši. Da li me ko sili? Ne. Da li je to "uvoz sub/p/kulture"? Ne.
Da li je uopšte trebalo osvrnuti se na vaš komentar?
Petronije
06:41 // 17. 2. 2018.
Izgleda, i Tilerson učestvuje.
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.