![Počela sednica Skupštine Niša - unutra rasprava, ispred zgrade ograde, policija i protest [live blog] 3 1000006765](https://www.juznevesti.com/wp-content/uploads/2025/04/1000006765-912x514.jpg)
Uz bogat kulturno-umetnički program, ali i nezaobilazne palačinke i ruski čaj, kako kažu organizatori, u niškom Domu Vojske će se 18. februara obeležavati ruski praznik Maslenica, koji je sličan srpskim Pokladama. Organizatori pozivaju sve građane da dođu i da se upoznaju sa ovom široko rasprostranjenom tradicijom.
Palačinke su, navode organizatori, glavni simbol Maslenice i one se peku svaki dan tokom trajanja praznika, a simbolizuju sunce i dolazak proleća.
Prva palačinka pravi se za pokoj duše umrlih i nosi se na groblje ili se daje siromašnima – kažu organizatori.
Izvodiće se i srpske, kao i ruske pesme. Inače, u drugom delu programa, posle koncerta, svi imace mogucnost da se posluže palačinkama, da popiju čaj, da se slikaju sa devojkama u ruskoj nošnji, a deca će imati zabavni program – kažu organizatori.
Ovaj praznik se tradicionalno u Rusiji obeležava od 20. do 26. februara i kako kažu, slave ga gotovo svi Rusi. Inače, Maslenice su slične srpskim Pokladama, koje su u poslednje vreme zaboravljene među narodom.
Kao i na Pokladama i u vreme Maslenice se priprema velika lomača, ali se u tada u Rusiji spaljuje velika lutka, obučena u žensku nošnju, koja simbolizuje zimu.
Inače, organizatori iz Društva srpsko-ruskog prijateljstva i ruskih sunarodnika “Naisus” dodaju da će ulaz biti besplatan i da je početak programa zakazan za 12 sati.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Obavezno da se organizuju protesti (preko interneta i tastatura, naravno) kao za američki praznik Noć veštica i da neki popa baci anatemu! Obavezno! Dokle će Srbija da uvozi subkulturu sa zapada i istoka? Imamo mi svoje! Tako je!
Ne mogu da seuporede proslave ova dva“praznika“. Noć vešt proslavljaju uglavnom deca, privatno bez učešća države i škola. Maslenica je ruska verzija Noći veštica i ne vidim razlog da to organizuju škole, horovi i to u Domu vojske. Mogu svi da proslavljaju šta žele,ali privatno Da li se to ponašamo kao ruska gubernija pa je čak i oprema olimpijaca u bojama ruske zastave Gde nam je nacionalni pono
Da si Srpkinja znala bi razliku između veštice i palačinke. Ameri slave veštice i vampire a Rusi palačinke, veselje i radost.
Molim Vas, čitajte pažljivo organizator nije škola,a nije ni Vojska Srbije. Pozdravljam svaku proslavu u ovom prelepom gradu. Pozdrav i vidimo se.
Неко нешто треба да прочита и научи о својој али и о сродним културама.
https://sr.m.wikipedia.org/wiki/Покладе
Delim njihovu kulturu, njihove običaje, njihovo ponašanje, njihovu istoriju.
Pravoslavlje nam je u duši. Da li me ko sili? Ne. Da li je to „uvoz sub/p/kulture“? Ne.
Da li je uopšte trebalo osvrnuti se na vaš komentar?
Izgleda, i Tilerson učestvuje.
Jel’ moze za poneti kao u Briselu za Pristinu i Beograd?
Maslenica je paganski praznik, nešto kao kombinacija naše Bele nedelje i koledara. Pali se vatra, maskiraju se itd. Prema tome vi ne znate ni naše ni ruske običaje. Dok sam ja proslavljala Belu nedelju i u školi učila ruski jezik, čitala njihove klasike , vi se niste ni rodili Nema opstanka naroda koji izgubi nacionalni ponos i dostojanstvo.
„Pagani“ (ili pogani) je podrugljiv naziv kojim su nas nazvali zapadnjaci a mi smo to prihvatili. „Pagani“ su Slovensko-arijevska plemena koja su imala svoje pismo (Vinčansko pismo) 5508 godina pre rođenja Isusa Hrista. Ti „pagani“ su imali svoj Kalendar po kome je sada 7526. godina a najmanja vremenska jedinica je 302 milioniti deo sekunde. U Hlandaru se vreme računalo upravo po ovom kalendaru.