Šabić: Zabrinjavajuće koliko podaci građana nisu zaštićeni
Šabić u studiju Južnih vesti
Podaci o ličnosti su generalno postali roba, za koju se zna koliko košta, a stanje po pitanju privatnosti je zabrinjavajuće loše, ocenjuje Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Rodoljub Šabić. Govorio je i o skrivanju informacija od novinara i građana, čime vlast konstantno krši Zakon.
Šabić podseća da je tek 2010. godine, na njegovu inicijativu, doneta Strategija o zaštiti podataka o ličnosti, a tada je Vlada Srbije obećala da će u roku od 3 meseca doneti i Akcioni plan, osnovati koordinaciono telo, radnu grupu i druge organe, koji bi pomogli da se Zakon bolje primenjuje.
Od tada je prošlo 7 godina, a mi to nemamo, ali imamo posledice koje su neizbežne i koje su loše - navodi Šabić.
Zato je stanje po pitanju privatnosti građana ocenio kao zabrinjavajuće, a izneo je i podatak da su danas različite vrste podataka o ličnosti generalno postale roba, koja “gotovo da ima berzansku cenu”. Poverenik govorio o tome koliko su podaci građani (ne)zaštićeni; foto: JV/B. R.
Zna se cena i zna se koliko košta koja količina. Ja se bojim da ću u neko dogledno vreme, u saradnji sa civilnim sektorom, opet biti u situaciji da potvrdim da imamo zabrinjavajuće loše stanje i da je ono i gore nego što se pretpostavlja - ističe Poverenik.
Osim Zakona o zaštiti podataka o ličnosti, Poverenik se osvrnuo i na Zakon o pristupu informacijama od javnog značaja za koji kaže da je važan reformski Zakon koji se primenjuje od 2004. godine, koji osim građana koriste i novinari u svom radu, a posebno oni koji se bave istraživačkim novinarstvom.
To znači da smo dobro radili i da smo afirmisali jednu dobru ideju da javnost u načelu ima pravo da zna sve o tome šta vlast radi i kako troši novac kojim raspolaže - dodaje Šabić.
Nažalost, Šabić kaže da je poslednjih godina procenat efikasne intervencije Poverenika, koji postupa po tom Zakonu, ne samo zaustavljen, već i smanjen. U prilog tome ide činjenica da mnogi državni subjekti, koji bi trebali da doprinesu boljoj primeni tog Zakona, zapravo ga opstruišu.
Znači organi vlasti bez obzira što je jasna zakonska odredba da imaju obavezu da daju informaciju, ipak je uskraćuju - pojašnjava Šabić.
O tome koliko Vlada ispunjava zahteve Poverenika, da li je Skupština razmatrala njegov izveštaj, šta misli o spekulacijama da će se kandidovati za gradonačelnika Beograda, šta očekuje da će biti kada mu sledeće godine istekne mandat, možete pogledati u emisiji “15 minuta”.
Komentari
Poslednji komentari
Nishlija
19:36 // 1. 12. 2017.
Prigovor na uslugu MTS-u nije moguce predati ako ne upisete jmbg!! Gde je tu zastita podataka??
srba
14:01 // 1. 12. 2017.
neke banke za kredite traze kopiju zdravstvene knjizice :)
sto znaci da mogu da vide vas karton :P
jel to normalno ?
odakle njima pravo da pristupaju mrezi ?
Naissus
12:48 // 1. 12. 2017.
Povadite čipove i eto vam zaštita ličnih informacija
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.