Sagradio sto fabričkih dimnjaka
CRNA TRAVA – U selu Veljkovci, udaljenom od opštinskog središta četiri kilometra, na nadmorskoj visini od 1.230 metara, od dvadesetak domova, samo dva imaju stalne žitelje i tu se nikada ne gasi vatra.
Jedan od rođenih žitelja ovog lepog, uzbudljivog kraja juga Srbije Sima Kitanović živi na relaciji Leskovac – Crna Trava – Veljkovci, a poznat je ovde, ali i drugde, širom nekadašnje Jugoslavije, kao naimar fabričkih dimnjaka, jer je tom zanatu poklonio čitav radni vek.
"Zavičaj moje duše" – naziv je etno kuće Sime Kitanovića, koju je podigao u rodnom selu. U njoj se nalazi više od 300 predmeta koji su bili korišćeni u ovom planinskom kraju. Tu su kantari, razne makaze, preslice, tronožac napravljen pre gotovo devedeset godina, kantari, građevinski alat, kofer koji je njegov otac neizostavno nosio kada je kretao u "beli svet", šporet star šestdeset godina, raonik, fenjeri, gusle, tambure, čilimi, narodna nošnja, ali i kondir – najstariji predmet – čija se starost procenjuje na oko 200 godina!
- Najveći dimnjak koji sam sagradio je na termoeletrani u Trbovlju visok 360 metara. U Obrenovcu sam učestvovao u gradnji dimnjaka od 300 metasra, kolika je visina i dimnjaka u Bitolju, i Boru, ali i paraćinskoj staklari, Kaknju, Rijeci i Zagrebu. Tačan broj dimnjaka koja sam gradio ne znam, ali ih je bilo najmanje stotinak, pretežno betonskih – priseća se Sima Kitanović.
Ovaj vrsni građevinac je, u stvari, deo duge, uzbudljive neimarske priče o Crnoj Travi. Kaže da je njegov brat Jovan Kitanović bio posebno "majstor na glasu". O njemu je, kaže, snimljen i film, koji je prikazan u biokopima kao filmski žurnal. Film je videla i publika u Kanu u kategoriji kratkometražnih filmova.
- Izgradio je veliki broj dimnjaka, ali je sticajem čudnih, nesrećnih okolnosti, stradao prilikom jedne banalne intervencije na toplani niškog "Niteksa" – priseća se Sima Kitanović, jedan od najvećih crnotravskih graditelja dimnjaka.
Sima Kitanović besedi sugestivno, govori o danima koji su davno prošli, ali ih opisuje kao da se sve dešavalo juče, porekjuče.
Priseća se da je posle završene čuvene Građevinske škole u Crnoj Travi krenuo u svet i tako je nastavio pradedovsku tradiciju.
U beogradskom preduzeću "Crnotravac" bio je stipendista, kasnije neimar dimnjaka, a zatim je radio u "Vatrostalni" i sa kolegama iz te firme gradio čuvene kuvajtske tornjeve, ali i dimnjake na najvećoj petrohemiji u Evropi, na obalama Odre u Nemačkoj.
- Ljubav – to je čudo, neimarstvo, pogotovo kada se grade dimnjaci, to je možda najveće čudo! – kaže na kraju Jovan Kitanović, koji ovogodišnje lepe jesenje dane provodi u Leskovcu, a povremeno odlazi do zavičaja, sela Veljkovci, gde se najlepše oseća.
Komentari
Poslednji komentari
Dragoslav Jovanovic
20:36 // 3. 6. 2014.
SVAKA ČAST MAJSTOR SIMO. 2005.SAM RADIO TE TRBOVLJE, DIVIO SAM SE TOM DIMNAKU.POSEBNO ME JE OBRADOVALO KADA SAM ČUO DA SU DIMNJAK GRADILI CRNOTRAVCI, PRIČAO MI ŠEF DRAGO KOJI RADI U TE.POZDRAV !!!!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.