Senat odbio Milića, Univerzitet ćuti: Slučaj jedne profesure između politike i struke
Dragan Milić više neće biti profesor Medicinskog fakulteta, konačna je odluka Senata Univerziteta u Nišu. Dok Milić ocenjuje da je to politička odluka doneta zbog dobrih rezultata koje je ostvario na lokalnim izborima, iz Univerziteta ćute i ne komentarišu ove tvrdnje. Prema nezvaničnim informacijama, većina članova Senata (28) je bila protiv izbora Dragana Milića u redovnog profesora i niko nije glasao "za", a 4 su bila uzdržana.
Ne odustaju od viskija; ilustracija; foto: Vanja Keser Direktor niške Kardiohirurgije Dragan Milić je juče u svom stilu "zapalio društvene mreže" objavom da je “izbačen” sa Medicinskog fakulteta odlukom Senata Univerziteta i da su tokom izbornog procesa prekršene mnoge procedure. To je bio svojevrsni "deža vu" jer se slična "lavina na mrežama" desila maja ove godine kada je objavio da je dobio otkaz, prestao mu je prethodni ugovor o radu "na određeno", a komisija nije odobrila da bude redovni profesor uz obrazloženje da ne ispunjava uslove.
Šta se juče desilo?
Kako je juče naveo, Senat je zanemario predlog 6 redovnih profesora kardiohirurgije sa Medicinskog fakulteta u Beogradu da bude izabran za redovnog profesora. Smatra da su Univerzitet i Medicinski fakultet tako pokazali da Nišu ne treba lekar sa tri specijalizacije.
Odlukom Senata Univerziteta u Nišu danas sam i zvanično izbačen sa Medicinskog fakulteta(…)Osveta za 25% dobijenih glasova na lokalnim izborima u Nišu i za očišćene liste čekanja na Kardiohirurgiji, ali i poruka svima ostalim šta ih očekuje ako se usude da budu protiv bahatog i odnarođenog režima. Danas je na Univerzitetu politika pobedila struku. Nastavljamo da se borimo za bogatiju, pristojniju i pre svega pravedniju Srbiju - naveo je Milić.
Sednica Senata bila juče; foto: Ljubica Jocić "Donošenje odluka po konkursima za izbor u zvanje redovni profesor sledećih učesnika konkursa: dr Dragan Milić" - tačka je koja se našla na dnevnom redu sednice Senata Univerziteta u Nišu održane u ponedeljak, 4. novembra.
Zapisnik sa sednice još nije dostupan javnosti, niti su ga sa Univerziteta dostavili novinarima Južnih vesti, ali kako saznajemo, iako na sednici nisu bili prisutni svi članovi Senata (32 od 35), glasanje je održano. Nezvanično, 28 članova Senata glasalo je protiv izbora Milića u zvanje redovni profesor, dok su 4 člana bila uzdržana.
Ko je kako glasao, šta piše u zapisniku i odluci i komentar na političke optužbe i kontekst tokom celog dana Južnim vestima nije dostavljen, iako smo upit poslali još sinoć.
Šta je Senat Univerziteta?
Najviši stručni organ Univerziteta koji odlučuje o najvažnijim pitanjima nastave i naučnog rada na Univerzitetu je Senat. Senat čine rektor, prorektori i dekani fakulteta, po funkciji, i po jedan redovni profesor sa svakog fakulteta, koje biraju nastavno-naučna veća fakulteta.
Prema Pravilniku o postupku sticanja zvanja i zasnivanja radnog odnosa nastavnika Univerziteta u Nišu, mogao je neko od članova Senata juče da predloži Milića za vanrednog profesora ukoliko smatra da ne ispunjava uslove za redovnog, ali se to nije desilo.
Senat je odlučio da se Dragan Milić ne izabere u redovnog profesora i ta odluka je konačna.
Na odluku najvišeg stručnog organa Univerziteta, Milić nema pravo žalbe, ali kako N1 prenosi, najavio je da će zbog te odluke otići na sud.
Pregazili smo Srpsku naprednu stranku (SNS) kao plitak potok. Ovo je kazna za to što smo ih pobedili. Ja sam sve ovo očekivao. Žaliću se sudu. Sudovi su korumpirani, ali ovde je situacija čista. Samo će taj proces da traje - rekao je Milić.
Univerzitet za sada nema komentar na Milićeve tvrdnje da je sve "politička stvar".
Tajmlajn "slučaja Milić i profesura"
Izbor Dragana Milića u zvanje redovni profesor već je bilo na dnevnom redu sednice Senata u septembru, ali je ta tačka odložena jer, kako su tada naveli, "nema elemenata". Kasnije je u zapisnik ušlo da se o Miliću nije rasporavljalo zbog nedostatka kvoruma.
Saga oko njegovog izbora traje od prošle godine kada je konkurs raspisan, ukazivao je da može ostati bez posla na fakultetu, da Kardiohirurgija može da ostane bez statusa klinike jer ne bi imala nastavnike u svojim redovima i isticao da ga "sabotiraju zbog politike".
Ugovor o radu na određeno vreme istekao mu je u maju i tada je prestao da radi kao vanredni profesor na Medicinskom fakultetu, što je bio od 16. maja 2019. godine. I tada je govorio o politici i ukazivao da izborni proces za njegov izbor u zvanje redovnog profesora nije u skladu sa Zakonom.
Nakon konkurisanja za izbor u redovnog profesora Dragan Milić je dobio pozitivno mišljenje Komisije za pisanje referata, ali ne i od Komisije za pisanje izveštaja o prijavljenim učesnicima konkursa.
Članovi te Komisije su naveli da Milićevi radovi ne pripadaju užoj naučnoj oblasti Hirurgija za koju je konkurisao, da su izneseni potpuno identični podaci koji su već prezentovani, da nemaju dovoljno recenzija i nemaju minimalni autorski doprinos. Milić je na te "sporne situacije" iz naučne karijere odgovarao i u emisiji Južnih vesti.
Jedan član Komisije je čak odbio da potpiše izveštaj uz reči da se “prvi put u svojoj karijeri sreće sa slučejem u kojem je kandidat koji je pre dvadeset godina jasno definisan kao "plagijator" stigao do pozicije vanrednog profesora i upravnika Klinike za kardiohirurgiju u Nišu”.
U međuvremenu, Dragan Milić ušao je u politiku, bivša dekanica Medicinskog i Zoran Perišić tvrdili su da Milić slučaj koristi za svoju političku promociju i da Kardiohirurgija ostaje. Milićeva grupa građana ostvarila je dobre rezultate na izborima u Nišu, a nakon uspešnog prolaska kroz, kako je rekao “političko blato Niša”, najavio je “ulazak u kanalizaciju” odnosno izlazak na naredne republičke izbore sa novoformiranim PODES-om.
Komentari
Poslednji komentari
Prike
17:46 // 5. 11. 2024.
Pojedinci i dalje tvrde da je SNS igrac :(
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.