Istraživanje Centra za razvoj građanskog društva Protekta pokazuje da je skoro polovina niških domaćinstava energetski siromašna, jer za troškove energije daju od 40 do 50 odsto primanja. Najčešći problemi su loša stolarija i termoizolacija, vlažni zidovi i prokišnjavanje krova, a na konkurse energetske sanacije građani se ne prijavljuju zbog nepoverenja i jer nisu zainteresovani.
Više od jednog energetskog problema ima 21,6 odsto građana Niša, a najviše njih žali se na lošu stolariju, kao i na to da nemaju termoizolaciju.
Neki od problema su i vlažni zidovi, krov koji prokišnjava, curenje instalacija, vlažni temelji i podovi.
Kod domaćinstava koja imaju više energetskih problema u najvećoj meri su prisutne sledeće kombinacije problema: loša stolarija i odsustvo termoizolacije (43,52%), loša stolarija i vlažni zidovi (27,78%), krov koji prokišnjava i odsustvo termoizolacije (16,67%) i krov koji prokišnjava i vlažni zidovi (12,04%) – navode iz Protekte.
Ako se posmatra finansijski pokazatelj, čak 44 odsto ispitanika energetski je siromašno, jer oni daju i do 50 odsto zarade na troškove za energiju.
Međutim, kako je istaknuto, u tri četvrtine domaćinstava u Nišu temperatura je iznad gornje granice od 21 stepena, koju preporučuje Svetska zdravstvena organizacija.
Najviše domaćinstava u Nišu za grejanje koristi radijatore, zatim šporet na čvrsto gorivo, TA peć i kotao, a najmanje gasne grejalice, uljane radijatore i kalorifere.
Trećina građana ocenila je kvalitet grejanja kao vrlo dobar, 28,6 odsto kao dobar, 27 odsto kaže da nije ni loš, ni dobar, 8,4 odsto da je loš i 3,6 da je kvalitet grejanja vrlo loš.
Sa programima energetske sanacije kuća i zgrada, za koje se dodeljuju subvencije, građani su delimično upoznati, kažu iz Centra Protekta, jer je 54 odsto njih informisano o programima, dok 46 odsto nije čulo da postoje.
Polovina ispitanika želi da konkuriše za takve programe, dok oni koji ne žele kao razloge navode nezainteresovanost, nepoverenje u način dodele novca ili to što nemaju dovoljno novca da učestvuju.
Inače, u istraživanju je učestvovalo 500 ispitanika od kojih oko 80 odsto živi u urbanoj, a oko 20 odsto u ruralnoj sredini.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.
Bolji naslov da vam polovina je siromasna u svakom smislu……
Sve je vec ovo dobro poznato i kako vreme prolazi, procenti energetske efikasnosti se uvecavaju ! Glasnogovornici Vlade, vec 10 godina samo pricaju i obecavaju a ne rade nista ,niti ce sta uraditi !
i šta ćemo sad
To je i moja pokojna baba znala i moji praunuci ali ajd sad.Protekta je uzela neki dinar za tu anketu i toliko.Niti vlasnici stanova i kuća mogu(80%njih) to rešiti, ako gledamo cene materijala i nazovi majstora koji se bave tom delatnošću.Još ako pogledamo koliko i ko sve se ugrađuje u nazovi akcije pomoći „vlasti“ onda je sve jasno.Ostaje i dalje na snazi ko i koliko može „use i u svoje kljuse“.