Južne vesti - Leskovac, Niš, Pirot, Prokuplje, Vranje - vesti iz južne Srbije

12:06, 30. 12. 2015.

| Društvo

"Snuje" na razboju i čuva zanat od zaborava

Autor:M. MitićIzvor:Južne vesti
tkanje
Od konca do jedinstvenog proizvoda; foto: JV

U selu Gorčince, blizu Babušnice, živi Karolina Stamenković jedna od retkih tkalja u ovoj opštini, koja je sve tajne ovog zanata naučila od bake iz sela koja joj je otkrila starinski način tkanja.

I dok su nekada sva sela na jugu Srbije imala drevni tkački razboj, sada su oni prava retkost. Tkanje ćilima i raznih odevnih predmeta bio je veoma poznat i cenjen zanat, dok je danas malo žena koje znaju da tkaju, a još manje onih koje se time bave.

Komplet-izradjen-tkanjem I ženski kompleti se mogu uraditi na razbojuKarolina je tkanjem počela da se bavi 2004. godine kada je ostala bez posla. Tkanje je, kako kaže, volela od malena i odlučila je da se prepusti žicama i koncu, prvenstveno za svoje potrebe, a onda kako bi i zaradila.

Veštine ovog zanata prenela joj je žena iz njenog sela koja je bila jako cenjena.

Ranije su sve žene u selu znale da tkaju, ali je samo jedna znala da “snuje“ što znači da ume da napravi osnovu i postavi je na razboju. Ta žena je mene naučila da, kao nekada, postavljam osnovu na razboju. To mi je dosta pomoglo da kasnije usavršim svoje znanje ovog zanata - kaže Karolina. 

Odmah je poželela da nabavi stari razboj, na kojem su naše bake tkale i imala sreće. Našla je takav i sve što je naučila, naučila je na njemu. Karolina kaže da je razlika velika i da je mnogo teže tkati na starom, nego na savremenijem, mašinskom razboju.

Tkala sam i ćilime, ali sam se fokusirala na izradu odevnih predmeta. Par godina pravila sam unikatne kapute, haljine, šalove, ali od toga nisam mogla da živim. Trenutno radim samo na  horizontalnom razboju - objašnjava Karolina.

Objašnjava da je ovaj zanat jako interesantan jer se dobija jedinstveni proizvod.

tkanje2 Zanat joj prenela baka iz selaPreko Etnografskog muzeja Srbije 2008. godine bila je angažovana u Lapljem selu pored Gračanice na Kosovu, gde je održala obuku nezaposlenim ženama kako bi pokrenule svoj sopstveni posao izrade ćilima. Nakon nekoliko meseci uspešne obuke, vraća se u selo Gorčince i tada je osniva udruženje “Lužničke rukotvorine“ čiji je cilj očuvanje i negovanje starih zanata babušničkog kraja.

Nakon obilaska svih sela naše opštine, pored upoznavanja sa starim zanatima, upoznali smo se i sa problemima sa kojima žive naši  sugrađani. Tada smo doneli odluku da im preko udruženja pomognemo koliko smo mogli - dodaje Karolina. 

Karolina, zajedno sa saradnicima, trudi se da očuva sve stare zanate ovog kraja. Pre dve godine, u Domu Kulture u Babušnici organizovala je i obuku tkanja ćilima i odevnih predmeta, ali nije bilo velikog interesovanja.

Dolazile su devojčice dok su bile na raspustu, ali je njihova posvećenost tkanju kratko trajala - kaže ona.

Kako ističe Karolina, Babušnica je malo, siromašno mesto, te smatra da bi žene trebalo da joj se pridruže joj se kao bi negovale tradiciju i zajedno sačuvale tkanje od zaborava.

​J​užne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Babušnice.

Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.

Ovi tekstovi su deo projekta “Babušnica u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Babušnica, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Babušnice i širem informisanju javnosti o ovom kraju.

Podeli sa prijateljima
Komentari
Pošalji komentar:

Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.

Vaš komentar je uspešno poslat i biće objavljen nakon što ga odobri neko od naših administratora.

Ukoliko želite da Vaš komentar bude odmah objavljen, možete se prijaviti preko svog Google, Facebook, Twitter ili Yahoo naloga.

Došlo je do greške pri dodavanju komentara
Preostalo ti je 400 karaktera

Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.

KOMENTAR DANA

Policiji bi bolje bilo da hapsi političare ogrezle u tenderašenju i ''nabavkama''.

Dule čitalac

Tekst: Racije i "demonstracija moći" u Nišu, policija još ćuti

Pronađite nas na: