Sokobanja - mesto sa najdužom tradicijom organizovanog turizma u Srbiji
Na današnji dan 1837. godine, po nalogu Knjaza Miloša Obrenovića napisan je prvi srpski vaučer kojim je zastavnik Lazarević iz Kragujevca upućen na odmor i upotrebu lekovite vode u Sokobanju. Ovaj dokument od pre 185 godina dokazuje da je ova Banja, jedna od omiljenih posetiocima u Srbiji, turističkim mestom sa najdužom tradicijom organizovanog turizma u našoj zemlji.
Sokobanja obeležava 185 godina organizovanog turizma; foto: Aleksandar Kostić
Netaknuta priroda, prekrasni pejzaži, biserna reka Moravica, dva jezera Vrmdžansko i Bovansko, četiri planine, a posebno dominantni Rtanj i šumoviti Ozren, izvanredna klima, više su nego dovoljni razlozi što je Sokobanja od najranije istorije, a danas u vreme visokog stepena zagađenja u urbanim sredinama, jedna od najpopulanih destinaija među ljubiteljima, prirode, dobre zabave, relaksacije i aktivnog odmora.
Pored toga što je Sokobanja destinacija nepreglednog zelenila, bujne prirode, kristalnog vazduha, planinskih izvora, veličanstvenih zadnja, duge, bogate istorije, tradicije, turističko je mesto u Srbiji sa najdužim iskustvom u organizovanom turizmu - kažu u Turističkoj organizaciji Sokobanje.
185 godina turizma; foto: Turistička organizacija Sokobanje
Pravi preporod Sokobanja doživljava u prvoj polovini 19. veka, dolaskom Knjaza Miloša Obrenovića u Banju.
1837. godine, 21. juna, po nalogu Knjaza napispisan je prvi srpski vaučer, kojim je zastavnik Lazarević iz Kragujevca upućen na odmor i upotrebu lekovite vode, u Sokobanju. Ovaj dokument deklariše je turističkim mestom sa najdužom tradicijom organizovanog turizma u našoj zemlji. Originalni dokument čuva se u Istorijskom arhivu Šumadije u Kragujevcu - kažu u TOS-u.
Prvi vaučer; foto: Turistička organizacija Sokobanje
U prvom vaučeru, koji je namenjen starešini Sreza banjskog gospodinu kapetanu Milovanu Jovanoviću piše:
Po najvišem odobrenju Njegove Svetlosti najmilostivijeg Gospodara i Knjaza našega, od 4. tekućeg meseca, br. 2080, šalje G. Zastavnika Lazarevića u Banju radi upotrebljavanja tople vode, te vojno-policijska kancelarija preporučuje vašem Blagorodiju da mu nađete dobar i čist stan, i da mu odredite uobičajeno sledovanje, tj. po oke mesa i jednu oku hleba, soli i po jednu sveću na dan. Takođe preporučite ga tamošnjem G. Doktoru Đoki, da mu sredstva koje on za potrebno nađe lečenju njegove bolesti daje.
Sokobanja 21. juna obeležava i Dan opštine, a ove godine će biti organizovan veliki broj dešavanja u centru Sokobanje i Kompleksu otvorenih scena „Vrelo“ koji će trajati dva dana.
Kompletan program možete pročitati na kraju teksta.
Dokumenti za preuzimanje
- Program obeleževanja 185 godina organizovanog turizma u Sokobanji (preuzmi) - 171.22 KB
Komentari
Poslednji komentari
Raka
15:34 // 21. 6. 2022.
Džaba, nema ko da ušije ranu, napravi gips ili ne do bog uradi radiografiju pretucanog prsta.
Tqajanstveni Alan
19:11 // 21. 6. 2022.
Kako mestani gledaju na ove iz Dobrujevac?
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.