Sokobanja nekada izbor boema, sada mladih roditelja
I dok su glavni gosti Sokobanje pre II svetskog rata bili plemstvo, umetnici i boemi, potom sindikalisti i penzioneri, poslednjih godina je najčešće posećuju bračni parovi sa decom.
Prema rečima direktora Organizacije za turizam i kulturu ovog grada Ljubinka Milenkovića, struktura gostiju ovog turističkog mesta se puno promenila poslednjih desetak godina.
Ranije su recimo gosti uglavnom bili penzioneri i članovi sindikata. Sada je prosečan gost roditelj sa dvoje mlađe dece koji ima oko tridesetak godina - kaže Milenković.
Deca vole i takozvano drvo želja; foto: www.otks.org.rsNapominje da Sokobanja sada nudi puno mesta za zabavu mališana - od izletišta, reke, preko akva-parka i brojnih zabavnih sadržaja u samom centru grada. S druge strane, za mlade roditelje je tu wellnes centar u hotelu “Sokoterme”, a tokom leta ima brojnih koncerata i događaja.
Povrh svega, kažu neki od gostiju, čist vazduh presudan je faktor.
Već treću godinu dolazimo u Sokobanju na nedelju do 10 dana sa sinom koji sada ima 9 godina. Uvek se lepo odmorimo, imamo gde da plivamo, da se zabavimo, a uveče da prošetamo. Vila u kojoj odsedamo je kompletno opremljena, ima bazen, tako da baš uživamo - kaže 30-godišnja Zaječarka Andriana Trajković.
Kada je u pitanju mesto iz koga dolaze, najčešći gosti Sokobanje su iz Beograda i Vojvodine, mada dolaze i iz drugih krajeva zemlje, kao i inostranstva.
Znamenite ličnosti odmarale u Sokobanji
Kako se navodi u brojnim istorijskim spisima, u vreme Mihajla Obrenovića Sokobanja je postala mondensko turističko mesto u kome je uživalo mnoštvo poznatih i uglednih ličnosti.
Kako su i sami Obrenovići boravili u ovoj banji, u nju je počeo da dolazi otmen i imućniji svet.
Do II svetskog rata bila je poznata po umetnicima i boemima koji su je posećivali. Najčešće su do rata, a i posle, dolazili pisci Stevan Sremac, Branislav Nušić, Isidora Sekulić, Ivo Andrić, Meša Selimović i Vasa Čubrilović.
U Andrićevoj spomen-sobi stvari koje je poznati pisac koristioUpravo su stihovi koje je osmislio Nušić “Sokobanja, Sokograd, dodeš mator, odeš mlad” postali sinonim za ovo mesto. Poznati komediograf je ovu izreku smislio za svog prijatelja fotografa Sinišu Ristića iz Sokobanje i napisao je na njegovim fotografijama kako bi ih bolje prodavao kao razglednice.
S druge strane, u čast srpskog nobelovca, u hotelu "Moravica" pre nekoliko godina je otvorena i spomen-soba Ive Andrića. U apartmanu 114 Andrić je često odsedao, započeo sa pisanjem romana „Na Drini ćuprija“ i napisao u celosti knjige „Gospođica“, „Jelena žena koje nema“ i „Zmija“ . Ovaj apartman je sada pretvoren u stalnu muzejsku postavku, sa autentičnim predmetima iz tog vremena koje je Andrić lično koristio.
Često su u banji pod Ozrenom bili viđani i Jovan Cvijić, Josif Pančić, Žanka Stokić...
Južne vesti će u narednom periodu predstaviti kvalitete i prirodne potencijale Sokobanje.
Tekstovi će se odnositi na pridrodne resurse uključujući hranu, životnu sredinu, tradiciju, prirodne lepote, istorijske i kulturne lokacije… Pokušaćemo da prezentujemo što više potencijala koje ovaj kraj nudi i po kojima je specifičan u Srbiji i svetu.
Ovi tekstovi su deo projekta “Sokobanja u srcu prirode” koji je finansiran iz javnih sredstava Opštine Sokobanja, a ima za cilj da u skladu sa Zakonom o javnom informisanju doprinese većoj vidljivosti Sokobanje i širem informisanju javnosti o ovom kraju.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.