Stanari najavljuju višednevne proteste zbog ogromnih računa za grejanje

autor: J. Adamović
800x600 Stanari
Stanari protest

Zbog “ogromne pljačke građana” od strane Toplane i nepoštovanja zakona, Udruženi pokret slobodnih stanara i vlasnika privatnih zgrada će u ponedeljak 30. januara početi sa protestima. Okupljanje Nišlija je u 17 sati ispred Toplane, a potom će, najavljuju, ići do Gradske kuće.

Proteste će, kažu, nastaviti i naredne nedelje, od utorka 31. januara do petka 3. februara, a počinjaće ispred Gradske kuće od 17 sati. Iz Udruženja pozivaju sve građane da izađu na ulice i pokušaju da zaštite svoja prava.

Posle nastupa gradskog većnika za energetiku na NTV-u kada je javno rekao da novinar vodi kampanju protiv Toplane nema više čekanja. Nadali smo se da će se urazumiti, pogotovo posle izjave predsednika Vlade da potrošnja mora biti veća, ali ne 100 %. Apelovali smo na razum i ukazivali da je, po svoj prilici, neko “omastio brkove” u nabavci mazuta – kažu iz UPSS-a.

S obzirom na to da, kako kažu stanari, nije bilo reakcije gradonačelnika Niša Darka Bulatovića i Gradskog veća, koji su, dodaju, “visili po lokalnim televizijama i objašnjavali kako su tu zbog građana, a sada ih nigde nema” odlučili su da ponovo izađu na ulicu.

Tvrdnja gradskog većnika da nije bilo “napumpavanja” protoka, jer je sve automatizovano “na dugme” je krajnje bezobrazna! Kako to “dugme” izgleda u podstanici, kao šraf na ventilu? Automatizacija je ručno odvrtanje i zavrtanje šrafa? Nećemo da verujemo kako imamo gradskog većnika koji baš ništa ne zna o onome za šta je zadužen. Šta je onda u pitanju? Pokušaj obmane građana, zla namera? Ne vidimo treći razlog – navode iz UPSS-a.

Podsetimo, zbog enormnih decembarskih računa za grejanje, na koje se žalio veliki broj Nišlija, iz UPSS-a smatraju da su računi uvećani zbog povećanog protoka u podstanicama od strane nadležnih iz Toplane.

Smatraju da su računi “naduvani” i zbog uvećanja cene varijabilnog dela, ali i nepoštovanja Zakona o energetici i kršenja Zakona o zaštiti konkurencije i Zakona o zaštiti potrošača.

Autor:

Slični tekstovi

Komentari

25
  1. Plašim se da od uspeha protesta nema ništa, jer su naši političari navikli da ih ne dotiče sudbina naroda.

    • Samo neka se oni prave ludi
      ali zakon o energetici je na snazi.
      Oni nikakvom internom uredbom
      ne mogu da suspenduju zakon.
      Bili su dužni da ispostave ugovor
      a to nisu uradili.
      Sad će morati da isključe svakog ko to zahteva
      ili da vrate pare koje iznuđuju od građana.
      Odbijanjem da postupe po zakonu
      samo prolongiraju evropske integracije.

      STOP NEDEMOKRATSKOM SISTEMU!
      IZAĐIMO NA GRAĐANSKE PROTESTE!

  2. U mojoj zgradi unazad 30 god.temperatura u stanu nam je bila od 19 do 21stepen,žalili smo se više puta a toplana nam je pružila odgovor da smo „slepo crevo“tj zadnji u nizu i da je to max.Poslednjih mesec dana dan-noć greju nas konstantno na 25 do 26 stepeni.Pa neka mi neko kaže da nisu povećali protok u podstanici.Nije ni čudo što su mi napumpali račun od 5000, na 10500 din,SRAMOTA!!!

    • Ja zivim u ulici Pariske komune temperatura u stanu 19 do 21 subjektivni osecaj 16 stepeni, stolariju nismo menjali,energetska efikasnost nije na nekom nivu.Blago vama za 25 stepeni.Znaci grejemo se stihijski,kome koliko energije stigne.Vazno je da toplana naplati koliko im treba da lepo zive.

  3. Zaista mi nije jasna pobuda kod gospode iz ovog fantomskog udruženja u čijim stanovima je odavno izvršena privremena obustava toplotne energije
    za tolikim spinovanjem i lažima.90% podstanica u Nišu poseduje uređaje za automatsku regulaciju parametara, a u skoro 200 podstanica je moguća regulacija parametara bez ulaska radnika u podstanicu. Majstori dolaze samo kao kontrola ili kada nešto zakaže.

    • Što ti nije jasno, sam kažeš privremeno, neće ljudi privremeno hoće trajno da se skinu. Zašto plaćati 30% a ne koristiti.

    • Toplana je ta koja postavlja parametre u podstanici. Od toga kako oni postave parametre zavisi protok tople vode a samim tim i temperatura u stanu i visina računa. Ako ne postave dobro u stanovima je temperatura van zakonskih 19-22 strepena a kada se žališ na to oni neće da isprave parametre. Ako nemaju ljude koji to znaju da postave postoji Mašinski fak. pa nek obuče par radnika. Nije teško.

  4. Toplana ne vodi računa o tome da su se mnogi stanovi (oko 1800) isključili sa centralnog grejanja, već i dalje isporučuje istu količinu toplotne energije do podstanica u zgradama. Zbog toga su stanovi mnogo topliji nego ranije, jer se toplotna energija raspoređuje na manji broj stanova, ali su zato i računi veći jer se isporučena energija takođe deli na manji broj stanova.

  5. Jedino resenje je da svi podnesemo zahtev za iskljucenje, onda kada shvate da ce i oni izgubiti svoje tople fotelje, zapitace se kako je obicnom narodu…

  6. Da li je moguće saznati koliko radnici Toplane plaćaju grejanje , uvidom u njihove račune ?
    Naravno , ne račune svih radnika !
    Ili je i to možda tajna !
    Bilo bi interesantno imati uvid i u račune radnika EPS-a !
    Čista znatiželja , ništa lično !

    • Radnici Toplane plaćaju grejanje isto kao i svi ostali korisnici daljinskog grejanja i nikada nisu imali benificije za svoj proizvod.
      Sa EPS-om, Železnicom i mnogim drugim državnim i privatnim kompanijama u prošlosti (a možda i sada) nije slučaj.

  7. Apsolutno tacna konstatacija. Kod mene u stanu je bilo 27 stepeni, radijatori su bili toliko vreli da nisu mogli da se pipnu. 4. januara sam i pisala toplani u vezi toga, odmah su mi odgovovorili i rekli da ce istog dana proveriti stanje u podstanici. Jedino resenje da nas ne kradu je da se ugrade regulisuci ventili na radijatorima koji su povezani sa podstanicom, pa ko hoce 30oC nek placa

  8. koje neko drugi greje,
    da sami kupujete ogrev (drva, ugalj, pelet), platili bi odjednom, a ne na 12 mesečnih rata, pa bi platili sečenje, cepanje drva, skladištili ogrev, pa u svako rano jutro čistili i ložili kotao, pa to isto više puta dnevno, pa bi vam nestao ogrev ove posebno hladne zime, pa bi dokupili po skoro duplo većoj ceni… Rado bih platio vaše račune, da me toplana greje.

    • Poštovani stanaru koji se sam greje, uzmi i priključi se na centralno.

      • Rado bih, ali nema mogućnosti, privatna kuća, udaljena od mreže.

    • Prike „poštovani“,
      to što pišeš, malko se slažem. Ne mnogo. Što bi se kaže, merak je merak. Nema cenu.
      Al, da pravo kažeš , ako bi da uvedem i sekretaricu /more i dve/- da me podseća kad da butam drva u kotao, pa kad da popijem grejanu, pa kad da popijem lek od pritisak, dal’ će ona da mi poskupi grejanje?

  9. Na pogresnom mestu strajkujete jer oni ne vode grad , obratite se kod GUSKE on je glavni za Niska pitanja.

  10. Interesantno kako mi “koje neko drugi greje“ raspolažemo određenim ciframa a pojedini koji se “sami“ greju raspolažu dnevnim obavezama.

  11. Kako korisnici usluge centralnog grejanja , placaju racune prema potrosnji, na koju nikako ne mogu da uticu. Kolicinu isporucene toplotne energije odredjuje iskljucivo prodavac, Gradska Toplana, a gradjani tj. kupci ne mogu da uticu ni na kolicinu, ni na cenu, niti na uslove koriscjenja. Oni samo treba da plate. U mom stanu je vec dva meseca temperatura preko 25 stepeni.

    • Svaki radijator ima Ventil kojim moze da se regulise temperatura
      Ali znajuci da se sve kolektivno placa, bolje je otvoriti prozor nego zavrnuti Ventil na Radijatoru. jel tako.?

    • Postovana Goco, ja mislim da svako grejno telo ima svoj Ventil za zatvaranje.
      Ako ga nema ta instalacija nije strucno uradjena.
      Ako ga ima ili nema za ugradnju jednog Termostat – Ventila meni treba 1 sat vremena inkluzivno sa pripremom.
      Naime radi se o zamrzavanju cevi, ispred ulaza i posle izlaza u radijator bez ispustanja vode iz celog sistema zgrade, se moze dodatno ugraditi Termostat Ventil.

      • Mare,kako da stupimo sa tobom u kontakt?,pa da vidimo sta i kako sa tim ventilima?

  12. Bilo kako bilo, u dreku smo do ušiju. Zašto, kako? Sudbina, štali već. Čini se da će nas smrad ugušiti. Nečijom krivicom, dabome. Verovarno onih, koji traže razumevanje. No u ovom galimatijasu, možda je interesantno saznati, poređenja radi i sledeće:
    – koliko stanovnika Ljubljana ima,
    – koliko iznosi grejna površina,
    – koja je cena enegenata, /ako nije poslovna tajna/,
    – broj zaposlenih…

Pošalji komentar

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Preostalo Vam je još karaktera.


Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.

Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.

Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.

Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.

Administratorima Južnih vesti se možete obratiti preko Kontakt stranice.

Google Play App Store
Prijavite se na naš bilten

Ne propustite najvažnije događaje u nedelji.