“Strazbur čuva Srbiju od Srbije”
Advokat oko 8.500 niških ratnih rezervista ubeđen je da će Veliko veće Suda u Strazburu potvrditi prvostepenu presudu koja je bila u korist boraca rata 1999. godine.
Sud u Strazburu ispravlja grešku srpskih sudova, a svi građani Srbije, pa i svi borci rata 1999. moraju da imaju ista prava, ocenio je advokat Srđan Aleksić u emisiji “15 minuta”, neposredno pred poalzak u Strazbur.
- Nekada država može da načini grešku i zato je sud tu da zaštiti državu od same države, tj. od administarcije, od onih koji vode državu - kaže Aleksić.
Veliko veće Međunarodnog suda u Strazburu će 15.maja, po žalbi države Srbije, raspravljati prvostepenu presudu po kojoj je, objašnjava Aleksić, Vlada Republike Srbije obavezna da u roku od 6 meseci od dana pravosnažnosti presude isplati ratne dnevnice svim učesnicima rata 1999. godine, zaključi sporazum, a da Slavoljub Carić, koji zastupa Srbiju u Strazburu, o tome obavesti Savet i ministre Evrope.
Srđan AleksićAdvokat Aleksić kaže da “ono što je bilo nepravilno i nezakonito” u našem pravosuđu, jeste to što prvostepeni sud nije hteo ni da se upusti u raspravljanje, već je jednostavno na prvom ročištu došao do stanovišta da se radi o starom potraživanju i da je u pitanju šteta i da je rok zastarelosti tri godine.
- Dostavio sam presude i drugih sudova u Beogradu, jer smatram da je i Niš u Srbiji, nije u nekoj drugoj državi i da u Srbiji zakon mora da bude jednak za sve. Sud u Strazburu je 28. novembra 2012. usvojio prvostepenu presudu i rekao da je došlo do diskriminacije – kaže Aleksić.
On objašnjava da je dokazano i da je Vlada Republike Srbije, januara 2008. godine zaključila sporazum sa borcima Topličkog okruga o isplati ratnih dnevnica, a pod plaštom socijalne pomoći.
- Sve to govori da je država diskriminisala ostale građane, tj. isplatila borcima u Topličkom okrugu, a borci Nišavskog okruga su ostali uskraćeni - kaže Aleksić.
Opširnije o ovome, ali i o predlozima rešenja koje borci nude državi, jer u slučaju da u Strazburu bude potvrđena prvostepena presuda, pravo na isplatu ratnih dnevnica imaće više od 100.000 rezervista u celoj Srbiji, pogledajte u emisiji “15 minuta”.
Komentari
Poslednji komentari
robert
08:14 // 8. 2. 2015.
DOBAR DAN SVIMA
Kad smo otisli u ratnu zoni,kao mladi ljudi,,i ostali smo kuci porodicu,,ne dobrovoljno,saki dan smo rizikovali zivot..i nismo nista dobili,,a ostali su pobegli u inonstrastvo,,
Mitar
14:26 // 4. 6. 2014.
Ta situacija oko dnevnica za odbranu svoje zemlje, mi nije prihvatljiva. Naravno, to je trebalo "rasčistiti" na početku a ne praviti razliku. Ovako i po Strazb. nismo se branili nego "išli na sl.put".
Rezervista iz Pirota
13:21 // 23. 5. 2013.
Ja znam da je gospodin Seselj bio odgovorni za isplatu dnevnica i da je on odlucio da nam se sve ne isplati do kraja, racunajuci na oholost i silu bahatog mu kolege , tadasnjeg gospodara zivota i smrti Milosevica! Epa drago mi je sto Seselj trune tamo gde je, a Srbija da plati!!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.