Stručnjaci osmislili plan za prilagođavanje Niša klimatskim promenama i predali ga gradskoj vlasti
Uspostavljanje stručnog tima, plan obezbeđivanja političke podrške i neophodnih resursa, analiza promene klime i uslova - samo su neke od aktivnosti koje predlaže Mapa puta za prilagođavanje klimatskim promenama koju su sastavili predstavnici civilnog sektora i predali je predstavnicima Grada Niša.
Kako bi i Niš što pre dobio strateški dokument koji bi odredio kako će se grad i građani nositi sa izmenjenom klimom, organizacije civilnog društva sastavile su takozvanu Mapu puta, navode iz Media i reform centra Niš.
Jedan od učesnika u stvaranju Mape, profesor Slobodan Milutinović navodi da se sa merama koje predlažu treba početi što pre kako bi se izbegli veći troškovi.
Treba imati u vidu da što se kasnije počne - više će da košta. Danas postoje fondovi koji mogu da pomognu u merama adaptacije. Ceo svet se udružio da smanji efekte klimatskih promena i da poveća kapacitete adaptacije - kaže Milutinović.
U timu onih koji su radili na Mapi puta su ljudi iz akademske, stručne i civilne zajednice, napominje Nebojša Rančić iz Media i reform centra Niš, ali i predstavnici Grada, javne uprave, privredne komore, Sekretarijata za zaštitu životne sredine, Sekretarijata poljoprivrede, Kancelarije za lokalni i ekonomski razvoj.
Dodaje da je Plan predat gradskoj većnici zaduženoj za zaštitu životne sredine Sonji Milojković, sa kojom se detaljnije razgovaralo o idejama za očuvanje očuvanje životne sredine, ali i o samoj Mapi.
Zakon ne obavezuje na donošenje ovako jednog dokumenta, ali on je važan jer može pomoći u planiraju, kaže Olivera Milošević iz organizacije „Zeleni ključ“, koju ohrabruje to što su kroz budžet već planirana sredstva koja mogu da pomognu u izradi planskih dokumenata.
Od strane civilnog društva ima zaista dobrih predloga i rešenja, ne samo ukazivanje na probleme već i ukazivanje na moguća rešenja. Ako ovako nastavimo sa aktivnostima, ja se nadam da hoćemo, mislim da nas ipak čekaju neka bolja vremena - smatra Miloševićeva.
Ukazuje da su takvi planovi i strategije izuzetno važni, jer je to dobar način da se donosioci odluka i nosioci vlasti spreme za izazove, vezane za zaštitu životne sredine, koje pred Srbiju stavlja Evropska Unija.
Projekat izrade Mape puta, saopštavaju iz MIRC, podržao je i resorni sekretarijat, kao i Ministarstvo za zaštitu životne sredine.
Komentari
Poslednji komentari
Mara
22:02 // 29. 12. 2020.
To vlast mog interesuje
Gari
21:20 // 29. 12. 2020.
"Mrtvo slovo na papiru"!!!!! Kakav plan????
Za pocetak ZABRANITI GREJANJE NA DRVA, UGALJ I NAFTU!!!!! OBEZBEDITI JEFTINO PARNO GREJANJE, SVIMA!!!!!!
SPROVESTI GA KROZ CEO GRAD I KORISTITI GAS ZA KOTLOVE!!!!! ZA POCETAK...
NP
19:43 // 29. 12. 2020.
Kako mislite da pregovarate sa ljudima koji su smanjili budžet za ekologiju a ovamo se lože kako će da smanje zagađenje vazduha u gradu....
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.