Studenti Srbije i Hrvatske žele kvalitetnije visoko obrazovanje
Kako bi poboljšali položaj studenata strukovnih studija i saradnju dve zemlje, predstavnici Srbije i Hrvatske ubuduće će zajedno sarađivati. Boriće se, kako kažu, za bolju stručnu praksu na Visokoškolskim ustanovama, a žele da utiču i na pisanje Zakona o visokom obrazovanju.
Kao najveći problem onih koji studiraju na Visokim školama, predsednik Studentske konferencije akademija strukovnih studija čije je sedište u Nišu, Nemanja Srejić, izdvaja manjak stručne prakse.
Jedan od problema je, kaže, i to što studenti strukovnih studija, koji, naglašava, čine trećinu studenata akademske zajednice, nisu uključeni u pisanje novog Zakona o visokom obrazovanju.
Želimo da utičemo na pisanje Zakona, pogotovo u Srbiji, kako bi studenti strukovnih studija dobili veći autoritet u samim organima upravljanja. Konkretno mislim na naše studente u Nacionalnom savetu za visoko obrazovanje i Komisiji za akreditaciju i proveru kvaliteta, gde se studenti pitaju ne samo o studentskim pitanjima, već o svim pitanjima koji su bitni za visoko obrazovanje - objašnjava Srejić.
Kroz edukativne seminare, radionice i obuke, dodaje, povezaće studente, a time će, kaže, pokušati da podignu studentski standard koji trenutno nije na zavidnom nivou. Zajedno će sarađivati u budućnosti; foto: N. D.
Mi već sad možemo reći da smo ispunili primarni cilj jer smo povezali studente, razmenili ideje, stekli nova znanja i veštine. Ono što se od nas sada očekuje je da sve definisano na papiru sprovedemo u delo. Prvenstvena ideja je bila da pored Hrvatskih okupimo i studentske predstavnike Slovenije i Bosne i Hercegovine, što i planiramo da ostvarimo tokom predstojeće godine - kaže Srejić.
U samom sporazumu koji su potpisali, ističe, uključeno je 100.000 studenata Visokih škola iz Srbije i Hrvatske. Memorandum o saradnji potpisala su, objašnjava, dva najveća, jedina legitimna studentska tela strukovnog obrazovanja u Srbiji i Hrvatskoj.
Sporazum su potpisale Studentska konferencija akademija strukovnih studija Srbije, ustanova sa sedištem u Nišu, koju čine predsednici studentskih parlamenata sa 62 visoke škole strukovnih studija koliko ih i ima u Srbijii, kao i Vijeće studenata veleučilišta i visokih škola Hrvatske - dodaje Srejić.
Srbi i Hrvati su svoju saradnju ozvaničili na zajedničkoj konferenciji "Jačanje kapaciteta studentskih predstavnika” održanoj na Zlatiboru u decembru. Očekuju ih nove zajedničke aktivnosti kojima će pokušati da poboljšaju položaj studenata i visoko obrazovanje.
Komentari
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.