Svaki drugi Nišlija se zaštitniku građana žalio na rad Katastra
Građani Niša imali su prilike da svoje pritužbe kažu "u četiri oka" republičkom ombudsmanu Zoranu Pašaliću, koji je rekao da je svaki drugi Nišlija nezadovoljan radom Katastra. Lokalnoj ombudsmanki Katarini Mitrovski u ovoj godini obratilo se oko 1.500 građana do sada, a ona kaže da je najveći broj pritužbi bio na buku iz ugostiteljskih objekata.
Iako se većina problema na koje su Nišlije ukazale ombudsmanu Zoranu Pašaliću ne odnose na lokalnu zajednicu, najviše su se, prema njegovim rečima, građani žalili na rad republičkih organa.
Ono što je nas iznenadilo je da se skoro svaki drugi građanin žalio na postupanje Katastra, kako republičkog, tako i lokalnog. Konkretno su pominjali i imena osoba koja u Katastru postupaju, a sa kojima su imali probleme. Svaki drugi građanin - navodi Pašalić.
Republički ombudsman Zoran Pašalić; foto: Nikola Đukić Među problemima je i to što građani moraju da angažuju advokate kako bi i najjednostavnije probleme u Katastru rešili.
Najviše im smeta dužina i brzina. Što se advokata tiče nov je problem i nadam se da će Ustavni sud se pozitivno odrediti za građane. Ovo je već druga godina gde smo u stalnom dopisivanju sa građanima, uspeli smo da rešimo veliki broj problema, ali mislim da je ovo sistemska stvar i da mora da se reši izvan određenih propisa - ističe on.
Dolazak republičkog zaštitnika građana u Niš, prema Pašalićevim rečima organizovan je zbog velikog broja pritužbi. Tako, kaže određuju kada će i u koji grad doći.
Takođe, navodi da je sa građanima u stalnom kontaktu mejlovima i telefonskim pozivima, direktnim susretom mogu da ustanove koji je dominantni problem.
Ombudsman nema drugo sredstvo na raspolaganju od autoriteta. Prvo institucije, pa onda onaj ko se nalazi na čelu. Neko reaguje odmah, neko kasnije, neko nikad. Spram onih koji ne reaguju nikad vršiti stalni pritisak. Idete do kraja i tražite smene, ali niste vi koji raspolažete sankcijama. Ako bi postojala sankcija o njoj bi odlučivao sud, a onda autoritet ombudsmana u hijerarhiji državnih organa ne bi bilo tu gde jeste - navodi Pašalić.
Ombudsmanka Grada Niša Katarina Mitrovski; foto: Nikola Đukić Ombudsmanka Grada Niša Katarina Mitrovski rekla je njihova praksa da sa građanima razgovaraju direktno i da joj se do sada obratilo oko 1.500 građana sa svojim pružbama.
Ono što sam zapazila da je najveći problem u ovoj godini bio problem buke iz ugostiteljskih objekata. Vršili smo veliki pritisak na inspekcijske službe, ali nismo uspeli da problem rešimo do kraja. Identifikovali smo da nam tu fale lokalne odluke koje bi u tom delu uredile kontrolisanje buke, tako da smo u toku prošle nedelje uputili inicijativu za donošenje lokalne inicijative za merenje buke iz ugostiteljskih objekata i sa time smo upoznali gradonačelnika i Gradsko veće kao predlagača i imamo obećanja da će to ući u skupštinsku proceduru - zaključila je.
Podsetimo, o problemu buke iz kafića govorili su i komunalni milicajci, koji će nove polaznike obučavati u Nišu u kome je otvoren drugi centar za obuku u Srbiji.
Komentari
Poslednji komentari
Sveti Vrači
16:28 // 15. 11. 2024.
Bez obzira koliko radili, ili ne radili, da li je ombudsman komplementan da ocenjuje njihov rad?. A nišlije koriste svaku priliku da tužakaju, ali kome jer Ombudsmanu je na raspolaganju jedino sredstvo autoritet /silno mi sredstvo/ i vršenje totalnog pritiska za smenama. Kako, kada MI ne raspolažemo sankcijama!!! kao ni on sam. Sve je do državnih organa! PS Od koga nas štiti zaštitnik?
Zakon Pa Pa
13:55 // 15. 11. 2024.
Katastar? Pa nije on kriv što su neki čuvali dokumentaciju u slamarici i nisu prenosili vlasništvo! Sada kad treba prodati ,kriv je katastar! Promeni!
Zakon Pa
13:50 // 15. 11. 2024.
Narode,nije Vama katastar ,kriv je sistem koji je doveo do toga da sve funkcioniše na način kako odgovara "pojedincima" iz vrha!
Menjanje sistema...!!
Pošalji komentar:
Vaš komentar će biti objavljen po odobrenju od strane administratora.
Molimo vas da se u komentarima držite teme teksta. Redakcija Južnih vesti zadržava pravo da – ukoliko ih proceni kao neumesne – skrati ili ne objavi komentare koji sadrže osvrte na nečiju ličnost i privatan život, uvrede na račun autora teksta i/ili članova redakcije kao i bilo kakvu pretnju, uvredu, nepristojan rečnik, govor mržnje, rasne i nacionalne uvrede ili bilo kakav nezakonit sadržaj.
Komentare pisane verzalom i linkove na druge sajtove ne objavljujemo. Južne vesti nemaju nikakvu obavezu obrazlaganja odluka vezanih za komentare i njihovo objavljivanje.
Mišljenja iznešena u komentarima su privatno mišljenje autora komentara i ne odražavaju stavove redakcije Južnih vesti.
Smatra se da ste slanjem komentara potvrdili saglasnost sa gore navedenim pravilima.
Administratorima Južnih vesti se možete obratiti ovde: admin {at} juznevesti {dot} com.